Тварини

На черзі шахи? Вчені навчили какаду грати в гольф: відео

Австрійські вчені показали, як птахи використовують інструменти на рівні приматів під час тесту, розробленого на основі класичної гри в гольф. Проведене ними дослідження порівнює какаду з нашими предками, які винайшли перші складові інструменти, з’єднавши між собою два об’єкти. У результаті перші люди створили новий предмет, наприклад загострений спис або сокиру.

Під час проходження тесту птах своїм дзьобом тримав палицю, за допомогою якої направляв кульку в бік перекидної платформи, щоб дістати ласощі. В експерименті брали участь какаду Гоффіна. Ідея тесту прийшла до доктора Антоніо Осуна-Маскаро, коли дорогою до своєї лабораторії він пройшов повз поле для гольфу.

На що схожий гольф у какаду?

Перед какаду поставили платформу з зеленим килимовим покриттям, поміщену в ящик з ґратами на передній стінці. На кожній стороні цього “поля” знаходилася трикутна “лунка”, під якою була платформа, що переверталась, коли на неї падав важіль. Під час проведення тесту на одній з цих двох платформ, лежав добре помітний горіх кешью.

У ґратах на передній стінці ящика була дірка, в яку можна було просунути важку білу кульку. Після чого кулька опинялася у центрі “поля”. У цю ж дірку можна було просунути паличку, за допомогою якої підштовхнути кульку до однієї з двох лунок. І якщо какаду потрапить у правильну лунку, то платформа перевернеться і можна буде взяти бажаний приз, кешью.

Метою проведення експерименту було протестувати, чи звертають увагу пернаті “гольфісти” на послідовність дій під час використання інструментів. У какаду немає рук і вони не можуть використовувати інструменти як шимпанзе. Отже, тест треба було скласти з урахуванням рухів, природних для цих тварин. Тож такий “гольф” був саме тим, що треба.

Фігаро: чемпіон з гольфу серед какаду

Тест пройшли декілька какаду. Але один із них, дорослий самець на ім’я Фігаро, перевершив більшість своїх суперників і зміг вирішити завдання з першої спроби. Фігаро припустився промаху лише один раз, коли знайшов спосіб, як шахраювати, вирішивши завдання без використання інструментів.

Три какаду, що брали участь у тесті, розібралися, як за допомогою палички закотити кульку у правильну лунку та отримати нагороду. При цьому кожна тварина розробила свою власну техніку в тому, як тримати паличку і бити по кульці, іноді з приголомшливою спритністю. Одна з птахів орудувала паличкою, затиснувши її в підклюв’ї. Інша тримала паличку між кінчиком дзьоба та язиком. А третя взяла паличку лапою, подібно до того, як це роблять примати.

Фото: Messerli Research Institute

У дослідженні брали участь 11 какаду, сім дорослих самців та три дорослі самки. Три птахи знайшли рішення самостійно. Ще два птахи вирішили завдання, але не досягли певної мети, яку можна було б вважати офіційним успіхом. Шість какаду не змогли знайти рішення.

Приголомшливі розумові здібності какаду

За словами авторів дослідження, раніше какаду ніколи не використовували поєднання інструментів і не знали заздалегідь, як пройти тест. Все, що вони знали — що бічні платформи перевертаються.

Іншим важливим фактом є те, що для проходження експерименту потрібна була низка здібностей, дуже схожих на те, як розколюють горіхи шимпанзе. Однак для вдосконалення цієї навички шимпанзе потрібні роки практики. Какаду змогли розібратися за кілька спроб.

Спочатку птахи витрачали близько 10 хвилин на виконання завдання. Однак після декількох спроб час почав стрімко скорочуватися. Наприклад, Фігаро вже під час четвертої спроби поставив рекорд — він зміг завершити тест із першої спроби лише за 6 секунд!

Фото: Messerli Research Institute

Доктор Антоніо Осуна-Маскаро та його какаду

Ключова властивість еволюції

Використання складних інструментів є важливою частиною технологічної еволюції людини. Люди  иожуть використовувати більше одного об’єкта для досягнення кінцевої мети. Вчені кажуть, що тварини дуже рідко демонструють використання складних багатоскладових інструментів.

Найефективніші такі інструменти вимагають якоїсь форми стабільності між двома складовими. Найяскравіші приклади – лук, праща, кидання списа.

З іншого боку, складові інструменти, у яких обидві частини вільно рухаються, породили низку різних ігор. Наприклад, такі види спорту як хокей, крикет чи гольф.

Вчені дійшли висновку, що при проведенні цього експерименту папуги показали, що можуть навчитися використовувати інструменти точно, як і ми, шляхом дослідження та гри. Мало того, те, що вони мають такі здібності, цікаво подвійно. Бо тварини можуть використовувати ці інструменти і в природі – але вони їм для виживання не потрібні.

За матеріалами Study Finds

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

3 тижні ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

5 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

5 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

7 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

7 місяців ago