Наука

У Туреччині знайшли рідкісні візантійські мечі X-XI століть

І лише нещодавно дослідники по-новому подивилися на ці знахідки. Та дійшли висновку, що ці візантійські військові трофеї особливі. І не лише тому, що мечі мають навершя у формі кільця. Але й тому, що вони відмінні від мечів із кільцевим навершям, які використовували інші народи.

Археологи заявили: мечі такі унікальні, що важко визначити, котра етнічна група володіла ними близько 1000 років тому.

Один із мечів (точніше, його фрагмент) знайшли в атріумі церкви: він, можливо, потрапив туди як підношення. Другий – із 14-сантиметровою рукояттю та 61-сантиметровим гострим клинком – у нижній частині міста.

Фото: Amorium Excavation Project

Обидва належать до X-XI ст., тобто до середньовізантійського періоду, що припав на 843-1204 роки.

Експерти назвали мечі гібридними

Археологи виявили мечі в Аморіумі, візантійському місті на важливому перехресті між столичним Константинополем та іншими великими містами, такими як Нікея та Анкіра (сучасна Анкара). За словами дослідників, Аморіум також був тимчасовим опорним пунктом на першій лінії оборони регіону від арабських вторгнень. (Відоме арабське завоювання Аморіума відбулося у 838 році).

Мечі з кільцевим навершям, які рідко зустрічаються у Візантійській імперії, були відомі і в інших культурах. Про це розповіли Ерікос Маніотіс, спеціаліст з візантійської архології з Університету Аристотеля в Салоніках (Греція), та професор Зеліха Демірель-Гекальп, керівник розкопок в Аморіумі з Анатолійського університету (Туреччина).

За словами експертів, найдревніше навершя у формі кільця походить з китайської династії Хань (206 р. до н. е. – 220 р. до н. е.). Така деталь зустрічалася також на мечах скіфів, гунів, сарматів та римлян.

Проте, на відміну від інших мечів, виявлених раніше, візантійський меч із церкви має форму хрестовини. Така особливість ніколи раніше не зустрічалася на мечах із кільцевим навершям. І це робить знахідку унікальною, вважають археологи.

Артефакти такі незвичайні, що дослідники запропонували назвати їх “гібридні візантійські мечі з кільцевим навершям”. Враховуючи, що їх знайшли неподалік один від одного, можливо, в місті існувала збройова майстерня, що виробляла такі мечі.

За матеріалами Live Science

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

3 тижні ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

5 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

5 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

7 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

7 місяців ago