Мукачево – районний центр Закарпатської області, одне з найбільш атмосферних міст України. Тут панує європейський дух і звучать різні мови. У підніжжя величного замку Паланок в’ється гадюкою гірська річка Латориця. У затишних закладах на вузьких вуличках варять неповторну каву і пригощають молодим вином.
А якщо залишити лірику і перейти на мову цифр, то можна дізнатися, що райцентр Мукачево розташований на відстані 40-50 км від кордонів з Угорщиною і Словаччиною. Він розташований в 42 км від обласного Ужгорода. Площа міста – 27 квадратних кілометрів, населення – близько 85 940 осіб (згідно з переписом 2020 року).
Мукачівці – це: українці, угорці, русини, росіяни, євреї, роми.
З Центрального залізничного вокзалу Києва до Мукачева щодня відходить кілька поїздів далекого прямування. Серед них: Київ-Відень № 749, Київ- Ужгород ( «Десна») № 81, Київ-Ужгород № 239. Розклад потрібно уточнювати додатково. Орієнтовний час у дорозі – від 10 до 13 годин.
Автобуси до Мукачева відправляються щоденно, по кілька разів на день з автостанції «Київ» біля Центрального ж/д-вокзалу столиці (розклад потрібно уточнювати). Час в дорозі – близько 11 годин 30 хвилин.
Відстань зі столиці України до Мукачева в 726-771 км (залежить від обраної траси) можна подолати за 10-12 годин.
Перша згадка про Мукачеве зустрічається в хроніці «Діяння угорців» 896 року. Не кожне українське місто може похвалитися такою довгою історією.
Незвичайну назву, за однією з легенд, місто отримало через муки, які зізнали будівники під час зведення замку Паланок. За іншою – через труднощі, які люди зазнавали, поки йшли до селища по карпатським хребтах. Але є і третя, більш позитивна версія: назву місту дав водний млин, розташований на Латориці.
У XIV сторіччі селищу було надано статус міста, яке внесли до переліку королівських володінь. Місто отримало привілеї нарівні з іншими середньовічними містами.
З тих пір місто будувалося, розширювалося, змінювався склад його населення. З давніх часів тут перетиналися різні торгові шляхи і долі різних народів.
Протягом століть над Мукачево проносилися політичні бурі. Місто по черзі входило до складу Угорщини , Галицько-Волинського князівства, Австрії , Австро Угорщини, Чехословаччини, Радянського Союзу.
З 1991 року Мукачево – в складі незалежної України .
Замок Паланок – сторінка історії Мукачева. Цей овіяний легендами величний замок був побудований колись для охорони торгових і воєнних шляхів. Він зіграв важливу роль у формуванні Мукачева як міста.
Почалося все в IX столітті з невеликого укріплення на горі, яке звели для охорони кордонів Київської Русі за Карпатами. Стіни замку протистояли половцям в XI столітті, перетинали шлях татаро-монгольським ордам. У 1685-1688 рр борці за свободу витримали в замку облогу австрійських військ.
З 1703 по 1718 рік фортеця була оплотом куруців – Антигабсбурзьких заколотників. Над її вежами гордо майоріли прапори революції і національно-визвольної боротьби 1848-1849 років.
Знав замок Паланок і гіркі часи, коли він став в’язницею для політичних в’язнів, кращих синів багатьох народів Європи . У XX сторіччі замок перетворили на казарми Чехословацької і Угорської армій. У 1940-1950-х він використовувався НКВС і КДБ.
З 1993 року тут розташовані Мукачівський історичний музей, краєзнавчий музей та картинна галерея.
Клімат Мукачева близький до помірного, з великою кількістю опадів, навіть в найбільш посушливий місяць. Середня річна температура становить 9,6 ° C. Середня річна норма опадів – 683 мм.
Найтепліший місяць – липень з середньою температурою 20 ° C. Найхолодніший місяць – січень із середньою температурою -1,5 ° C.
З залізничного вокзалу міста Мукачеве (вул. Вокзальна, 3), який розташований в красивому історичному будинку, до центру міста можна доїхати автобусами №№ 15, 19, 9. Хоча багато туристів, з огляду на близьку відстань між цими двома пунктами, йдуть пішки.
Від автовокзалу (вул. Академіка Павлова, 14) також легко дойти пішки до центру міста. Якщо у вас важкий багаж, можна сісти на будь-який автобус і проїхати кілька зупинок. Або ж скористатися таксі.
Довга історія залишила Мукачеву багату архітектурну спадщину. Щоб перейнятися духом міста, варто оглянути старовинні будинки, Ратушу з годинником-курантами, палац трансільванських князів Ракоці, готичну каплицю Святого Мартіна. Крім того, Мукачево славиться своїми храмами.
Але, звичайно ж, головна визначна пам’ятка міста, яку видно з будь-якої його точки, – середньовічний замок Паланок . Назву він отримав від дерев’яних кілків, якими колись був оточений. Сьогодні замок – місце проведення різноманітних заходів.
Міська ратуша. Побудована в 1906 році в неоготичному стилі, вона є одним з найбільш значущих архітектурних прикрас міста. На головній вежі є балкон з розкішними перилами. Але найоригінальніше в ратуші – її неповторний оливковий колір. Сьогодні тут розташована міська рада Мукачева.
