• Мюнхен

    Місто негласно вважається IT-столицею Німеччини . У 2011 р. Мюнхен посів  4-те місце серед міст з найвищою якістю життя у світі.

    Як дістатися

    На літаку. Щоб оперативно дістатися до Мюнхена – можна вилетіти з міжнародного аеропорту «Бориспіль» або з аеропорту «Київ » (Жуляни) в мюнхенський аеропорт імені Франца-Йозефа Штрауса. Прямі рейси до Мюнхена здійснюють МАУ та Lufthansa.

    Час у дорозі в один бік – у  середньому від 2 годин 30 хвилин (прямий рейс) до 6 годин 20 хвилин (з пересадкою).

    Туристичний попит на авіаквитки цього напрямку може бути високим у березні-квітні, липні, з середини вересня по середину жовтня. З 4 березня по 8 квітня проходить фестиваль міцного пива Starkbierzeit, традиції святкування якого сягають 1627 року. Приблизно після 20 квітня  – початок автентичного весняного святкування Frühlingsfest, або, як називають його самі німці, «маленька сестра Октоберфесту». Перший тиждень липня – час мюнхенського кінофестивалю. Весь липень триває один з найстаріших оперних фестивалів усієї Європи. У середині вересня стартує Октоберфест, збирає зазвичай понад шість мільйонів осіб. У жовтні – Мюнхенський марафон Muenchenmarathon, у якому бере участь близько десяти тисяч осіб.

    У період з січня по червень більш бюджетний варіант – вилетіти з аеропорту «Київ» (Жуляни) в аеропорт Меммінгена (Flughafen Memmingen), а звідти на автобусі доїхати до Центрального автовокзалу Мюнхена. Але це буде рейс з пересадками.

    На автобусі. Автобуси в Мюнхен вирушають у Києві: з автостанції “Київ” (вул. С.Петлюри 32, ж/д вокзал), з зупинки “Метро Житомирська” (пр-т Перемоги), з ж/д вокзалу “Південний” (метро Вокзальна ; вулиця Ползунова; будинок 4), з автовокзалу “Центральний” (метро «Деміївська»; пр-т Науки; будинок 1/2).

    Час у дорозі: від 38 до 49 годин.

    Але маршрут «Київ-Мюнхен» передбачає одну самостійну пересадку у Львові з реєстрацією на другий рейс. Тож, кому це зручно, можна виїжджати в Мюнхен просто з автовокзалу «Центральний» у Львові.  Час у дорозі 21-24 години.

    У Мюнхені автобуси прибувають на автовокзал “Фроттманінг”, (Марія-Гопперт-Майер-Штрассе).

    На машині. Відстань від Києва до Мюнхена – 1779 км. Самостійно цей шлях можна проїхати за 18,5 година.

    Історія Мюнхена

    Багато німецьких дослідників пов’язують заснування міста з поселенням ченців на пагорбі Петра в далекому VIII столітті. На користь цієї версії свідчитьте, що сама назва «Мюнхен» походить від старонімецького слова Munichen (дослівний переклад «у ченців»).

    У документах, що дійшли до наших днів,  місто згадується з 1175 року. З 1240-го Мюнхен і прилегла до нього територія перейшли у власність династії Віттельсбахів. Це була знакова подія для міста. Віттельсбахам в 1507-му вдалося об’єднати всю Баварію, а Мюнхен, як резиденція династії у Верхній Баварії, став столицею.

    Дуже важливим для історії міста став і 1810-й. На честь весільного торжества Людвіга I і Терези Саксонської-хільдбургхаузької 17 жовтня 1810 року відбулися перегони, які започаткували щорічне відзначення знаменитого Октоберфесту.

    У Першу світову війну Мюнхен піддався першим руйнуванням через французькі повітряні бомбардування. Післявоєнний період став дуже важким. У 1918 р. представник династії Віттельсбахів – Людвіг III – втік з міста разом зі своєю сім’єю. У квітні 1919-го була проголошена Баварська Радянська республіка, яка через місяць була розгромлена загонами фрайкора і увійшла до складу Веймарської республіки.

    У мюнхенській пивній Хофбройхаус 24 лютого 1920 року створена нацистська партія. А у пивній Бюргербройкеллер в 1923 році тоді ще нечисленні прихильники Адольфа Гітлера здійснили безуспішну спробу перевороту проти Веймарської республіки («Пивний путч»).

