• Новий вид викопних членистоногих допоміг розкрити загадку еволюції органів дихання.Вокруг Света. Украина
  Новий вид викопних членистоногих допоміг розкрити загадку еволюції органів дихання
  Наука
  Вівторок, 8 лютого 2022

  Новий вид викопних членистоногих допоміг розкрити загадку еволюції органів дихання

  Девід Легг з університету Манчестера у співпраці з міжнародною командою вчених з Китаю, Швейцарії та Швеції оголосив про відкриття нового виду викопного членистоногого. Завдяки цій знахідці стало зрозуміло, як у членистоногих утворилися зябра.

  Членистоногі зустрічаються всюди, від найглибших океанських жолобів до вершини гори Еверест. Це найбільша таксономічна група тварин, серед яких є й такі моторошні повзучі створіння, як павуки та мокриці.

  В опублікованому днями дослідженні розповідається про те, що до відомих видів членистоногих додався новий організм. Йому 520 мільйонів років, а значить він в 5 разів старший за динозаврів, і його назвали Erratus sperare. Це створення було виявлено при розкопках у Ченцзяні, що розташований в китайській провінції Юннань. На місці розкопок у Ченцзяні збереглася давня підводна екосистема, в якій присутні родичі деяких добре відомих викопних членистоногих, таких як трилобіти та аномалокариси.

  Фото: Getty Images

  Аномалокаріс, ілюстрація художника

  У сучасних водних членистоногих є двогіллясті кінцівки, тобто їхні ноги складаються з двох частин: одна для дихання, друга для ходьби. Але як могли утворитися такі спеціалізовані кінцівки, залишалося загадкою. Деякі з ранніх викопних членистоногих, таких як анімалокариси, мали плавальні лопаті, які також могли виконувати роль зябер. Однак до теперішнього часу вчені не знали, як членистоногі зробили еволюційний стрибок від спеціалізованих лопатей до двогіллястих кінцівок сучасних членистоногих.

  І Erratus sperare став тим самим недостатнім шматочком паззла, за допомогою якого вчені змогли нарешті отримати відповідь на питання, що давно їх мучило. У цього членистоногого є як лопаті, і ноги.

  За словами Девіда Легга, одного з авторів дослідження, зябра є не лише у риб. В членистоногих вони теж є… тільки на ногах. Проте раніше вчені не розуміли, звідки ці зябра взялися.

  І тепер завдяки новій знайденій скам’янілості палеозоологи мають повніше уявлення про те, як проходила еволюція органів дихання у членистоногих. Надалі ці зябра можливо еволюціонували в крила комах і легені сухопутних членистоногих на зразок павуків, так що це був дуже важливий винахід природи.

  За матеріалами Phys.org

  Завантажити ще