• Братислава

    У різний час столиця Словаччини називалася Прешпорок, Пресбург, Пожонь, Істрополіс.

    У Братиславі є миле старе місто, замок на горі, спальні райони з соціалістичної архітектурою, просторі парки, величний Дунай, модні клуби, а також ресторани, де подають смачні страви західних слов’ян.

    Улітку тут проходить музичний фестиваль Pohoda, восени – свята молодого вина.

    Братислава – єдина столиця у світі, що безпосередньо межує з двома іншими державами: Австрією і Угорщиною .

    До 1936 року 55-кілометрову відстань з Братислави у Відень можна було подолати на трамваї. А Братиславська вулиця Копчянська переходить у вулицю сусіднього австрійського села.

    Населення міста – 425 923 особи. Площа – 368 квадратних кілометрів.

    Як дістатися до Братислави

    Оперативно дістатися з Києва до Братислави найкраще літаком. На переліт піде менше двох годин. У столицю Словаччини можна полетіти одним із семи рейсів на тиждень.

    Рейси Києв-Братислава здійснює лоукост Ryanair. Тому не дивно, що Братиславу часто вибирають як перевалочний пункт на шляху в інші країни.

    Головний аеропорт Братислави імені М. Р. Штефаника, відомий також як Братислава-Іванка, розташований за чотири кілометри  на схід від словацької столиці.

    Долати відстань з Києва до Братислави багато хто воліє на комфортабельному автобусі за 20-30 годин (час у дорозі залежить від маршруту, кількості та тривалості зупинок).

    Автобуси відходять з автостанції Центрального залізничного вокзалу Києва, автостанцій «Дачна», «Київ».

    На автомобілі дорога займе мінімум 15 годин.

    Історія Братислави

    Уперше в сучасній історії Братислава згадується в 907 році. Тоді біля стін міста відбулася битва, внаслідок якої воно було захоплене і  перейшло до складу Угорщини, отримавши назву Пожонь.

    Але почалася історія словацької столиці значно раніше. Засновником міста вважається римський воєначальник Пізон, який заклав тут одну з фортець дунайської оборонної лінії в I столітті нашої ери.

    До V ст. на цих землях оселилися стародавні слов’яни і утворили тут Велику Моравію. Згодом вона стала однією з найбільших держав раннього Середньовіччя, в якій були об’єднані території сучасних Чехії , Словаччини та Угорщини.

    У середині XII ст. почалася німецька колонізація придунайських земель, займаних слов’янами. Щоб утримати місто, йому дали статус вільного королівського міста. Місто перейменували у Пресбург.

    З 1563 по 1848 р. місто було місцем коронації 19 угорських монархів: 10 королів і 9 королев, зокрема Марії Терезії.

    У 1784 р Буда була відвойована у османів і знову стала столицею Угорщини. Але і Братислава не втратила свого значення як королівське місто.

    Наприкінці XVIII ст. унаслідок посилення утисків з боку Австро-Угорщини в місті виник слов’янський національно-визвольний рух.

    Тільки через 100 років, після розпаду Австро-Угорської імперії, 28 жовтня 1918 р. було оголошено про створення Чехословацької республіки. 1 січня 1919 р. Братислава стала адміністративним центром Словаччини у складі нової держави.

    Нову незалежність Словаччина здобула під час Другої світової війни, коли гітлерівці утворили тут маріонеткову державу.

    Після війни Словаччина, звільнена радянськими військами, стала на соціалістичний шлях розвитку. Офіційно це сталося в 1948 р.

    1 січня 1969 року була утворена Чехословацька Соціалістична Республіка (ЧССР) – федеративна держава, що складається з двох республік.

    У листопаді 1989 р. у Чехословаччині відбулася «оксамитова революція». Соціалістичний режим зазнав краху.

    У липні 1992 р. словацький парламент ухвалив Декларацію про незалежність. 1 січня 1993 р. Словаччина офіційно стала незалежною державою, а Братислава – її столицею.

    Клімат Братислави

    Братислава міститься в зоні помірного континентального клімату. Тут тепле, ласкаве літо з середньою температурою + 20-27 градусів за Цельсієм. Іноді погода буває досить вітряною.

    Узимку температура, як правило, тримається на нульовій позначці. Вологість змушує змерзнути навіть при нулі. Найчастіше йде холодний зимовий дощ. Снігу в останні роки випадає менше, ніж раніше. Опадів більше влітку, ніж взимку.

    Транспорт з аеропорту

    Доїхати з аеропорту до центру Братислави або залізничного вокзалу можна на автобусі № 61. Дорога займе близько півгодини.

