Люди

Наполеон Бонапарт: чого ви про нього не знали?

Видатний полководець, державний діяч, найславетніший імператор Франції … як тільки не називають Наполеона I Бонапарта. Однак був він, передусім, звичайною людиною, зі своїми примхами і слабкостями.

На каналі Viasat History виходив документальний серіал “Наполеон” про зліт Наполеона Бонапарта і його шлюб з Жозефіною Богарне. З цього приводу мі запропонували добірку найцікавіших і маловідомих фактів з життя Наполеона Бонапарта.

Він мало не став найманцем Російської імперії

У 1788 році молодий офіцер Наполеон Бонапарт, який після смерті батька змушений був підтримувати всю свою родину, – мати, чотирьох братів і трьох сестер – вирішив спробувати щастя у добре оплачуваній Російській імператорській армії , яка як раз набирала іноземних добровольців для війни з Османською імперією.

Однак напередодні в Росії вийшов указ про прийом іноземних офіцерів у російський корпус тільки зі зниженням чину. Гордого корсиканця така умова не влаштувала. Отримавши письмову відмову, Наполеон добився особистої зустрічі з генералом Іваном Заборовським, який керував набором добровольців, але й тут його чекала невдача.

Він боровся проти Франції і вимушено змінив мову

Рідний острів Наполеона, Корсика, увійшов до складу Франції за три місяці до його народження, тому рідною мовою Бонапарта був корсиканський діалект італійської. Французьку він почав вчити у 9-річному віці і до кінця життя говорив нею з акцентом.

“Бонапарт в военной школе Бриенна”, Морис Реалье-Дюма

Фотто: Getty Images

Приблизно з 1789 по 1793 рік молодий Наполеон, уже будучи офіцером французької армії, офіційно підтримував корсиканських революціонерів у боротьбі проти Франції. На Корсиці в ті часи боролися три сторони: роялісти, революціонери і якобінці, яких і підтримував Бонапарт.

Його експедиція до Єгипту розшифрувала стародавні ієрогліфи

У 1799 році під час спорудження форту Сен-Жюльєн (неподалік містечка Розетта) капітан французьких військ у Єгипті П’єр-Франсуа Бушар виявив історичну знахідку – Розеттський камінь. На цій плиті з гранодіориту вибиті три ідентичні за змістом тексти різними стародавніми мовами.

“Генерал Бонапарт в Египте”, Жан-Леон Жером

Фото: Getty Images

Бушар відправив камінь у Каїр, де за рік до цього за наказом Наполеона було відкрито Інститут Єгипту. Зіставлення текстів різними мовами, серед яких була і добре відома лінгвістам давньогрецька, стало відправною точкою для розшифрування єгипетських ієрогліфів, а також розвитку наукової єгиптології.

Він подарував життя вартовому, що заснув

Одного разу Наполеон, проходячи в таборі повз чергового поста, побачив що вартовий заснув. За військовими законами того часу, солдата, який задрімав,  мали розстріляти, але Бонапарт вчинив інакше. Коли через деякий час на зміну вартового прийшов інший солдат, він побачив, що Наполеон сам стоїть з рушницею, охороняючи пост і сплячого вартового.

Згодом великий полководець неодноразово стверджував, що особистий приклад воєначальника – набагато корисніший для бойового духу, ніж покарання.

Він взяв на себе «обов’язки» понтифіка

У 1804 році бунтар і революціонер Наполеон Бонапарт обвінчався з Жозефіною Богарне і надів корону Франції. Церемонія коронації імператора мала затьмарити собою всі попередні, а обов’язковою умовою було прибуття Папи Римського Пія VII.

“Коронация императора Наполеона”, Жак-Луи Давид

Фото: Getty Images

Однак здійснити неспішний стародавній обряд понтифіку так і не вдалося. Нетерплячий полководець вихопив корону з рук розгубленого і враженого Папи, сам швидко поставив її на голову, після чого поклав корону і на голову майбутньої імператриці.

Він «винайшов» прапор Італії

У 1805 році Наполеон замість Цизальпінської республіки у північній Італії проголосив Королівство Італія, яке проіснувало до 1814 року. Сам Наполеон став італійським монархом і коронувався в Мілані.

Тоді ж був офіційно затверджений зелено-біло-червоний італійський прапор, проте спочатку смуги розташовувалися горизонтально. Вважається, що зелений колір на прапорі означає віру, білий – надію, а червоний – любов.

Його улюблений кінь дістався Великої Британії

За час військової кар’єри Наполеон змінив близько 130 різних скакунів, однак перевагу віддавав коням сірої масті.

“Бонапарт на перевале Сен-Бернар”, Жак-Луи Давид

Фото: Getty Images

Його улюбленець – арабський жеребець Маренго – став видатною «реліквією» шанувальників Бонапарта. Сьогодні його скелет можна побачити в Національному музеї армії в Лондоні.

Він «черпав сили» з людського черепа

Після смерті відомого італійського містика і авантюриста Алессандро Каліостро, який жив в XVIII-XIX століттях, Наполеон вирішив перетворити його череп на одну зі своїх улюблених і численних чаш для пиття.

Вважалося, що Каліостро був магом, вмів виганяти з людини демонів, знав рецепт еліксиру безсмертя, умів перетворювати каміння на золото і міг творити інші чудеса. Саме цим він підкорив Бонапарта.

Він відвідував театр і оперу з «кам’яним» обличчям

Наполеон любив театр і особливо італійську оперу, але не виявляв жодних емоцій ні до, ні після вистави. Якщо Бонапарт був присутній у театрі, актори, які виступали на сцені, актори, як правило, не удостоювалися овацій. Публіка, побачивши, що імператор не аплодує, чинила так само.

Якщо розглянути шлях Наполеона детальніше, його можна назвати не лише геніальним полководцем, унікальним імператором і реформатором, а й видатним математиком, письменником і навіть трохи географом. Історії ж про нього давно стали міфами, які деколи складно відрізнити від реальності.

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

6 днів ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

4 місяці ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

4 місяці ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

6 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

6 місяців ago