    У 1933-му не лише Мюнхен, а й уся Баварія віддали найменшу кількість голосів за партію Гітлера. Цікаво, що Мюнхен також став стартовою точкою кар’єри Гіммлера і Гейдріха. Уже в 1933-му, зовсім недалеко від мирного міста, в Дахау був побудований концентраційний табір.

    За час Другої світової війни Мюнхен 74 рази бомбили літаки Великобританії та США. При цьому загинуло понад 6500 осіб, а історичний центр міста був стертий з лиця землі. З 815 тис. жителів у Мюнхені залишилося лише 480 тис.

    Зараз Мюнхен – великий промисловий і дослідницький центр з досить низьким рівнем злочинності порівняно з іншими містами Німеччини. Місто негласно вважається IT-столицею. У 2011 р. Мюнхен посів 4-те місце серед міст з найвищою якістю життя у світі.

    Клімат у Мюнхені

    В Мюнхені помірно теплий клімат, що переходить від вологого, морського атлантичного до сухого континентального. На клімат міста додатково впливає сухий теплий вітер «фен», який дме незалежно від пори року, і альпійська гірська гряда.

    Улітку погода в Мюнхені комфортна, спекотно буває рідко. Переважають похмурі дні з великою кількістю опадів. Середня температура з червня по серпень 18 ° C. Узимку бувають досить холодні дні, хоча температура вкрай рідко опускається нижче – 3 ° C. Найхолодніший місяць року – січень. Снігу в місті зазвичай випадає не надто багато.

    Транспорт з аеропорту

    З аеропорту Мюнхена до центру міста можна дістатися:

    1. На поїзді. З аеропорту Мюнхена (Станція Muenchen Flughafen Terminal ) в центр міста можна доїхати на міських електричках. Це комфортний варіант, щоб дістатися до ж/д вокзалу Іллі Марієнплац. Потяги відправляються практично кожні 20 хвилин. Покажчики зеленого кольору S-Bahn при виході з залу прильоту підкажуть, куди саме йти. У терміналах червоного кольору Deutsche Bahn на платформах в самому аеропорту купують квитки.  Вигідний варіант: брати  проїзний Tageskarten, чинний до 6.00 наступного дня на всі зони, або за € 24,3 «груповий» квиток (за ним можна їздити компанією від двох до п’яти осіб).

    Час у дорозі з аеропорту в Мюнхен: 40-45 хвилин.

    У зворотному напрямку  зручно відправлятися з ж/д вокзалу. Квиток в аеропорт можна купити безпосередньо перед відправленням електрички в касі або автоматі.

    1. На автобусі. Дістатися до центру можна на автобусі компанії Lufthansa. Автобусна станція розташована у пішій доступності від обох терміналів аеропорту. Автобуси в Мюнхен від’їжджають кожні 15-20 хв. Придбати квиток можна одразу у водія.
    2. На таксі. Слід пам’ятати, що місцеві таксисти часто або не приймають оплату карткою взагалі, або стягують додаткову комісію за безготівковий розрахунок. Поїздка з аеропорту Мюнхена до центру обійдеться досить дорого. Тому з огляду на, що час у дорозі становить близько 40 хв. через численні затори, все ж простіше добиратися в центр на громадському транспорті.

    Пам’ятки Мюнхена

    Якщо у ваші плани входить оглянути місто за один день, то можна звернути увагу на такі пам’ятки Мюнхена :

    1. Марієнплатц. (Marienplatz). Цю площу часто називають «серцем Мюнхена». C 1315 по 1854 р. на нинішній Марієнплац у різні періоди часу були ринки: яєчний, рибний, винний. Навіть після встановлення в 1638 році курфюрстом Максиміліаном I у центрі площі колони діви Марії (Mariensaule) і надання цьому місцю особливого релігійного значення, аж до 1854-го тут працював звичайний зерновий ринок. Після 1854 року міський парламент дав площі офіційну назву «Марієнплац», щоб отримати заступництво святої покровительки міста від епідемії холери, що насувалася. Колона Діви Марії вважається центром міста (від неї починається нумерація будинків на прилеглих до Марієнплац вулицях) і «нульовим кілометром» всієї Баварії.

    З фонтаном на площі пов’язана незвичайна прикмета. Якщо хочете, щоб у вас водилися гроші, слід вимити у воді Рибного фонтану свій порожній гаманець.

