Це друга частина розповіді про мандрівку до Бретані, до берегів Ла-Маншу. Першу частину читайте тут.
На вокзалі Ренну мандрівників зустрічає кінь, що мовби відбивається у воді. Дивний монумент – один з багатьох у місці взірців мистецтва, на які охоче витрачає гроші місцева влада.
Сьогодні Ренн – столиця регіону Бретань, хоча першим цю назву носив Нант. Населення Ренну – близько 200 тис осіб, з яких майже третина – студенти із різних куточків світу, включаючи Україну.
У Ренні досі можна відшукати будиночки, збудовані майже півтисячі років тому у стилі фахверк. Це каркас з дерев’яних брусів, проміжки в якому заповнювали камінням, глиною та іншими матеріалами. Більшість таких будівель у Ренні була знищена під час великої пожежі 1720 року, що тривала 6 днів. Після цього будинки у місті постановили будувати з каменю.
Однак окремі «пряничні» будинки – здається, у них немає жодного прямого кута і жодної прямої стіни – стоять у місті і зараз. Ті з них, що перебувають у геть жалюгідному стані, консервують – у вікнах таких будинків блищать гостроносі мордочки горностаїв.
До чого тут горностаї? Саме горностаї у вигляді хвостиків зображені на гербі Бретані, що у IVX — XVI століттях був гербом Бретонських герцогів. Сьогодні горностаї чи їх «хвостики» – один із найбільш упізнаваних символів регіону.
Горностаї визирають із вікон будинків, що чекають на реставрацію
Втім, кам’яні будівлі Ренну, як і вузькі бруковані вулиці, теж варті уваги. Мерія міста ввечері взагалі перетворюється на полото для світлових шоу: щовечора тут по кілька разів розігрується яскрава вистава. У день нашого приїзду шоу було присвячене найбільш відомим жіночим оперним образам – до слова, реннська опера розташована просто навпроти мерії.
Значний вплив на місто мають студенти. Для них, до прикладу, організовують численні фестивалі, виставки та інше культурне дозвілля. Втім, впоратися із улюбленою студентською забавою – пияцтвом – мерії не під силу.
Свого часу у місті обмежували продаж спиртного (цікаво, що вино та сидр в цю категорію не входили), але загалом на ситуацію це не вплинуло. У місті є ціла вулиця барів, де по четвергах можна побачити натовпи студентів, – «вулиця спраги». Особливість у тому, що вулиця ця мігрує: щойно міська влада помічає, що всі заклади на вулиці стали наливати, приміщення викуповують і перепрофільовують. У підсумку бари поступово переїжджають на іншу вулицю. Така міграція у Ренні триває не одне десятиліття – жартують, що випускників різних років можна розрізняти за тим, на якій вулиці вони гуляли під час навчання.
Будівля парламенту Бретані
Дістатися з Сен-Мало до Ренну можна лише потягом – аби стимулювати французів користуватись залізницею, автобусні маршрути між містами поступово скасовують. Аналог нашої електрички курсує між Ренном та Сен-Мало щопівгодини, квиток коштує 15 євро в один бік. Втім, можна дістатись дешевше – аналогом нашого «Інтерсіті». Квиток на поїзд «Сен-Мало – Париж Мопарнас» коштує 13.50 в один бік, однак рейсів лише кілька на день.
Просто навпроти Сен-Мало розташоване курортне містечко Дінар. Через море до нього – рукою подати, суходолом доведеться зробити гак у 12 км. Влітку між містами водою курсують ракети.
Вид з Дінару на Сен-Мало
Взимку можна скористатись послугами морського таксі – бляшаний катер з жінкою-капітаном регулярно курсує між причалами Сен-Мало та Дінару. Вартість проїзду – 10 євро в обидва боки. Про час відправлення краще домовлятись заздалегідь – є ризик просто не вміститись до катера, розрахованого на 12 пасажирів. Шлях водою займе хвилин 7-10.
Морське таксі, що курсує між Дінаром та Сен-Мало
Можна дістатись Дінару і автобусом – час у дорозі близько 30 хвилин, вартість – 2.50 євро в один бік. Автобус відправляється від вокзалу Сен-Мало. Ще один варіант – дійти до Дінару пішки маркованою стежкою. Шлях займе кілька годин, однак пройде мальовничими берегами та єдиною у Франції греблею, що виробляє енергію за рахунок припливів.
За греблею – ріка Ранс, на берегах якої розкинулись яблуневі садки. З цих яблук і роблять знаменитий бретонський сидр. Пити його, до речі, слід із болів – спеціальних посудинок з двома вушками, на яких обов’язково має бути вказане ім’я власника. Простіший варіант – широке горнятко, що за формою нагадує боль. Стійки з болями можна знайти в будь-якому магазині сувенірів. Щоправда, потрібного імені може і не бути – тоді на допомогу прийдуть болі з написами на зразок «Моє серденько». Втім, саме в Дінарі мені пощастило знайти боль з написом Olga.
Іменні болі для сидру
Дінар – містечко фешенебельних вілл, збудованих переважно британською аристократією. Ще два століття тому англійці вважали вкрай престижним мати заміські володіння у цьому містечку – на одному з пляжів Дінару є наміть пам’ятний знак на честь того, що в 1832 році тут вперше з’явились дачі англійців.
У місті досі діє англіканська церква, щороку проводиться фестиваль британського кіно. До його чергової річниці на набережній Дінару встановили пам’ятник Альфреду Хічкоку, а кабінки для переодягання на пляжі наділили іменами зірок світового кінематографу. Вздовж усього узбережжя Дінару тягнеться мальовнича прогулянкова стежка.
Променад Місячного сяйва
Окрема цікавинка – променад Місячного сяйва. Його побудова була маркетинговим ходом – у 30-х роках минулого століття туристів з Дінару почали переманювати курорти Лазурового берега. Аби показати, що місцеві красоти аж ніяк не гірші за південні, влада вирішила облаштувати набережну, для чого закупила цілий пальмовий гай, а місцеві мешканці принесли чимало екзотичних рослин з власних домівок.
Сьогодні це куточок міста, що потопає у зелені, і звідки можна спостерігати за фантастичними припливами та відпливами. А екзотичні для берегів Ла-Маншу тропічні пальми на диво добре прижились у цьому регіоні.
У третій частині цього блогу читайте про бретонську кухню.
Усі фото – Ольга Сантаровіч
Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…
Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…
Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…
Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…
Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…
Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…