Їжа

Чай матча: чим корисний і як готувати

Матча (маття) – це вид зеленого чаю, що являє собою подрібнене в порошок молоде чайне листя. На відміну від звичайного зеленого чаю, який настоюють у воді, а потім видаляють, матча просто збивають з гарячою водою.

Листя для майбутнього чаю матча вирощують в тіні, що сприяє виробленню більшої кількості хлорофілу в листках і насичує їх поживними речовинами. Листя збирають вручну, а стебла і прожилки видаляють. Традиційно чай подрібнюють гранітними каменями.

Найкращий матча виробляють в Японії, де його вирощують уже багато століть і де він є частиною місцевої чайної церемонії.

Треба зауважити, що, хоча матча асоціюється з Японією, вперше його почали робити в стародавньому Китаї. Це був порошковий чай з листя, вирощеного в тіні. Зібране листя обдавали паром, сушили і потім розтирали в дрібний порошок, практично в пудру.

У 1191 році матча вперше потрапив до Японії і дуже сподобався місцевій аристократії. У Китаї про цей напій з плином століть майже забули, а от у Японії він став обов’язковою частиною традиційної чайної церемонії.

В останні роки чай матча став неймовірно популярним у США і Європі , особливо серед молоді, яка веде здоровий спосіб життя і стежить за трендами.

Матча разом з деякими іншими продуктами (чіа, годжі, асаї та ін.) потрапив у розряд “супер-фуд”, бо нібито має чудодійні властивості. Насправді користь супер-фуду, м’яко кажучи, дещо перебільшена. Немає нічого кращого за збалансоване харчування, в ідеалі – більш-менш локальними продуктами. Але якщо вам подобається лохина, або напій з йогурту з чіа, або прикольний пудровий зелений чай – то чому б і ні?

Корисні властивості

Матча, як і інші види зеленого чаю, багатий на антиоксиданти. Антиоксиданти – речовини, які уповільнюють процеси окислення (зокрема й в організмі). Є гіпотеза, що антиоксиданти можуть запобігти руйнівній дії  вільних радикалів на клітини живих організмів, і таким чном уповільнити процес їх старіння. Ця теорія поки не доведена науково, проте у неї багато шанувальників. Природні антиоксиданти містяться у фруктах і овочах, а також у каві, чаї, вині і шоколаді.

У чаї матча антиоксидантів у 140 разів більше, ніж у звичайному зеленому чаї, оскільки цей вид чаю п’ють разом із заваркою. Самі японці кажуть, що 1 чашка матча замінює 10 чашок звичайного зеленого чаю.

Антиоксидант епігаллокатехін, що міститься в чаї матча, допомагає запобігти раку, сприяє втраті зайвої ваги і має антибіотичні властивості.

Також матча, на думку деяких дієтологів, є хорошою профілактикою серцево-судинних захворювань, діабету II типу і варикозу.

У чашці матча приблизно стільки ж кофеїну, скільки і в чашці кави, але завдяки вмісту L-теаніну він не виснажує нервову систему.

L-теанін – це одна з амінокислот, якої майже немає в продуктах харчування, крім деяких грибів і чаю. Цю амінокислоту використовують як спортивну добавку для розслаблення м’язів і поліпшення уваги. На відміну від інших релаксантів, L-теанін не викликає сонливості. Звісно, L-теанін, як і будь-яку іншу поживну речовину, краще приймати в природному, а не синтетичному вигляді, і чай матча якраз є чудовим джерелом цієї амінокислоти.

8 корисних властивостей матча:

  • виведення шкідливих речовин з організму;
  • нормалізація роботи нервової системи;
  • зміцнення імунітету;
  • прискорення обміну речовин;
  • поліпшення розумової активності і концентрації уваги;
  • збільшення фізичної активності.
  • профілактики сечокам’яної хвороби;
  • зниження рівня холестерину.

Фото: Рixabay

Коли шкідливий чай матча

1. При вагітності і під час грудного вигодовування

Якщо ви носите або нещодавно народили дитину, регулярне вживання чаю матча сприяє зниженню рівня гемоглобіну. Тому пити його можна тільки зрідка і краще з молоком.