    1. Палац Німфенбург (Schloss Nymphenburg). Колишня літня резиденція династії Віттельсбах – зараз один з найбільших палацових ансамблів Європи. За довжиною з півночі на південь розміри комплексу, що складається з палацу Німфенбург, прилеглого парку та паркових замків, перевищують розміри Версаля. Сьогодні в палаці відкрита для відвідувань 21 кімната, зокрема парадний кам’яний зал з розписами Циммермана, апартаменти північного і південного флігелів, китайська кімната з лаковим покриттями, покої королеви.
    2. Нова міська ратуша (Neues Rathaus). Унікальна будівля в неоготичному стилі на площі Марієнплац, в якій зараз засідають міська рада і міська адміністрація Мюнхена. На головному фасаді ратуші уважний турист знайде скульптури майже всіх герцогів і королів Баварії. На ратушній вежі є незвичайний годинник з 43 дзвіночками і фігурками, що обертаються. Коли б’ють куранти, відбувається рух на двох годинникових ярусах: одразу: на верхньому – розігрується сцена лицарського бою з нагоди одруження герцога, на другому – танцюють бондарі, святкуючи закінчення епідемії чуми. Усередині ратуші загалом 400 кімнат. Особливо цікаві історичні Малий і Великий зали засідань, а також двоповерховий зал юридичної бібліотеки загальною площею 120 кв.м.
    3. Стара ратуша (Altes Rathaus). Тривалий час це було місце засідань міського парламенту. Сьогодні тут відбуваються різні святкові заходи, зокрема нагородження і концерти.
    4. Собор Пресвятої Діви Марії (Der Dom zu unserer lieben Frau). Найбільша церква півдня Німеччини, виконана в готичному стилі. Впізнаваний силует церкви з двома вежами-банями – одна з візитівок архітектурного Мюнхена. Усередині міститься гробниця Людвіга Баварського, виконана з чорного мармуру. Біля входу у Фрауенкірхе є величезний відбиток ноги зі шпорою, за легендою залишений самим чортом.
    5. Азамкірхе Asamkirche (Церква св. Іоанна Непомука). Незвичайна й дуже гарна споруда у стилі баварського бароко, побудована як приватна капела братів Азам. Церква св. Іоанна Непомука архітектурно вписана в ряд сусідніх будинків, тому помітити її можна лише завдяки багато оздобленому фасаду. Усередині простір Азамкірхе розділений на три частини. Нижня, де стоять лави прихожан, – виконана в темних тонах і символізує земні страждання людини. Середня у світлих тонах – присвячена кайзеру. Верхня з карнизом у вигляді червоної із золотом завіси – символізує велич Всевишнього. Цю церкву варто відвідувати в ранкові години, коли вона вражаюче освітлена.

    Фото Мюнхена

     фото Мюнхена парк фото: Shutterstock [/ caption]
    “Англійський сад” – один з найбільших міських парків у світі.

    фото Мюнхена собор Пресвятой Девы Марии

    Фото: Shutterstock
    Собор Пресвятої Діви Марії в Мюнхені

    [caption id="attachment_138219" align="alignnone" width="1000"]фото Мюнхена Нимфенбург Фото: Shutterstock

    Палац Німфенбург. Колишня літня резиденція династії Віттельсбах – зараз один з найбільших палацових ансамблів Європи.

    фото Мюнхена старая ратуша

    Фото: Shutterstock

    Будівля Старої ратуші – один із символів міста

    Куди піти в Мюнхені:

    1. Англійський сад (Englischer Garten). Один з найбільших міських парків у світі, що перевершує за площею знамениті Центральний парк у Нью-Йорку і Гайд-парк у Лондоні. Улюблене місце відпочинку самих мюнхенців. Енглішер Гартен розтягнувся більш ніж на п’ять кілометрів уздовж берегів річки Ізар.

    У південній частині парку розташований другий за розміром у Мюнхені пивний сад «Китайська вежа», який може вмістити близько семи тисяч осіб. Свою назву він отримав на честь ресторану в центрі, що імітує справжню дерев’яну пагоду. Особливої чарівності парку надає справжня кінна поліція, що патрулює територію.

