• Ватикан

  Карликова держава-анклав Ватиканмає площу всього 0,44 км2. Незважаючи на це, саме тут знаходяться найвищі органи управління католицькою церквою, зокрема і Резиденція Папи Римського.

  Ватиканська історія

  Ватикан став окремою державою в 1929 року, але його історія налічує понад два тисячоліття. В античні часи на його території були розташовані сади імператора Нерона. Вважається, що саме тут був розіп’ятий і похований Апостол Петро.

  У 1870 році Італійське королівство окупувало Папську державу. На знак протесту папа Пій IX оголосив себе бранцем Ватиканського палацу. 1971-го з метою вирішення конфлікту було видано Закон про гарантії, що визначає права Папи. Але свобод у духовній сфері та дипломатичних зв’язках Пію IX було недостатньо і він видав буллу Non expedit, у якій заборонив католикам брати участь у політичному житті Італії.

  Перші кроки до зближення з Королівством на початку ХХ століття зробив папа Бенедикт XV. Він скасував прийняті раніше заборони та розпочав переговори з урядом. Остаточно так зване Римське питання вирішилося у 1929 році, коли було підписано Латеранську угоду. Італія визнала Ватикан незалежною суверенною державою, а католицизм – офіційною релігією.

  Відповідно до Конституції, главою Ватикану є Папа Римський, який обирається конклавом кардиналів довічно. Історії відомо лише кілька випадків зречення папи від Святого престолу. Серед них і попередній папа – Бенедикт XVI.

  З другої половини ХХ століття Ватикан активно налагоджує міжнародні зв’язки та бере безпосередню участь у врегулюванні світових конфліктів. Особливо в цій справі досягнув папа Іван Павло II. Він багато подорожував, зустрічався з лідерами держав та молився за мир у гарячих точках. І не дивно, що саме Іван Павло ІІ став першим татом, який відвідав мечеть.

  Визначні місця Ватикану

  Ватикан – найменша, але найменша, але , проте, найбільш відвідувана туристами країна у Європі. Понад 60 відсотків світової культурної спадщини перебуває в Італії, і чимала його частина – саме у Ватикані. Потрапити до мікро-держави можна через 6 входів: Дзвонову арку, Бронзову браму, вхід святої Анни, Петров вхід, вхід Перуджино та вхід до Ватиканських музеїв.

  Центром Ватикану та справжнім шедевром архітектурного мистецтва є Площа Святого Петра авторства Джана Лоренцо Берніні. Площу огинають дві колонади, на вершинах яких розташовані скульптури святих, а посередині встановлено єгипетський обеліск (35 м) та два фонтани. Щороку на Площі Святого Петра десятки тисяч католиків збираються на святкову пасхальну месу, щоб отримати благословення Папи.

  Широкі сходи на Площі ведуть до головного і найбільшого храму Ватикану – Собор Святого Петра. Його фасад прикрашають класичні колони, годинник XVIII століття та 13 статуй: Христа, Іоанна Хрестителя та 11 апостолів. Внутрішнє оздоблення теж вражає: розписані бані, мармурові та бронзові скульптури, вівтарі. А під куполом, на чотирьох кручених колонах знаходиться величезний балдахін роботи Берніні. Водночас у Соборі Святого Петра можуть перебувати до   людей.

  Непримітна зовні будівля Сікстинської капели вражає своїм внутрішнім наповненням. Цей шедевр епохи Відродження виник завдяки задуму папи Сікста IV (звідси і назва).

  Над фресками працювали геніальні художники: Боттічеллі, Гірландайо, Перуджино та Козімо Росселлі. Але стеля майже повністю розписав Мікеланджело. Його настільки захопила робота, що він 4 роки не виходив із капели, за що зрештою поплатився здоров’ям. Але результат того вартий. Багато хто спеціально йде до Сікстинської капели заради одного лише «Страшного суду». Чудово!

  Що спробувати

  1. паста;
  2. морепродукти;
  3. “абаччо” (запечена баранина);
  4. карпаччо (замариновані шматочки сирого м’яса);
  5. тірамісу.

  Що можна побачити

  1. Сікстинська капела
  2. Собор Святого Петра (в т.ч. його оглядовий майданчик)
  3. Сади Ватикану
  4. Музеї Ватикану
  5. Ватиканська бібліотека

  Національні свята та вихідні дні

  1 січня – Новий Рік
  6 січня – Хрещення
  11 лютого – річниця проснування міста Ватикану
  квітень-травень – Великодній понеділок (день після Великодня) та Великодня неділя
  23 квітня – День Святого Георгія
  1 травня – День праці
  29 червня – День Святих Петра та Павла
  15 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці
  8 вересня – Різдво Божої Матері Діви Марії
  1 листопада – День усіх святих
  8 грудня – Непорочне зачаття
  25 грудня – Різдво
  26 грудня – День святого Стефана

  Експрес-інфо країни

  Ватикан – карликова держава-анклав усередині території Риму, асоційована з Італією.

   

  Прапор Герб

   

  Столиця – Ватикан

  Форма правління – Абсолютна теократична монархія

  Папа Римський – Франциск

  Релігія  – католицизм

  Територія  – 0,44 км2(279-а у світі)

  Населення  – 842 чол. (244-та у світі)

  Офіційні мови – італійська, латинська

  Валюта  – євро