У храмі зруйнованого міста Хатра, вік якого складає 2 тисячі років, проводилися реставраційні роботи. Хатра була столицею стародавнього королівства, яке знаходилось на території сучасного Іраку. Під час реставрації рельєфних зображень храму з’ясувалось, що на той час у королівстві існувала амбітна стародавня програма з розведення гібридних “суперверблюдів”.
Після ретельного вивчення барельєфів археологи дійшли висновку, що правителі королівства Хатра імпортували верблюдів із віддалених регіонів Центральної Азії. Вони ставили за мету схрестити завезених верблюдів зі звичайними дромадерами Аравії та створити більш витривалу в’ючну тварину.
За допомогою гібридних верблюдів, а також храму, на стінах якого вони були зображені, Хатра збиралася долучитися до багатств та влади арабської пустельної торгівлі.
Це дозволило б Хатрі отримати більшу незалежність від Перської та Римської імперій, між якими втиснулася ця маленька буферна держава.
Відкриття було зроблено під час проведення реставраційних робіт у храмі, присвяченому Аллат. Цієї богині доісламського періоду поклонялися араби всього Близького Сходу. Храм був побудований приблизно в 168 році нашої ери поверх старого святилища. Він був сильно пошкоджений після того, як довгі роки був занедбаним. І вандалізм бойовиків Ісламської держави у 2015-2017 роках аж ніяк не покращив його стан.
Внутрішні двері храму, поверх яких знаходиться рельєфне зображення верблюдів
Обличчя антропоморфних статуй храму були розбиті, а по деяким ділянкам будівлі пройшлися з бульдозером. Проте храму Аллат ще пощастило. Він уникнув повної руйнації бойовиками ІДІЛ, тоді як інші археологічні пам’ятки було зруйновано вщент. Наприклад, так сталося з храмами Римської імперії у сирійській Пальмірі.
Так могло вийти тому, що раніше храм відновлював диктатор Іраку Саддам Хусейн, ім’я якого було накреслено на багатьох каменях будівлі. До складу ІДІЛ входить багато солдатів з армії Саддама, тому з поваги до його імені бойовики могли частково не чіпати храм.
Команда італійських археологів відновлювала барельєф зверху однієї з дверей храму. На барельєфі було зображено два ряди верблюдів, що прямували у бік центральної людської фігури. Швидше за все це був правитель Хатри в ті часи, Санатрук I.
Більшість тварин у караванах — звичайні одногорбі дромадери, типові для Аравії. Їх легко відрізнити від верблюдів бактріанів родом із Центральної Азії, у яких два горби. Але тварини на чолі караванів відрізняються від інших. У них помітні довгі пучки вовни на голові, шиї та передніх ногах. Також на їхньому горбі можна побачити невелику вм’ятину, ніби у них були два горби, але не зовсім.
Такі особливості типові для гібридів дромадера та бактріана, яких і зараз розводять у Центральній Азії.
Гібрид дромадера та бактріана
Але чому стародавні майстри доклали додаткових зусиль, щоб зобразити верблюдів-ватажків із таким реалізмом? Археологи припускають, що така явна присутність гібридів, розташованих поруч із портретом правителя, свідчить про те, що королівська сім’я брала участь у наданні особливих тварин місцевим торговцям.
Храм Аллат, Хатра
Гібридні верблюди дають більше молока, вони більш стійкі до жорстких кліматичних умов і можуть нести на собі 400-500 кілограмів вантажу. Це майже вдвічі більше за те, що може нести звичайний дромадер або бактріан. Звісно, такі властивості роблять гібридних верблюдів дуже цінними тваринами, майже суперверблюдами.
Але їх розведення також дуже дорого коштує. Щоб отримати гібрид, необхідно схрестити між собою тварин, які живуть за тисячі кілометрів один від одного. До того ж гібридні верблюди хоч і можуть схрещуватися, проте вже в другому поколінні часто відбувається менделівське розщеплення і народжуються малоцінні тварини. Так що доводиться проводити схрещування бактріану та дромадеру заново.
Власне, зображення верблюдів у храмі анітрохи не дивно. Верблюди були священною твариною Аллат, богині війни, кохання та правосуддя в доісламському пантеоні арабів.
Аллат, або ж ал-Лат, походить від месопотамської богині Іштар.
Стародавні ізраїльтяни, які були далеко не монотеїстами за часів Першого храму (950-850 рр. до н.е.), називали її Ашара. Вважалося, що вона була наложницею біблійного бога Яхве.
Барельєф з храму Аллат у Хатрі. На ньому видно короля Санатрука I (ліворуч) і богиню, що сидить на терезах, символі правосуддя
Подібним чином Аллат була пов’язана з домонотеїстичною версією Аллаха, імовірно вона була дочкою або дружиною верховного божества.
Оскільки священною твариною Аллат був верблюд, її шанували племена торговців пустель, виживання та добробут яких залежав від цих в’ючних тварин. Напевно, тому король Хатри Санатрук і вирішив присвятити храм Аллат, щоб зміцнити свої зв’язки з арабськими торговцями. Невипадково зовнішній двір храму також служив місцем відпочинку караванів та ринком.
За допомогою храму та програми розведення суперверблюдів династія Хатри сподівалася взяти під контроль “влада пустель” аравійських племен. Як і інші малі держави регіону, Хатра зародилася як буфер між Римом та Парфянською імперією Ірану, та традиційно була васальною державою останньої. Але правителів Хатри з усією очевидністю дратувало парфянське правління та хотілося більшої автономії.
Храм Аллат в Хатрі з висоти пташиного польоту
Як багато хто з тих, хто знаходився біля кордонів імперії, вони хотіли припинити сплачувати податки до центральної влади та стати незалежними. Ось чому Санатрук імпортував поклоніння арабській богині та виступав як покровитель комерції, вирощуючи суперверблюдів.
Схрестити двох тварин різних видів і вивести після цього нових не було чимось незвичайним навіть у римські часи. Нещодавно дослідники виявили свідчення того, як у давній Месопотамії ще 4.500 років тому створювали гібридів домашніх та диких ослів для війни, прибутку та політичної вигоди.
Проте нове дослідження проливає світло на походження гібрида бактріана та дромадера, а також історію маленького, але мужнього королівства Хатра.
Деякий час балансування на межі війни Хатри спрацьовувало, і королівство процвітало. Але перси не забули про зраду колишніх союзників. Приблизно близько 241 року нашої ери під час війни з Римом правитель Персії Шапур I обложив Хатру і пограбував. Після чого вона залишилася занедбаною аж до теперішнього часу.
За матеріалами HAARETZ
Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…
Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…
Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…
Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…
Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…
Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…