    Фото Братислави

    Фото Братислава

    Фото: Shutterstock

    Братислава фото

    Міський пейзаж Братислави: Shutterstock

    Фото Братислава

    Фото: Shutterstock

    Пам’ятки Братислави

    Столиця Словаччини безпосередньо межує з Австрією та Угорщиною. Тому, опинившись у Братиславі, турист обов’язково з’їздить на екскурсію в сусідні країни.

    Однак і в самій словацькій столиці є що подивитися. Братислава – місто пішохідне. Перш за все варто звернути увагу на компактний центр міста, який є найменшим історичним центром у Європі . Все старе місто закрите для  автомобільного руху.

    На Головній площі Братислави стоїть Стара Ратуша (Примачальне наместі, 501/3). Вона об’єднала в собі кілька колоритних будівель у різних архітектурних стилях. Серед них – будинок Якова, будинок Павер, будинок Унгера, палац Апоніхо. Найстаріша частина Ратуші – кутова вежа кінця XIII ст.

    Собор Святого Мартіна (Руднайово наместі, 4549/1) почали будувати в VIII столітті як частину міських укріплень. А освятили лише в 1452 році. Це найбільша церква в Братиславі і одна з найбільших у Словаччині. Чотирикутну вежу собору вінчає шолом з позолоченою короною св. Стефана на даху.

    Не варто відкладати надовго візит у найголовніший замок Братислави. Один з найцікавіших туристичних об’єктів – Братиславський Град. Величезна прямокутна будівля з кутовими вежами розташована на пагорбі в центрі міста. Цю архітектурну пам’ятку видно звідусіль. Вона немов висить над Дунаєм.

    Дуже гарний президентський палац (Ходзово на місці, 2978/1). Змінивши за своє життя декількох господарів, цей палац щоразу міняв назву. А побудований він у 1765 році як резиденція графа Антона Грассалковича, друга королеви Марії Терезії.

    У ті далекі часи це було популярне місце зустрічі аристократії. Стіни палацу пам’ятають бали, на яких оркестром диригував Йозеф Гайдн.

    Куди піти у Братиславі

    Якщо йдеться про зиму, обов’язково варто відвідати місцевий різдвяний ринок у центрі старого міста. Ринок менше, ніж у сусідньому Відні, однак і атмосфера тут більш домашня.

    Увечері варто сходити у Словацький національний театр (вул. Прібінова, 17), зведений в 1920 р., після проголошення Чехословацької республіки. Першою його прем’єрою став «Поцілунок» Бедржіха Сметани чеською мовою.

    А якщо стоїть питання, куди піти з дітьми, в першу чергу треба вирушати у Братиславський зоопарк (вул. Млиниська долина, 1). Зоопарк існує в столиці з 1948 року. Відтоді він став не лише місцем розваг численних туристів і місцевих жителів, а й значущим науковим центром.

    Якщо після прогулянок містом ноги ще носять, можна піднятися на гору, де височить Меморіальний комплекс на честь полеглих у Другій світовій війні.

    Що ще робити у Братиславі? Корисно завітати в Музей-аптеку (вул. Михальський, 26) і Музей годинників (вул. Жидівська, 3).

    А от на Озеро Золоті Піски у передгір’ї Малих Карпат варто поїхати, якщо тур припав на теплу пору року. Це місце жителі Братислави вибирають для пляжного відпочинку. Тому що купатися в забрудненому Дунаї, який протікає в межах міста, не рекомендується.

    Мистецтво Братислави

    Ті, хто жити не може без виставок, обов’язково має сходити в галерею під назвою Galeria Nedbalka (вул. Недбалова, 459/17).

    Також варто відвідати одну з наймолодших європейських галерей сучасного мистецтва Danubiana (Водне ДІЕЛЬ, 851 10, Братислава-Чуново). Вона розташована на вигині Дунаю, на кордоні трьох країн, за 15 км від центру Братислави. На прикладі галереї можна побачити, як сучасна архітектура будівлі поєднується з величезною рікою.

    Цікаві виставки можна подивитися в Центральноєвропейському будинку фотографії (вул. Препоштска, 4). Тут також експонуються дивовижні артефакти, що розповідають про історію європейської фотографії.

    Цікаві місця у Братиславі

    У Братиславі обов’язково треба влаштувати собі екскурсію особливими, найцікавішими місцями . Вони є на карті будь-якого путівника. Але можна скористатися і нашими орієнтирами.

    На Жупній площі, зовсім поряд зі старим містом, стоїть сувора Церква капуцинів св. Стефана (Жупного наместі, 11). Вона зведена в XVIII столітті. На площі перед церквою височіє стовп зі скульптурою Мадонни, що дивиться на місто з сумною усмішкою.

