• 20 цікавих фактів про Ватикан.Вокруг Света. Украина
    20 цікавих фактів про Ватикан
    Місця
    Четвер, 9 грудня 2021

    20 цікавих фактів про Ватикан

    Ватикан – унікальна держава з багатьох причин: вона має унікальне розташування, статус, місце у світі. Ми знайшли ще 20 приводів для здивування.

    1. Ватикан – найменша держава у світі, площею всього 44 га (0,44 км²). Крім того, Ватикан – держава-анклав: повністю розташована на території Італії. Довжина державного кордону Ватикану з Італією становить 3,2 км. Офіційна мова італійська. Офіційна валюта – євро (€) (EUR). Для порівняння – ось десятка найменших країн світу. Слідом за Ватиканом у списку Монако – 2 км, Науру – 21 км², Тувалу – 26 км², Сан-Марино – 61 км, Ліхтенштейн – 160 км², Маршаллові острови – 181 км², Сент-Кітс і Невіс – 261 км², Мальдіви – 300 км² і Мальта – 316 км².

    2. Ватикан у своєму нинішньому вигляді був заснований у 1929 році після підписання Латеранського договору між Італією і Святим Престолом. Договір з боку Італії підписав Беніто Муссоліні від імені короля Віктора Еммануїла III.

    3. Папа є главою Святого престолу і водночас абсолютним монархом Ватикану. Загалом в історії було 266 пап, починаючи зі святого Петра в 32 році н.е. і до Франциска I, який нині займає папський престол.

    Фото: Getty Images

    4. Громадянство Ватикану надається тільки тим, хто перебуває там на державній службі: служителям Святого престолу і представникам швейцарської гвардії Папи Римського. Люди, які отримали громадянство Ватикану на підставі роботи у країні, втрачають його, коли втрачають роботу. Згідно з Латеранським договором 1929 року, якщо людина припиняє бути громадянином Ватикану і не має громадянства іншої країни, їй автоматично надається італійське громадянство. 95% громадян Ватикану – чоловіки. Загалом у країні постійно проживають близько 1000 осіб.

    5. У світі є лише дві країни, у яких немає законів про розлучення. Це Філіппіни і Ватикан.

    6. Музеї Ватикану мають загальну довжину 15 км, їхня колекція вважається найбільшою у світі. Музеї заснував на початку 16 століття Папа Юлій II. Щороку їх відвідують 5,5 мільйона туристів.

    Ватикан

    7. Італійці мають право жертвувати 8% своїх податків Ватикану, не доплачуючи їх в Італії.

    8. Ватикан не є членом ООН і ЄС.

    9. Особиста армія Папи нараховує близько 110 швейцарських гвардійців. Цю армію можна вважати найстарішою у світі. Гвардійці охороняють Папу вже понад 500 років, з 1505 року, з часiв Папи Юлія II. Усі вони носять барвисту і унікальну уніформу,  розроблену Мікеланджело. Озброєні алебардами, а також сучасною вогнепальною зброєю. Гвардійців вибирають з неодружених чоловіків-католиків, громадян Швецарії, які пройшли базову підготовку у швейцарській армії, на зріст не менше 175 см. Зарплата гвардійця – 1300 євро на місяць плюс проживання та харчування.

    Ватикан

    10. У Ватикані немає аеропорту, лікарень і в’язниць. Усе це є в сусідній Італії, чим і користуються жителі Ватикану.

    11. Рівень злочинності у перерахунку на душу населення у Ватикані набагато вищий, ніж в Італії, що й зрозуміло: кількість людей, які бувають у Ватикані щодня, в десятки разів більша, ніж кількість громадян карликової держави. Серед злочинів переважають кишенькові крадіжки, шахрайство і образи поліції та цивільних службовців. Злочинці – здебільшого туристи і робітники з Італії. Тих, кого ловлять і засуджують, відправляють відбувати покарання в італійські в’язниці. Але приблизно 90% випадків залишаються нерозкритими.

    12. У Ватикані є вертолітний майданчик, залізниця – дві колії по 300 метрів, поштове відділення, банк Ватикану.

    Ватикан

    13. Країна друкує власні поштові марки, видає паспорти і автомобільні номерні знаки, а також має свої прапор і гімн. Користувачі банкоматів у Ватикані можуть використовувати класичну латину –  як один з варіантів мов обслуговування. Банк Ватикану – єдиний банк у світі, який надає такий сервіс. Поштове відділення Ватикану популярне серед римлян, які вважають, що пошта Ватикану працює швидше, ніж італійська.

    14. Ватикан не оточений стіною, але входи і в’їзди контролюються швейцарською гвардією. Відвідувачам треба пройти через металошукач.

    15. Зведена на фундаменті більш древнього собору, базиліка св. Петра є найбільшою (за площею внутрішнього простору і місткістю) християнською церквою у світі. У Книзі рекордів Гіннесса першою за розмірами є базиліка Богоматері Миру в Кот д’Івуар, проте за площею внутрішніх приміщень вона вдвічі менша за собор св. Петра.

    Базиліку св. Петра зводили близько 120 років і ще близько 200 розписували і облаштовували. Купол базиліки спроєктований Мікеланджело і має висоту 122 м і діаметр 42 м. Сама базиліка має форму хреста 213 метрів завдовжки і 137 метрів завширшки. У некрополі, під базилікою, розташована папська усипальниця – в ній гробниці багатьох пап, зокрема й святого Петра.

    Ватикан собор св. Петра

    16. Ватикан офіційно визнає, що життя на інших планетах теоретично можливе. Цю заяву публічно зробив у 2006 році  Хосе Фунес – головний астроном та директор обсерваторії Ватикану. Однак хоч би якими були форми життя, Ватикан вважає їх творінням Бога.

    17. Ватиканська бібліотека – одна з найбагатших у світі. Тут зберігається найбільша колекція рукописів часів Середньовіччя і Відродження. Фонди бібліотеки нараховують близько 1,6 млн друкованих книг і 150 тис. манускриптів.

    18. Ватикан офіційно визнав, що Земля обертається навколо Сонця, лише в 1992 році. Папа Іоанн-Павло II виголосив з цього приводу промову, в якій визнав Галілея видатним фізиком і висловив жаль, що теологи, які винесли вченому вирок, занадто буквально дотримувалися тексту Святого письма.

    19. 95% жителів Ватикану – чоловіки, однак Папа римський Франциск підтримує просування жінок на високі посади в католицькій церкві. Зокрема, в січні 2020 року жінка вперше в історії стала заступником міністра закордонних справ (точніше, ця посада називається “заступник секретаря з відносин з державами”). Її ім’я – Франческа Ді Джованні. До цього вона 30 років працювала у Ватикані, займалася проблемами біженців, міжнародного гуманітарного права та прав жінок.

    20. Ватикан використовує сучасні способи достукатися до почуттів вірян. Так, у січні 2019 року запущено платформу для молитов «Сlick To Pray» («Кликни, щоб помолитися»). Ресурс складається з веб-сайту і мобільних застосунків: «Молися з Папою», «Молися щодня», «Молися в мережі» (можна обмінюватися молитвами з іншими).

    Завантажити ще