Наука

Новий вид викопних членистоногих допоміг розкрити загадку еволюції органів дихання

Членистоногі зустрічаються всюди, від найглибших океанських жолобів до вершини гори Еверест. Це найбільша таксономічна група тварин, серед яких є й такі моторошні повзучі створіння, як павуки та мокриці.

В опублікованому днями дослідженні розповідається про те, що до відомих видів членистоногих додався новий організм. Йому 520 мільйонів років, а значить він в 5 разів старший за динозаврів, і його назвали Erratus sperare. Це створення було виявлено при розкопках у Ченцзяні, що розташований в китайській провінції Юннань. На місці розкопок у Ченцзяні збереглася давня підводна екосистема, в якій присутні родичі деяких добре відомих викопних членистоногих, таких як трилобіти та аномалокариси.

Фото: Getty Images

Аномалокаріс, ілюстрація художника

У сучасних водних членистоногих є двогіллясті кінцівки, тобто їхні ноги складаються з двох частин: одна для дихання, друга для ходьби. Але як могли утворитися такі спеціалізовані кінцівки, залишалося загадкою. Деякі з ранніх викопних членистоногих, таких як анімалокариси, мали плавальні лопаті, які також могли виконувати роль зябер. Однак до теперішнього часу вчені не знали, як членистоногі зробили еволюційний стрибок від спеціалізованих лопатей до двогіллястих кінцівок сучасних членистоногих.

І Erratus sperare став тим самим недостатнім шматочком паззла, за допомогою якого вчені змогли нарешті отримати відповідь на питання, що давно їх мучило. У цього членистоногого є як лопаті, і ноги.

За словами Девіда Легга, одного з авторів дослідження, зябра є не лише у риб. В членистоногих вони теж є… тільки на ногах. Проте раніше вчені не розуміли, звідки ці зябра взялися.

І тепер завдяки новій знайденій скам’янілості палеозоологи мають повніше уявлення про те, як проходила еволюція органів дихання у членистоногих. Надалі ці зябра можливо еволюціонували в крила комах і легені сухопутних членистоногих на зразок павуків, так що це був дуже важливий винахід природи.

За матеріалами Phys.org

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

3 тижні ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

5 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

5 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

7 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

7 місяців ago