Наука

У нашій галактиці знайшли надзвичайно дивний об’єкт. І він відправляє сигнали

На початку 2018 року щось на задвірках космосу видавало потужні потоки енергії через кожні 18 хвилин протягом трьох місяців. Потім усе припинилося.

Незважаючи на те, що це був найпомітніший радіооб’єкт у небі, він залишився непоміченим. Його виявила нещодавно група астрономів, які переглядали минулі дані, зафіксовані телескопом Murchison Widefield Array (MWA), що розташований у Західній Австралії.

Коли цей об’єкт був активним, він був яскравіший за супермасивну чорну діру, що знаходиться від нас за мільйони світлових років та вважалась найяскравішим космічним тілом у цій частині неба.

Фото: Pete Wheeler/ICRAR/Curtin University

Телескоп MWA складається із 256 схожих на павуків антени. У майбутньому він увійде до складу телескопа SKA

Можна було очікувати, що виявлений об’єкт виявиться чимось, про що вчені вже знали. Наприклад, зіркою, що вибухає, або зіткненням двох зірок. Але на думку доктора Херлі-Уокер, астрофізика з міжнародного дослідницького центру радіоастрономії, виявлений об’єкт був “дуже лякаючим”.

Вчені припускають, що дивні імпульси приходять із джерела, подібного до якого раніше ніколи не бачили. Наприклад, ядра мертвої зірки з сильним магнітним полем, що повільно обертається.

Ці об’єкти можуть бути джерелом іншого загадкового космічного феномену нашої галактики: швидких радіоспалахів.

Випадковий результат

Об’єкт був відкритий аспірантом Тіроном О’Доерті Університету Кертіна в Західній Австралії в рамках дипломного проекту, що проводився під наглядом доктора Херлі-Уокер. Тирон О’Доерті зовсім не збирався нічого знаходити. Його метою було перевірити нову методику для пошуку мінливих космічних об’єктів. Однак його завдання все ж таки легким назвати було не можна.

Дані, які обробляв О’Доерті, отримали в результаті спостережень за центром нашої галактиці. А цей центр буквально забитий радіовипромінюванням.

Фото: Curtin University/ICRAR

Доктор Наташа Херлі-Уокер, яка була куратором О’Доерті та вивчала знайдені їм об’єкти. 

Тірон О’Доерті ідентифікував близько 100 об’єктів, які він надав доктору Херлі-Вокер для подальшого вивчення. Але один із цих об’єктів був особливо яскравим. Коли О’Доерті його виявив, то не зрозумів, яке значне відкриття він зробив.

Після перевірки додаткових даних вчені зафіксували близько 70 імпульсів радіоенергії, які загадковий об’єкт випускав у різний час протягом трьох місяців на початку 2018 року.

Переглядаючи дані за попередні періоди, вони натикалися на імпульси від загадкового об’єкта знову і знову. Всі вони потрапляли в 18-ти хвилинний інтервал, тому можна було передбачити, коли вони знову з’являться.

Фото: ICRAR/Curtin University

Місце в галактиці Чумацький шлях, де було виявлено загадковий об’єкт

Проведений аналіз виключив можливе штучне виникнення імпульсів. Тож це були не інопланетяни, і не перешкоди від створених людством об’єктів.

Всі докази вказували на те, що вчені виявили новий тип радіосигналу, який повторювався регулярно і був приголомшливо яскравим. Отже, й справді дуже дивно, чому його не виявили раніше.

Не схоже ні на що, що бачили раніше, та й потім теж

Наше небо забите радіотранзієнтами — об’єктами, які створюють імпульси радіовипромінювання, що з’являються і зникають.

Найчастіше джерелом таких радіосигналів є пульсари. Пульсари — це ядра мертвих зірок, що швидко обертаються. Вони спалахують і зникають за лічені секунди.

Але це нове джерело радіовипромінювання відрізняється від них тим, що кожен спалах розділений проміжком часу у 18 хвилин.

Так що вчені думають, що це або нейтронна зірка, або білий карлик із сильним магнітним полем, яке якимось чином виявилося перекрученим.

Сильно магнетизовані нейтронні зірки, відомі як магнетари, зазвичай виділяють потік потужної енергії зі своїх полюсів. Такі потоки енергії потрапляють у поле нашого зору як сигнал з маяка кожні 10-20 секунд.

Виявлений об’єкт дуже нагадує магнетар. Ось тільки період між спалахами має не кілька секунд, а 18 хвилин.

Так що астрономи припускають, що їх знахідка може входити до класу об’єктів, які називаються магнетарами з наддовгим періодом. Існування таких об’єктів було передбачено вже давно, але ніхто не очікував, що їх можна буде виявити.

Астрономи чекають на запуск нового телескопа SKA, за допомогою якого сподіваються виявити не тільки більшу кількість подібних джерел радіоімпульсів, але й інші, раніше невідомі, об’єкти.

За матеріалами ABC NEWS

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

6 днів ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

4 місяці ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

4 місяці ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

6 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

6 місяців ago