Відтоді як в 2009 році Чорнобиль очолив список найекзотичніших місць на планеті за версією Forbes, він почав користуватися неабиякою популярністю серед туристів. Хоча багато хто все одно не ризикує вирушати до місця найбільшої техногенної катастрофи XX століття.
Насправді за один день екскурсії в Чорнобильській зоні людина отримує приблизно таку ж дозу радіації, що й за 1 годину авіаперельоту. Це в 160 разів менше, ніж доза, отримана при одній флюорографії. Щоб бути впевненими у власній безпеці, вирушайте тільки на офіційні екскурсії і точно дотримуйтеся інструкції гіда.
У Чорнобильську зону варто їхати, щоб на власні очі побачити ціну людських помилок. Час там зупинився тридцять років тому і зберіг свідчення про ті страшні події. У містечку Чорнобиль зараз живе до 12 000 осіб, які працюють на станції і найближчих підприємствах з переробки радіоактивних відходів. Тут можна побачити кладовище техніки, яку використовували під час ліквідації аварії, і навіть підійти до самої станції. Якщо у вас буде свій дозиметр, то ви побачите, як з кожним кроком зростає рівень радіації .
Місцеві жителі, багато яких були очевидцями трагедії і пізніше повернулися в рідні місця, з готовністю розповідають про свій досвід 1986 року.
Щоб побувати на станції, варто купити екскурсію на ЧАЕС. Під час розширеної екскурсії туристи можуть відвідати саму станцію, зокрема 3-й блок, який розташований фактично в одній будівлі з 4-м блоком (накритим куполом конфайнменту); їх розділяє тільки стіна з декількох шарів бетонних блоків.
Програма туру до Чорнобиля може різнитися – наприклад, поїздку зі Славутича до ЧАЕС електричкою, якою до роботи щодня дістаються співробітники станції; також тур може включати огляд покинутих сіл у 30-километровій зоні, візит до покинутого міста Прип’ять та до Дуги. Тур може бути груповим чи індивідуальнім, одно- чи дводенним (з ночівлею у готелі в Чорнобилі).
Чи не менше, ніж сама станція, вражає і місто-привид Прип’ять . 30 років тому його в один день покинули всі жителі, про що нагадують розкидані книжки, іграшки та особливо парк атракціонів, який планували відкрити 1 травня, але не встигли. Про кинуті вулиці тепер дбає тільки матінка-природа – місто заростає лісом, дерева ростуть прямо по-під стінами, проростають скрізь вікна та сходи.
Також у зоні міститься станція Дуга часів Холодної війни між США і СРСР, побудована, щоб виявляти запуски міжконтинентальних балістичних ракет. Тепер антени заввишки до 135 м можуть тільки моторошно вібрувати на вітрі, через що у глядачів аж мурашки по шкірі бігають.
Безперечно одне – щоб до кінця дізнатися, що таке Чорнобильська катастрофа , варто своїми очима побачити її наслідки.