• Сан-Марино

  Площа Сан-Марино дорівнює 61 км2, і майже 80% цій території становлять скелі. Тунель завдовжки 32 км усередині гори Монте-Титано з’єднує країну-крихту з Адріатичним морем.

  Історія

  Сан-Марино – найдавніша з республік, що нині існують. Її історія почалася ще 301 року. За переказами, її заснував святий Марін (звідси й назва), який прибув із Далмації, де його утискували за релігійні погляди. Гора Титано, на якій оселився святий, дісталася йому у вічне користування від знатної римлянки Феліцити як подяка за те, що він вилікував її дітей.

  Скелястий рельєф суттєво ускладнював господарювання в Сан-Марино, зате оберігав країну від нападів сусідніх народів. Але з XIII століття папство почало активно намагатися підпорядкувати собі населення республіки та змусити його сплачувати податки. І йому майже вдалося це зробити 1739 року. Армія папського легата кардинала Альбероні захопила Сан Маріно. Проте волелюбний народ геть-чисто відмовився скласти присягу на вірність папі, і тоді папа Климент II припинив окупацію і підписав договір про дружбу з крихітною республікою.

  Події XVIII століття теж не позначилися на долі санмаринців. Наполеон уклав з ними угоду про торгівлю та зберіг за республікою її суверенність. У 1849 Сан-Марино стало притулком для визволителя Італії Джузеппе Гарібальді. Цей факт сприяв зміцненню ділових зв’язків між країнами, і 1862-го вони підписали договір про добре сусідство.

  Під час Першої світової війни, коли Італія стала супротивником Австро-Угорщини, Сан-Марино прийняло нейтральну позицію. Втім, як і у Другій. У період правління Муссоліні Сан-Марино дотримувалось фашистського режиму, але війну нікому не оголошувало. Але це все одно не врятувало республіку від авіаційного бомбардування з боку Великої Британії у 1944 році. Було зруйновано залізницю і загинуло понад півсотні мирних громадян. З кінця 1950-х років у республіці спостерігалося активне економічне зростання. Розвиток промислової сфери та туризму забезпечувало місцеве населення робочими місцями, а країну – стабільними доходами. Сан-Марино є вільною економічною зоною, що приваблює сюди бізнесменів та туристів з усього світу.

  Життя у Сан-Марино

  У Сан-Марино дуже високий показник корінного населення – 80%. Це насамперед пов’язано з тим, що громадянство тут можна отримати лише через 30 років офіційного проживання в країні або після 15 років шлюбу з санмаринцем. Чи варто так довго чекати, вирішувати кожному окремо, але життя в Сан-Марино більш ніж комфортне. Температура повітря навіть взимку рідко опускається до 0С, а сніг випадає далеко не кожну зиму. За темпераментом санмаринці дуже близькі до італійців і так само, як їхні сусіди, найбільше шанують сімейні цінності.

  Визначні місця Сан-Марино

  У Сан-Марино шалено пишаються історичним минулим. У крихітній країні багато стародавніх фортець, замків, церков і навіть є власна в’язниця. Щоправда, у ній міститься лише один ув’язнений, який обходиться платникам податків у 750 євро щодня. У його розпорядженні тренажерний зал, бібліотека та кімната відпочинку з телевізором. Харчується цей скромний злочинець у ресторані – це вигідніше, ніж наймати окремого кухаря.

  З 2008 року центр однойменної столиці Сан-Марино є частиною Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.. Серед головних її пам’яток – Базиліка Сан-Марино, Галерея сучасного мистецтва та Державний музей. Зі столиці легко дістатися до решти восьми адміністративних центрів Сан-Марино, адже загальна протяжність доріг у країні становить лише 104 км.

  Чи не головним сувеніром із цієї стародавньої держави є звичайна марка. Поштовий зв’язок тут налагоджений ще з XVII століття. Сьогодні Сан-Марино – член Всесвітньої поштової спілки, а прибуток від продажу марок становить чверть його річного бюджету.

  Що спробувати

  1. “строццапрети” (паста з м’ясом під сирним соусом)
  2. «лазання верді» (варіант класичної лазаньї)
  3. «бродетто ді песце» (вуха з різних видів риби та морепродуктів)
  4. пиріг “Сан-Марино”
  5. вина

  Що побачити Сан-Марино

  1. Народний палац
  2. Базиліка Сан-Марино
  3. оглядовий майданчик у Сан-Марино
  4. Державний музей
  5. Музей рептилій

  Національні свята та вихідні дні

  1 січня – Новий рік
  6 січня – Хрещення
  5 лютого – Свято визволення Республіки від окупації 1740 року та День святої Агати, покровительки Сан-Марино
  25 березня – Річниця Аренго
  1 квітня – Вступ на посаду нового капітана-регента
  1 травня – День праці
  28 липня – День падіння фашистського режиму
  15 серпня – Успіння
  3 вересня – День заснування Республіки
  1 жовтня – Вступ на посаду нового капітана-регента
  1 листопада – День усіх святих
  2 листопада – День поминання
  8 грудня – Свято Непорочного зачаття
  24 грудня – Святвечір
  25 грудня – Різдво
  26 грудня – День святого Стефана
  31 грудня – День святого Сільвестру

  Експрес-інфо країни

  Сан-Марино (Республіка Сан-Марино) – держава в Південній Європі, одна з найменших у світі.

  Прапор Герб

  Столиця  – Сан-Марино

  Найбільше місто – Серравалле

  Форма правління – Парламентська республіка

  Територія – 61,2 км2(190-та у світі)

  Населення – 31,78 тис. чол. (224-а у світі)

  Офіційна мова – італійська

  Релігія  – католицизм

  ІЛР – 0,875 (26-а у світі)

  ВВП – $1,44 млрд (172-а у світі)

  Валюта  – євро

  З усіх боків оточено територією Італії