Замок Сент-Міклош в Чинадієво (селищі в 10 км від Мукачева) – особливий туристичний об’єкт, який можна відвідати з дітьми. І хоча ззовні замок здається трохи похмурим, його інтер’єри незмінно приваблюють відвідувачів. У кімнатах старовинної споруди можна подивитися виставки кельтської та скіфської культур, а також речі колишніх власників замку. Діти із захопленням досліджують таємні ходи, які збереглися в старих стінах.
Мукачівський Свято-Миколаївський монастир – православний жіночий монастир Мукачівської і Ужгородської єпархії Української православної церкви, розташований на Чернечій горі. Згідно з описом в Мукачівській хроніці, монастир був заснований в XI столітті дочкою Ярослава Мудрого Анастасією. Перші документальні свідчення про існування монастиря датуються XIV століттям.
Резиденція графа Шенборна або «Білий дім». Сьогодні тут розташований один з корпусів Закарпатського художнього інституту (пл. Миру, 16).
Одна з найцікавіших споруд, якими володів той же вельможний рід, – Палац Шенборнів (Берегвар) в околицях Мукачева, в селі Карпати. Цей дивовижний пам’ятник в 16 км від міста обов’язковий для відвідування (туди постійно курсують автобуси приміського сполучення). Палац XIX століття оповитий безліччю легенд. На території є сад з рідкісними породами дерев, декоративне озеро, джерела з кришталево чистою водою. Хоча на цій території з 1946 року розміщено санаторій, погуляти в цьому мальовничому місці і зробити красиві фото туристу ніхто не завадить.
Знайомство з містом можна поєднати з активним відпочинком – пішими походами, рафтингом, катанням на катамаранах, а взимку – на лижах і сноуборді. Також до міста неодмінно варто заглянути гурманам і поціновувачам гарного вина, яке тут можна спробувати безкоштовно на винному фестивалі в січні.
Фестиваль вина «Червене вино» – це туристична «фішка» Мукачева. Він проводиться в січні, напередодні Старого Нового року.
Щорічно в серпні в Мукачево проходить фестиваль «Варішське пиво». На цьому святі представляють крафтовий хмільний продукт, зварений виключно в Закарпатті. Кращі пивовари пригощають гостей всілякими місцевими закусками: кнедликами з різними соусами, рулькой, ковбасками, курячими крильцями, свинячими вушками, рибними паличками, овочами на грилі, раками. Тут також проводяться майстер-класи, на яких можна опанувати основи пивоваріння.
Нова розвага для туристів – відвідування гастрономічного форуму Асоціації шеф-кухарів України. Він проводиться в липні в замку Паланок. Крім професійної програми для провідних шефів і рестораторів, тут передбачені майстер-класи для всіх бажаючих. А ще цей форум – справжній фестиваль гурманів.
«Кельтський двір під ловачка» (вул. Подловачная, 14) – це агросадиба з атмосферним дегустаційним підвалом. Він роташований на околиці Мукачева, на місці поселення кельтів IV-III ст. до н. е. Господарі пропонують гостям познайомитися з їжею і напоями за старовинними рецептами. Наприклад, граппой, виноградним бренді, медовим вермутом, грюйтом, сбитнем, кількома видами елю, елітними місцевими сирами типу дорблю і камамберу. А ще чорним хлібом на заквасці, який готують 18 годин.
У липні 2021 року в Мукачевому відкрився аквапарк «Карпатія» (вул. Духновича, 89). У цьому центрі сімейного відпочинку є басейн з хвилями, водні гірки, власна річка, яка перетинає комплекс, дитячі басейни і SPA.
Ще один популярний місцевий аквапарк – «Європа» – розташований в 45 хвилинах їзди від міста: в селі Соломоново (вул. Головна, 89). Туди з Мукачева можна дістатися по трасі, що веде в бік Чопа.
У цьому європейському місті допитливий турист зробить безліч відкриттів. Тут зовсім не обов’язково підкорятися вказівкам путівника. У місті Мукачево надзвичайно цікаво просто гуляти.
Тут багато затишних кафе, кондитерських і самобутніх ресторанчиків. А на цікаві місця можна наштовхнутися несподівано для себе: вони тут всюди. Потрібно просто уважніше дивитися навколо себе. І насолоджуватися. Полювання на враження можна почати з центральної площі Миру.
Пам’ятник сажотрусу в Мукачеві унікальний тим, що в 2010 році був поставлений на честь конкретної людини ще за життя. Ця людина – 69-річний Берталон Товт, який присвятив професії сажотруса більше 40 років.
Ноги обов’язково приведуть до Костелу святого Мартіна . Кафедральний собор не так вже старий з точки зору довгої історії міста: його спорудили в 1904 році на честь покровителя Мукачева – Святого Мартіна.
А ось Каплиця Святого Йосипа по сусідству з костелом – справжня легенда: побудована в XIV столітті, вона стала свідком насичену історію Мукачева.
Якщо турист не знає, куди піти з дітьми, йому треба неодмінно відправитися в Парк Перемоги. Там є колесо огляду і інші атракціони, а також вся інфраструктура, необхідна для відпочинку з дітьми.