2. При стресі, безсонні, гіпертонії

У порошковому чаї матча кофеїну більше, ніж у звичайному чорному або зеленому чаї, і, випиваючи кілька чашок на день, людина споживає досить багато кофеїну. Тому не варто пити матча пізніше, ніж за 6 годин до сну. І рекомендується скоротити кількість чашок до 1-2 на день або зовсім відмовитися на час від матчу.

3. При гастриті з підвищеною кислотністю, при печії

Зелений чай, і матчу зокрема, підвищує кислотність шлунка. Тому його, по-перше, не варто пити натщесерце, а тільки після їжі – він сприяє травленню і усуває післяобідню сонливість. А по-друге, якщо гастрит і печія вже є, але ви не хочете відмовлятися від матча повністю, можна пити 1-2 чашки на день, але обов’язково з молоком.

4. Якщо чай містить занадто багато важких металів

Чи не найдорожчий чай з Китаю (будь-який, не лише матча) містить багато свинцю і алюмінію, які листя поглинає з ґрунту, зіпсованого вугільними електростанціями. Також екологічно небезпечними регіонами вважаються Індія і Шрі-Ланка. Скажімо, Японія більш благополучна з цього погляду. І, звичайно, елітний дорогий чай у будь-якій країні вирощується з більш уважним дотриманням всіх санітарних норм.

Як вибрати чай матча

“Найправильнішим” і екологічно безпечним вважається чай з Японії.

Найвідповідальніші продавці вказують на упаковці місце походження, а також те, в яких умовах вирощувалися рослини. Якщо ці дані є на упаковці – чай ​​досить високої якості.

Краще купувати порошок матча без добавок, чистий. Добавки знижують якість продукту.

Якісний, свіжий матча, що правильно зберігався, – яскраво-зелений і трохи блищить. Блідий матовий порошок, можливо, забруднений або неправильно зберігався.

Чай хорошої якості має пудрову консистенцію і повністю розчиняється при заварюванні в гарячій воді. Якщо в чашці залишається зернистий осад – це чай низькоякісний.

На смак напій має бути солодкуватим або трохи гірчити. Сильніший відтінок гіркоти свідчить про те, що чай несвіжий – жирні кислоти в ньому вже окислилися, тобто порошок прогорк.

Як приготувати чай матча

Для приготування матча вам знадобиться тяван (чаван) – миска для японського чаювання, мірна ложечка і спеціальний вінчик – часен, зроблений з бамбука, за допомогою якого чай збивається в піну.

Чай матча заварюють двома способами – міцний (койта) і слабкий (усутя).

Приготування койта

Для приготування міцного чаю в прогріту суху миску насипте 4 г порошку (4 мірні ложечки) і залийте 50 мл гарячої води. Збийте суміш вінчиком, поки вся пудра не розчиниться. Койта має вийти густим і тягучим із солодко-терпким смаком.

Приготування усутя

Для усутя візьміть 2 г заварки і 80 мл води. Посуд обов’язково потрібно прогріти і насухо витерти. Збийте суміш вінчиком, поки не розіб’єте всі грудочки. На смак усутя гіркувате, має насичений зелений колір і негусте за консистенцією.

Подавати і пити матча треба одразу після приготування, інакше порошок почне осідати на дно і чай втратить повноту смаку.

Матча не лише п’ють, а й використовують для приготування десертів та інших страв як натуральний барвник. Багато кондитерів додають матча в шоколад, цукерки, випічку, печиво, пудинги, муси і морозиво.

Також з чаю матча готують матча латте, молочні та фруктові коктейлі і навіть лікери.

За матеріалами Мatchay и The Village

Вокруг Света

Recent Posts

Як зробити подорожі незабутніми: розваги для кожного мандрівника

Подорожі — це завжди щось більше, ніж просто переміщення між точками на карті. Це можливість…

2 тижні ago

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

2 місяці ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

6 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

6 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

7 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

8 місяців ago