    1. Пінакотеки – головні художні галереї Мюнхена. У Старій Пінакотеці можна знайти полотна німецьких, голландських і фламандських середньовічних художників, а також славетних італійців: Рафаеля, Ботічеллі, Тіціана. Нова Пінакотека розташована навпроти старої. У ній представлені твори живопису і скульптури майстрів XIX – початку XX ст. Любителів символізму і імпресіонізму потішить гарна колекція картин Моне, Дега, Ван Гога і Гогена. Пінакотека Сучасності – це зразки мистецства XX і XXI ст.: сучасний живопис, скульптура , елементи дизайну і химерні інсталяції.
    2. Німецький музей (Museumsinsel, 1). Найбільший музей природознавства і техніки у світі. У ньому зібрано близько 28 тис. експонатів з 50 галузей науки. Їх щороку оглядає понад півтора мільйона відвідувачів. Усередині музею експонати встановлені на шести ярусах, кожен з яких присвячений окремій тематиці: двигуни, газ і нафта, судноплавство тощо. Варто ретельно розраховувати час перед відвідуванням музею, тому що зазвичай туристи проводять тут мінімум п’ять-шість годин
    3. Пивні фестивалі: фестиваль міцного пива Starkbierzeit, весняне свято Frühlingsfest і знаменитий Октоберфест.

    Мюнхенський Starkbierzeit – один з найвідоміших пивних фестивалів Німеччини. Під час фестивалю баварські пивоварні варять єдиний раз на рік особливі сорти міцного пива. Любителі такого пінного напою щорічно в березні-квітні збираються в пивний Paulaner на горі Нокхерберг.

    Коріння фестивалю сягая далекого минулого, коли ченці ордену Paulaner, що прийшли з Італії, в XVII столітті в монастирі, згідно з легендою, почали варити для себе міцне пиво, щоб витримати 40 днів Великого посту. Міцне темне пиво отримало назву SALVATOR.

    Октоберфест – легендарний пивний фестиваль, що проходить у Мюнхені щороку з середини вересня до початку жовтня і приваблює мільйони туристів з усього світу. Улюблені пивні марки фестивалю: Augustiner, Löwenbräu, Paulaner, Hofbräu.

    Цікаві місця Мюнхена:

    1. Пивний ресторан Хофбройхаус (Platzl, 9). Всесвітньо відомий заклад, розташований недалеко від мюнхенської Марієнплац. Був створений як придворна пивоварня баварських герцогів у XVII столітті, а через майже 300 років перебудований під ресторан. Хофбройхаус у різний час відвідували відомі люди: Моцарт, Єлизавета Баварська, Володимир Ленін з Надією Крупською, Гітлер та ін. Зараз тут є три зали, один з яких призначений тільки для місцевих завсідників, пивний сад, музей і навіть сейф для особистих кухлів.
    2. Олімпійський парк. Був зведений спеціально для проведення XX Літніх олімпійських ігор у 1972 р. Зараз це величезний спортивно-розважальний комплекс, де є різні олімпійські об’єкти (Олімпійський стадіон і Олімпійська вежа з двома оглядовими майданчиками), Олімпійське селище (зараз на його місці – житлові будинки), центр преси (сьогодні – торговий центр «Олімпія») і Олімпійський парк.

    З Олімпійської мюнхенської телевежі відкривається незабутній вид не лише на весь Мюнхен, а й за гарної погоди – і на Альпи.

    1. Квартал Швабінг. Сьогодні один з наймодніших і дорогих районів міста. Уперше Швабинг був згаданий в історичних джерелах в 782 році під назвою Suuapinga («Швабське поселення»), тобто майже на 400 років раніше самого Мюнхена. Аж до XVIII століття майбутній «мюнхенський Монмартр» залишався маленьким селом рибалок і молочних фермерів. Наприкінці XIX і початку XX ст. Швабінг прославили знамениті письменники і художники, а сам район заслужив репутацію культурного кварталу.

    Частими гостями місцевих пабів були художники Ернст Людвіг Кірхнер, Василь Кандинський, Пауль Клеє, а також письменники Томас Манн і Йоахім Рінгельнац.

