• 25 цікавих фактів про Швейцарію.Вокруг Света. Украина
  25 цікавих фактів про Швейцарію
  Навколо Світу
  Неділя, 2 січня 2022

  25 цікавих фактів про Швейцарію

  Кажуть, що у Швейцарії банків більше, ніж дантистів, і що половина всіх дорогих годинників у світі зроблені у Швейцарії.

  1.Швейцарія також відома як Confoederatio Helvetica, що пояснює абревіатуру СН. Офіційна назва Швейцарська Конфедерація –   данина історії, тоді як сучасна Швейцарія є федеративною республікою, що складається з 26 кантонів.

  2. Тільки дві країни у світі мають квадратний прапор – Швейцарія і Ватикан.

  Фото: Shutterstock

  Фото: Shutterstock

  3. Швейцарією не керують одноосібно. У країні працює виконавча рада з семи членів, яка і є колективним главою держави. З членів ради обирається президент терміном на один рік, який розглядається як primus inter pares – перший серед рівних.

  4. Громадяни Швейцарії можуть оскаржити будь-який закон, ухвалений парламентом. Для цього їм потрібно протягом 100 днів зібрати 5 тис. підписів проти. У разі дотримання цієї умови проводиться національне голосування, на якому виборці приймають рішення щодо спірного закону простою більшістю голосів.

  5. Швейцарія має чотири офіційні мови: французька, німецька, італійська та ретороманська (з латинським корінням). Близько 60% населення країни володіє англійською мовою.

  6. Швейцарці – довгожителі. За даними ВООЗ, у 2015 році очікувана тривалість життя при народженні становила 81,3 року для чоловіків і 85,3 для жінок. Пандемія COVID-19 трохи знизила ці показники (до 81.0 та 85.1 відповідно), але в будь-якому разі це ставить Швейцарію на друге місце (після Японії) за середньою тривалістю життя.

  7. Швейцарія є одним з найкращих місць у світі, щоб народитися, жити і бути щасливим. Країна в цілому та її міста посідають топ-місця в різних глобальних рейтингах якості життя.

  8. У країні налічується 208 гір висотою понад 3 тис. м, 24 з яких вище 4 тис. м. Найвища гора – Монте-Роза (4634 м) – міститься на швейцарсько-італійському кордоні.

  Фото: Shutterstock

  Горы Монте-Роза и Лискамм

  Фото: Shutterstock

  9. У Швейцарії 1500 озер, найбільшим з яких є Женевське. З чуток, на його дні спочиває понад 40 затонулих кораблів.

  10.  Швейцарія має один з найнижчих рівнів злочинності серед країн ОЕСР (OECD), незважаючи на ліберальні закони про носіння зброї. За оцінками Small Arms Survey, у Швейцарії налічується близько 45,7 одиниць вогнепальної зброї на 100 жителів. Це третій у світі показник після США (88,8) і Ємену (54,8).

  11. Служба в армії, як і раніше, є обов’язковою для швейцарських чоловіків. Швейцарія разом з Австрією є однією з останніх країн Західної Європи, де дотримуються цієї норми. Згідно з конституцією, громадяни Швейцарії чоловічої статі мають служити в армії після досягнення 18 років, тоді як для жінок служба є добровільною. Мінімальна тривалість служби- 245 днів, які розділяються на частини: перший призов – 18 тижнів, потім – збори у військових таборах час від часу. Закон дозволяє після закінчення служби залишати в особистому користуванні отриману в армії зброю (зазвичай це напівавтоматична гвинтівка). Частково це пояснює високий рівень володіння зброєю в країні.

  Фото: Shutterstock

  Парад в Национальный день Швейцарии (1 августа)

  Фото: Shutterstock

  12. Основні шляхи доступу до Швейцарії захищені на випадок іноземного вторгнення. У разі атаки всі головні дороги, мости та залізничні шляхи, що ведуть у країну, будуть зруйновані. Принаймні 3000   місць по всій країні можуть бути миттєво підірвані за наказом.

  13. Більш як половина використовуваної Швейцарією електроенергії виробляється на 556   гідроелектростанціях.

  14. Розташований у Швейцарії тунель Gotthard є найдовшим у світі .

  15. Іноземці становлять близько 25% населення Швейцарії – це один з найвищих показників у світі.

  16. Швейцарія посідає третє місце за розміром заробітної плати і захищеністю робочого місця серед розвинених країн. Швейцарці заробляють у середньому 65 600 долари США на рік, поступившись за цим показником лише Люксембургу та США. Швейцарія незмінно посідає топ-позиції в рейтингу країн щодо зайнятості молоді.

  Фото: Shutterstock

  Фото: Shutterstock

  17. У Швейцарії праця вчителя добре оплачується. Місцеві вчителі отримують у середньому 68 тис. доларів США на рік, що є найвищим показником серед країн ОЕСР.

  18. Швейцарське законодавство піклується про тварин: у країні заборонено тримати «соціальних» тварин не в парі. Таким чином, володіння однією морською свинкою, мишею, тхором, рибкою, канаркою або свинею вважається поза законом.

  19. У Швейцарії поважають особистий простір громадян. Наприклад, у неділю заборонено косити траву, вивішувати на просушку білизну, мити машину і утилізувати пляшки, щоб не зруйнувати мир і красу вихідного дня. Будинкові правила покликані гарантувати спокійний сон жителям, тому всіляко засуджуються будь-які гучні дії після 10 вечора, як то закриття дверцят машини, змив туалету або спуск води у ванній.

  20. Майже половина шлюбів у Швейцарії закінчуються розлученням: в 2015 році цей показник становив 41,4%. Швейцарці беруть шлюб порівняно пізно: чоловіки у 31,8 року, жінки – у 29,6. На одну жінку припадає близько 1,5 дитини, при середньому показнику по ЄС к 1,6 дитини.

  21. Швейцарія відстає від більшості країн Західної Європи у сфері гендерної рівності. Так, у 2015 році лише 41,3% жінок працювали повний робочий день порівняно з 83,6% чоловіків. Жінки займають менше 20% керівних посад у країні.

  22. Швейцарці їдять більше шоколаду, ніж жителі будь-якої іншої країни світу – близько 10.4 кг на рік. Шоколад – один з основних продуктів швейцарського експорту. 18 швейцарських шоколадних компаній у 2019 році експортували близько 147,6 т шоколаду.

  Фото: Shutterstock

  Фото: Shutterstock

  23. Швейцарцы выпивают 56,5 л пива и 36 л вина на человека в год (данные на 2012 год). В основном швейцарцы пьют вино местного производства, из которого всего около 2% экспортируется.

  24. На железнодорожной станции Арау (Aarau) находятся часы с циферблатом 9 м в диаметре. Во всей Европе существуют только одни часы большего размера – на железнодорожной станции Сержи (Cergy) во Франции с циферблатом 10 м в диаметре.

  фото: www.wikiwand.com

  Часы на жд станции Aarau, Швейцария

  фото: www.wikiwand.com

  25. У Швейцарії на 1 тис. жителів припадає 5,8 лікарняних ліжок, що є найвищим показником у світі.

  За матеріалами Expatica 

  Завантажити ще