Наука

Астрономи вперше виявили у астероїда три супутника

Астероїд називається 130 Електра, або просто Електра. І тільки зараз астрономи побачили, що в цього астероїда не один, не два, а аж три маленькі супутники. Відкриття вчених не тільки зробило Електру “найнаселенішою” з відомих астероїдних систем, а й продемонструвало, як у майбутньому можна буде знайти інші малопомітні супутники астероїдів.

Вчені вже й раніше знали, що в астероїдів бувають невеликі супутники, хоча їх дуже рідко вдається помітити. Зараз астрономам відомо про існування понад 1 100 000 астероїдів, і приблизно 150 з них мають як мінімум один супутник, або як їх ще називають, місяць.

Електра вперше була відкрита в астероїдному поясі між Марсом та Юпітером у 1873 році. Її діаметр складає близько 260 км. Однак її перший місяць, S/2003 (130) 1, змогли помітити лише 130 років по тому, в 2003 році. Другий місяць Електри, S/2014 (130) 1, був відкритий у 2014 році.

Чому супутники Електри так довго залишалися непоміченими?

Астероїди дуже маленькі, і у кращому разі тьмяно підсвічуються. Щось ще більш маленьке, що обертається навколо астероїда, буде тільки тьмянішим і бліднішим. І, швидше за все, залишиться практично невидимим на тлі астероїда.

Чим менший супутник, і чим він ближче до астероїда, тим складніше помітити. Саме з цієї причини настільки складно побачити екзопланети, що обертаються навколо інших зірок.

Діаметр супутника S/2003 (130) 1 складає всього 6 кілометрів, і він обертається навколо Електри на відстані близько 1300 кілометрів. У другого місяця, S/2014 (130) 1, діаметр лише 2 кілометри, а середня орбітальна відстань – 500 кілометрів.

Фото: Фото: ESO/Berdeu et al., Yang et al.

Три супутники Електри

Нещодавно виявлений місяць під назвою S/2014 (130) 2 ще менший і ще ближче до Електри. Його діаметр приблизно 1.6 км, а відстань від астероїда становить 340 км. Цей супутник у 15 тисяч разів тьмяніший, ніж Електра.

Третій супутник виявили за допомогою архівних даних, зібраних приладом SPHERE, який є частиною Дуже Великого Телескопа Європейської Південної Обсерваторії. Дані потім пропустили через недавно розроблений інструмент стиснення даних, щоб ефективно прибрати нерелевантну інформацію з усього наявного обсягу.

Вчені також скористалися алгоритмами обробки даних, щоб змоделювати розширене сяйво навколо астероїда, яке називається гало, а потім його прибрати.

Після того як інформація була оброблена таким чином і став помітним крихітний третій місяць Електри.

Хоча вчені й змогли отримати деяку базову інформацію щодо цього третього супутника, у них залишилося багато питань щодо його руху довкола Електри. До того ж не так багато є інформації про те, як утворюються такі системи.

Торішнє дослідження показало, що два місяці астероїда Клеопатра швидше за все сформувалися з пилу, виробленого самим астероїдом. Однак невідомо, наскільки цей процес звичайний при створенні інших астероїдних місяців.

Супутниками можуть стати скельні породи, викинуті в космос після зіткнення з іншими тілами. А можливо гравітаційне поле астероїда “захопило” невеликі кам’яні об’єкти, що пролітали повз нього.

Знахідка першої астероїдної системи із чотирьох тіл відкриває нові можливості для розуміння механізму утворення таких супутників. А техніку, яку використовували вчені, можна застосовувати у майбутніх дослідженнях. І, можливо, Електра виявиться ще не найбільшою “душею суспільства” серед астероїдів на космічних просторах.

Раніше портал “Навколо Світу. Україна” писав про те, що на орбіті Землі виявлено новий троянський астероїд.

По материалам Science Alert

Читайте также:

На Марсі знайшли кратер у вигляді пня. Які таємниці він зберігає?

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

3 тижні ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

5 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

5 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

7 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

7 місяців ago