    Що привезти з Мюнхена

    1. Пивну атрибутику. Кухлі і келихи місцевого виробництва – найпопулярніший сувенір під час пивних фестивалів. Вони виготовляються з самих різних матеріалів: скло, кераміка, порцеляна. Бувають найхимерніших розмірів і форм.  У сувенірних магазинах є безліч варіантів пивних кухлів і келихів за різну ціну, найдешевші, як правило, відрізняються посереднім штампуванням. Дешевим і оригінальним сюрпризом, а, головне, гідною заміною кухля або келиха, для любителів пінного напою може стати олов’яна пробка для пивних пляшок.
    2. Національні баварські костюми або їх окремі елементи. Бюджетний подарунок для чоловіка – повстяний Тирольський капелюх сірого, червоного або темно-зеленого кольору з пером. Жінки оцінять сукні з пишною спідницею (дірндл). Зазвичай туристи купують імітацію вбрання, оскільки для створення національних оригінальних костюмів використовуються виключно натуральні матеріали з бронзою і сріблом в якості фурнітури.
    3. Лускунчиків, олов’яних солдатиків, камінні композиції. Такі подарунки міцно займають окрему сувенірну нішу. У Мюнхені функціонує кілька магазинів виключно з Лускунчиками. У них можна зустріти як традиційних дерев’яних персонажів у одязі короля, лісничого або солдата, так і Лускунчиків з порцеляни і тканини у вигляді звичайних жителів Німеччини (навіть пузатих бюргерів-Лускунчиків з кухлем пива).

    Олов’яних солдатиків і різні статуетки для комину можна придбати практично повсюди.

    1. Футбольну атрибутику ФК «Баварія». У мережі спеціалізованих магазинів можна купити спортивну форму, шарфи, бутси, м’ячі.
    • Баварські делікатеси і алкогольну продукцію. Чудовий гастрономічний сувенір з Мюнхена: традиційні мюнхенські ковбаски, сири, рідкісні спеції. Популярні серед туристів також пряникові сердечка зі всілякими малюнками, шоколадні вироби, фігурки з марципану, баварські кренделі – все це можна купити за демократичними цінами в мережі Galerie Kaufhof або в невеликих сімейних бакалійних магазинах. З алкоголю вважається хорошим подарунком скляна пляшка пива відомих марок (Löwenbräu, Köstritzer, Hacker-Pschorr, Spaten, Augustiner, Paulaner, Hofbräu), знаменитий шнапс, лікер на 56 травах Jägermeister.

    Їжа та напої Мюнхена

    Відмінна риса баварської кухні – проста, ситна їжа з великою кількістю спецій. Традиційні мюнхенські страви: брецель (солоний баварський крендель), картопляні галушки, баварський різновид холодцю, кисла капуста з кмином і яблуками, запечена в пиві свиняча рулька. На окрему згадку заслуговують особливі мюнхенські ковбаски з телятини, свинячого сала і приправ в натуральній оболонці.

    З алкогольних напоїв увагу варто звернути на пиво і шнапс місцевого походження. У Мюнхені шість пивоварень (Augustiner, Löwenbräu, Hofbräu, Hacker-Pschorr, Paulener, Spaten). Будь-який різновид пива ідеально поєднується з досить жирною баварської їжею. Шнапс у Мюнхені необхідно спробувати хоча б з цікавості. На ринку і в невеликих продовольчих магазинах можна знайти близько 50 сортів, у великих продуктових мережах – близько ста. Самі місцеві жителі стверджують, що саме в Баварії шнапс варять краще, ніж у всій решті Європи.

    Популярні ресторани Мюнхена:

    1. Zum Brünnstein (Elsässer Str. 36, 81667 München). Традиційний німецький ресторан з великими порціями, хорошим сервісом і помірними цінами.
    2. Steinheil 16 (Steinheilstraße 16). Популярний нетуристичний мюнхенський ресторан з традиційною кухнею. Заклад славиться своїми стейками і шніцелями величезних розмірів. Людей зазвичай багато.
    3. Hoiz Neo – Brasserie (Karlstrasse, 10). Улюблений місцевими жителями ресторан з винятковим сервісом і відмінною їжею. Інтер’єр оформлений у мисливському стилі з головами тварин на стінах. Меню подається наклеєним на сторінки книги Гете або Ніцше.
    4. Munchner Suppenkuche (Viktualienmarkt, 3) . Заклад, який спеціалізується на різних супах. Тут гурман знайде як кілька десятків традиційних баварських страв, так і екзотичні варіанти. В основному, всі супи досить гострі.
    5. Holy Burger (Wörthstraße, 7). Екологічний конкурент американських фастфудів. У закладі дуже хороший вибір бургерів з органічних продуктів, зокрема й варіанти для вегетеріанцев.
    6. Andy’s Krablergarten (Thalkirchner Str. 2). Ресторан, що міститься приблизно за кілометр від Марієнплац, – місце, де можна смачно і недорого поїсти. Порції великі. Столик краще забронювати заздалегідь.