Площа країни лише 160 км2. Близько чверті території вкриті лісами. На сході князівство Ліхтенштейн межує з Австрією, але в заході – зі Швейцарією.
Починаючи з 15 до н. е. територія сучасного князівства Ліхтенштейн була частиною римської провінції Реція. Імперія дуже вплинула на архітектуру, розвиток ремесел і культуру тутешніх земель, а також сприяла поширенню тут християнства. Після падіння Римської імперії Рецію захопили германці та керували нею до 911 року. А коли Німецька імперія розпалася, франки створили своє герцогство – Швабію, з феодальними володіннями Шелленберг та Вадуц на території нинішнього Ліхтенштейну. Пізніше вони стали частиною Священної Римської імперії та були продані князю Ліхтенштейнському.
Переломним моментом в історії країни стало об’єднання в 1719 Вадуца і Шелленберга в єдине князівство Ліхтенштейн. Щоправда, незалежною ця держава не була – вона входила до складу Священної Римської імперії. Повну самостійність князівство набуло 1866-го.
Під час Першої світової війни Ліхтенштейн був союзником Австро-Угорщини. Але після її розпаду зміцнив зв’язки зі Швейцарією, зокрема, підписав із нею угоду про торгівлю та уклав митний союз. З того часу у князівстві ходять швейцарські гроші. У Другій світовій Ліхтенштейну вдавалося дотримуватися нейтралітету, багато в чому завдяки Швейцарії.
У 1990 році Ліхтенштейн став членом ООН, а через рік – Європейської асоціації вільної торгівлі. Незважаючи на більш ніж скромні володіння, князівство може похвалитися розвиненою банківською системою та прогресивним приладобудуванням. А ще бездоганним сервісом і дружелюбним ставленням до туристів.
В Ліхтенштейні є ті ж визначні пам’ятки , що і в інших європейських країнах: середньовічні замки, мальовнича природа та гірськолижні курорти. Просто розташоване це все на території, що дорівнює п’ятій частині Києва.
Знайомство з князівством найкраще розпочинати у столиці. Щоправда, досвідченому мандрівнику Вадуц може здатися надто провінційним. Але в цьому його особлива чарівність. Тихі вулички та малоповерхові будинки сприяють відпочинку від суєти мегаполісів. Єдиною монументальною спорудою тут є замок Вадуц. З 1938 року це офіційна резиденція князів Ліхтенштейнських, тому потрапити всередину можна у двох випадках – або на особисте запрошення членів монархії, або на національне свято 15 серпня, коли замок відчиняє свої двері для відвідувачів.
На тлі традиційних кам’яниць з дерев’яними віконницями помітно виділяється футуристичний будинок Музею мистецтв Ліхтенштейну. Тут зібрані картини, скульптури та інсталяції авторства сучасних майстрів, а також роботи Рембрандта, Ван Дейка та Давінчі. Подивитися точно є на що.
Всього за 3 км від столиці розташоване місто Шан, цікаве насамперед своїми історичними артефактами, зокрема залишками давньоримських поселень. А ще тут активне культурне життя. У Шані часто відбуваються фестивалі, костюмовані вистави, а театр на площі Кіршплац славиться своїми постановками. І все це на тлі казкової природи.
1. фондю (розплавлений сир)
2. «Бернес-платтер» (смажене м’ясо)
3. фуа-гра
4. мариновані овочі
5. місцеві вина
1. Замок Вадуц
2. місто Бальцерс
3. Музей поштових марок
4. Ліхтенштейнський музей мистецтв
5. гірськолижний курорт Малбюн
1 січня – Новий рік
2 січня – День Cв. Бертольда
6 січня – Хрещення (Єпіфанія)
19 березня – Фестиваль Cв. Джозефа
Перші неділя та понеділок після весняного рівнодення – Великдень та Великодній Понеділок
1 травня – День праці
середина травня – Вознесіння, Трійця та Духів день
11 червня – Свято тіла Господнього (Корпус Крісті)
15 серпня – Національний день(річниця набуття державного суверенітету в 1806 році)
8 вересня – Різдво Богородиці
1 листопада – День Усіх Святих
8 грудня – Непорочне зачаття
25 грудня – Різдво
26 грудня – День Св. Стефана
Княжество Ліхтенштейн – карликова держава в Західній Європі, асоційована зі Швейцарією.
Прапор | Герб |
Столиця – Вадуц
Найбільше місто – Шан
Форма правління – Конституційна монархія
Територія – 160 км2(189-а у світі)
Населення – 37,3 тис. чол. (217-а у світі)
Офіційна мова – німецька
Релігія – католицизм
ІЛР – 0,908 (13-та у світі)
ВВП – $5,48 млрд (151-а у світі)
Валюта – швейцарський франк
Граничує з: Австрією, Швейцарією