• Румунія

  Багатонаціональна Республіка Румунія розташована в Південно-Східній Європі, на півночі Балканського півострова. Займає територію площею 238391 км². У центральній та північній частині країни лежать Карпати. Румунія межує з Україною, Молдовою, Болгарією, Сербією та Угорщиною. Омивається Чорним морем.

  Історія

  Топонім «Румунія» не відносився ні до Валахії, ні до Молдавії аж до 1859 року. Та й Трансільванія до 1918 року була частиною Австро-Угорщини. Територія сучасної Румунії – результат багатовікових зв’язків європейських народів.

  Перші румунські князівства, Валахія та Молдова, сформувалися у XIII–XIV століттях. Обидві держави в XV столітті, не зумівши відстояти свою незалежність, прийняли панування імперії Османа. Незабаром і Трансільванія, яка з 1003 року перебувала під владою Угорщини, опинилася в руках турків.

  Міхай Хоробрий, який правив у Валахії, розгромив турецьке військо і в 1600 році об’єднав Валахію, Молдову і Трансільванію під своєю владою. Але союз розпався після смерті імператора. Достойної заміни йому не знайшлося, і у Валахії та Молдові настав період виснажливих міжусобних сутичок. Протягом XVI–XVII століття тут змінилося 112 князів. Трансільванія ж дісталася Австрії (згодом Австро-Угорщини).

  Так тривало до XVIII століття. Потім розпочався період російсько-турецьких війн, які дали змогу румунським князівствам поборотися за автономію. Перші народні повстання були відразу придушені. Але спалахнули з новою силою в середині ХIХ століття. Румунські революціонери вимагали політичної емансипації, рівності та скасування кріпацтва. Нарешті в 1861 році Валахія і Молдова об’єдналися в державу під назвою Румунія. 1878-го воно отримало повну незалежність від Туреччини.

  Завдяки вивіреним політичним крокам Румунія отримала чималий зиск від Першої світової війни. Країна розширила свої території за рахунок Бессарабії, Буковини та Трансільванії. Правда вже в 1940-му Румунії довелося поступитися Бессарабією і Північною Буковиною Радянському Союзу, Північною Трансільванією – Угорщиною, а Південною Добруджою – Болгарією. Ця втрата викликала масові народні демонстрації, засобом боротьби з якими було обрано фашистський режим.

  У серпні 1944 року до Румунії увійшли радянські війська, а 1947-го було проголошено Румунську Народну Республіку. Боротьба з комуністичним режимом розпочалася наприкінці 1989 року. У Бухаресті пройшли масові демонстрації, у регіоні було оголошено надзвичайний стан, але уряд Чаушеску вдалося повалити. У лютому 1990 року до влади прийшла опозиція. У 2004-му Румунія вступила до НАТО, а 2007-го стала членом ЄС.

  Визначні місця Румунії

  У 1897 році ірландський письменник Брем Стокер видав свій знаменитий роман « Дракула» і, здається, довічно забезпечив Трансільванію потоком туристів. Прототипом головного героя книги став кровожерливий князь Влад Цепеш, і цього факту виявилося достатньо, щоб побудувати непоганий бізнес на відвідуванні пов’язаних із ним місць.

  Головне з них – це, звичайно ж, замок замок. Бран. Похмурий інтер’єр, знаряддя тортур та лабіринти залів чудово працюють на створення містичної атмосфери. Ось тільки князь тут ніколи не мешкав. Колись давно він провів у замку всього одну ніч, решту роботи зробила людська чутка.

  А ось де немає ніякої каверзи, так це в замку Пелеш, теж розташованому в Трансільванії. Його варто відвідати заради багатого внутрішнього оздоблення: вітражі, різьблення по дереву, східні килими, скульптури та фарфор справляють дуже сильне враження. Кімнати замку виконані в різних стилях, відповідно до уподобань господарів, що жили тут у різні періоди.

  Головною пам’яткою столиці Румунії, Бухареста, є, як не дивно , Палац парламенту. Це найбільша і найдорожча будівля в Європі. На його будівництво Ніколає Чаушеску наказав розчистити п’яту частину центру міста. Чи жарт: 90 м у висоту, 100 м у глибину і 1100 кімнат. На палац пішло близько мільйона кубометрів мармуру та 3,5 тисячі тонн кришталю. Сьогодні, окрім резиденції румунського парламенту, у будівлі знаходиться Конституційнийсуд, Музей сучасного мистецтва та бібліотеки.

  Що спробувати

  1. мамалига з сиром та сметаною
  2. «сармале» (різновид голубців)
  3. «паприкаш» (м’ясна страва з помідорами та солодким перцем)
  4. «чорба» (суп)
  5. «папанаш» (сирничні пончики з начинкою)

  Що можна побачити в Румунії

  1. Національний музейний комплекс Astra
  2. замок Пелеш
  3. Палац парламенту
  4. Дунайський біосферний заповідник
  5. соляна шахта Саліна Турда

  Національні свята та вихідні дні

  1 січня – Новий рік
  14 лютого – Старий Новий рік; День Святого Валентина
  березень-квітень – Великдень
  8 квітня – Міжнародний день циган
  1 травня – День праці
  15 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці
  1 грудня – День об’єднання Румунії та Трансільванії
  25-26 грудня – Різдво

  Експрес-інфо країни

  Румунія – держава у Південно-Східній Європі.

   

  1280px-EU-Romania.svg

  Прапор Герб

  Столиця – Бухарест

  Найбільші міста: Бухарест, Яси, Тімішоара, Констанца, Галац, Клуж-Напока

  Форма правління – Президентсько-парламентська республіка

  Територія  – 238 391 км2 (78-а у світі)

  Населення  – 19,86 млн чол. (59-та у світі)

  Офіційна мова  – румунська

  Релігія  – православ’я

  ІЛР – 0,793 (52-а у світі)

  ВВП  – $199 млрд (53-та у світі)

  Валюта  – лей

  Межує з: Україною, Молдовою, Угорщиною, Сербією, Болгарією