    Церква Святого Духа (вул. Брізітська, 15) вирізняється своєю сучасною архітектурою. Наприкінці ХХ століття старовинний бароковий костел Козьми і Даміана (XVIII ст.), що в районі Дубравка, вже не вміщав всіх прихожан. І в 1995 році папа римський Іоанн-Павло II заклав наріжний камінь у фундамент нової Церкви Святого Духа.

    Ще один оригінальний храм, вартий відвідування, – Блакитна церква (вул. Безрукова, 2). Блакитного кольору, прикрашена розкішними мозаїками, вона виконана у дусі ар-нуво, що ріднить її з пряниковими будиночками Гауді.

    А Ворота святого Михайла цікаві з кількох причин. По-перше, на їхню вежу можна піднятися. По-друге, через старі забобони: коли проходиш під воротами, розмовляти не можна.

    Телевежа Kamzík цікава з точки зору небанальної архітектури. На верхньому поверсі вежі розташований ресторан з захоплюючим видом А навколо розкинувся мальовничий ліс.

    Дуже любий місцевим жителям і туристам Міст СНП над Дунаєм.

    Фото Братислава

    Фото: Shutterstock

    У Братиславі мандрівники обов’язково набрідають на пам’ятник сантехніку. Цей сантехнік не простий, а чарівний. Варто потерти його каску, і будь-яке бажання здійсниться.

    Що привезти з Братислави

    У самому центрі міста можна придбати хороші брендові речі. Усі основні магазини і торгові центри розташовані на вулиці Обхідній (Obchodna).

    Магазини в Братиславі працюють з 9.00 до 18.00, а великі торгові центри до 21.00 вечора.

    У Братиславі є кілька торгових центрів, куди варто вирушити за сувенірами і розвагами. Найвідоміші торгові центри міста – Polus City Center, Shopping Palace Zlate Piesky, Eurovea Galleria, Avion Shopping Park, Aupark, Central і OC Danubia.

    У Братиславі функціонують два добрі ринки,  розташовані на вулицях Жилінській (Žilinská) і Мілетічовій (Miletičova). А відвідувати ринки найкраще в неділю до 12.00.

    Подарунки ручної роботи варто купувати в магазинах Slovenska izba або Ul’UV. Це – свого роду центри ремесел. Тут продаються дерев’яні фігурки, ляльки, вироби з кришталю, кераміки, порцеляни і скла.

    Словаччина славиться вівчарством. Тому у  Братиславі можна купити якісні речі з овечої вовни. Дуже смачні молочні продукти з овечого молока. А особливо популярні сир «Оштьєпок» і копчена сирна косичка «корбачик».

    З алкогольних напоїв популярні міцні настоянки. Зокрема, кизилові «Дрієнковиця» і ялівцева «Боровичка».

    Словаччина – регіон винний. У Братиславі варто скуштувати червоне сухе вино «Франківка Модра» – національний напій словаків.

    Популярні ресторани в Братиславі

    Bistro DaVinci (Klariska, 8): один з улюблених закладів місцевих жителів для швидкого перекусу.

    Vegan Bar (Továrenská, 4): закусочна для вегетаріанців, веганів і всіх, хто просто любить подібну їжу.

    Štúr (Panská, 23, Šťefanovičova, 6, Obchodná, 17): мережа кафе зі смачними пирогами. Місцеві зазвичай радять цей заклад для сніданків.

    Literature tearoom and cafe  (Grösslingová, 49): чайна з безліччю сортів чаю, зручними кріслами і торшерами. Крім чаю є кава, вино і гарячий шоколад. І це – відмінний варіант на випадок дощової погоди.

    Funki Punki (Klariská, 12): заклад, який спеціалізується на млинцях; солодких, солоних і навіть безглютенових.

    Café del Via (Židovska, 19): приємне місце неподалік замку. Одне з небагатьох місць у Європі, де курців ще не вигнали на вулицю.

    Malewille cafe (Uršulínska, 9): один з тих закладів, які важко знайти, якщо ти не місцевий. Улюблене місце зустрічей інтелектуалів. В інтер’єрі – репродукції Босха. Тел. 0940 540 645

    Mačacia Labka (Bazovského, 1811/11): кафе, де можна потискати справжніх котиків. Не дивно, що воно майже завжди переповнене. Місця треба бронювати заздалегідь.

    Slovak Pub (Obchodná, 62): ресторан з великою кількістю різних кімнат. Кожна оформлена по-своєму. Їжа тут дуже смачна. Її готують з продуктів, що вирощуються на власній органічній фермі. Ціни теж приємні.

    KGB (Obchodná, 52): корчма гурманів Братислави. Чудове меню в інтер’єрах часів Чехословаччини. Тут варто спробувати місцеве вино з чорної смородини.