Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії розташоване у північно-західній частині Європи. Це острівна держава площею 243 809 км2, що включає Великобританію, північ Ірландії, Нормандські острови і острів Мен. Країна омивається Атлантичним океаном, а також Ірландським та Північним морями.
Історія Великої Британії – це перш за все історія життя її правителів. Початок економічного та культурного розвитку країни пов’язують із династією Тюдоров (1485–1603). У цей час спостерігається значний прогрес у промисловій та торговій сферах, відкриваються різноманітні мануфактури, завойовуються нові колонії. Зміни торкнулися духовного життя англійців. Саме при Тюдорах відбулося відділення від Риму – Генріх VIII проголосив себе главою англійської Церкви.
Правління Тюдорів закінчилося зі смертю королеви Єлизавети I. До влади прийшла нова династія – Стюартов. Наступним королем став син Марії Стюарт Яків I, який об’єднав Англію та Шотландію. Але прославитись добрими справами йому не вдалося. Втім, як і його синові, Карлу I, який розв’язав війни з Францією та Іспанією. До того ж він хотів одноосібно розпоряджатися скарбницею та ухвалювати закони, не бажаючи ділити владу з парламентом.
Запеклий конфлікт привів у 1642 році до громадянської війни. Не зумівши зібрати сильну армію, Карл зазнав поразки. Після цих подій парламент поступово почав розширювати свої повноваження, зокрема взяв він функцію обрання монархів. Першим королем, якого призначив парламент, став Вільям.
А в 1800 році був підписаний історичний документ – Акт про Унію, який підтверджував союз Королівства Великобританії з Королівством Ірландії. Так виникло Сполучене Королівство. Тоді ж був прийнятий і національний прапор (Union Jack), який складався з трьох частин: георгіївського хреста Англії, хреста Андріївського Шотландії та ірландського прапора святого Патріка.
Перемога у Першій світовій війні дозволила Великій Британії збільшити кількість колоній, але зовнішній борг і безробіття тягли економіку на дно. Скорочення соціальних виплат призвело до масових страйків. Ситуація почала вирівнюватись лише у 1930-х роках, але незабаром знову почалася війна.
Британія втратила більше половини торговельного флоту, багато міст та підприємств було зруйновано, борги перед США зростали. Подолати інфляцію допомогли нові кредити та жорсткі реформи. І вже до 1950 року країна практично оговталася від наслідків війни.
Переломним моментом у новій історії Великої Британії стало призначення прем’єр-міністром Маргарет Тетчер. Жорсткий контроль у фінансовій сфері дозволив знизити рівень інфляції, а зовнішня політика – знайти нових бізнес-партнерів.
Вже понад 60 років главою (хоч і майже чисто номінальною) Великобританії є королева Єлизавета II.
Британці вшановують і люблять своїх монархів, тому головною пам’яткою Лондона після Біг-Бена та Тауерського мосту є Букінгемський палац. І це не просто резиденція, а справжній будинок королівської сім’ї. На території палацу, збудованого в 1703 році, розташована поліцейська ділянка, госпіталь, поштове відділення, а в самій будівлі 775 кімнат. Щоб дізнатися, чи вдома Єлизавета II, подивіться на дах над палацом у цей час піднімають прапор.
Колись давно Шекспір приніс Лондону славу театрального міста, і він із честю несе це звання. У районі Вест-Енд розташовано 40 театрів, на сценах яких ставлять як класичні п’єси, так і сучасні мюзикли. Попит на квитки дуже високий, тому купувати їх краще заздалегідь.
Якщо ви в Лондоні не вперше або магнітик з британським прапором вам не сувенір, вирушайте на Портобелло-роуд. На одній із найгучніших вулиць Лондона щосуботи влаштовують блошиний ринок. Урожайні прикраси, порцелянові чашки, дзеркала з нальотом старовини, театральні афіші, книги – що б ви не шукали, тут обов’язково щось сподобається. До того ж Портобелло-Роуд знаходиться в Ноттінг-Хіллі. Не пропустіть шанс знайти ті самі сині двері, за якими жив герой Х’ю Гранта.
Британці не лише культурна, а й освічена нація. І багато в чому завдяки одному з найстаріших і найпрестижніших вузів у світі – Кембриджському університету. Він був заснований ще 1209 року. Спочатку тут викладавта філософію, теологію, класичні мови та математику. Пізніше перелік дисциплін значно розширився. В університеті 31 коледж та більше сотні бібліотек. У Кембриджі навчається до 20 тисяч студентів, а серед його випускників – Ісаак Ньютон, Джордж Байрон, принц Чарльз, Джеймс Максвелл та багато інших.
1 січня – Новий Рік
27 січня – День Пам’яті жертв геноциду Другої світової війни
кінець січня – Апхеліо (Up-Helly-Aa)
14 лютого День Святого Валентина
1 березня – День святого Девіда (покровитель Уельсу)
березень — Масляна
17 березня – День Святого Патріка (покровитель Ірландії)
26 березня – День Матері
1 квітня – День Дурнів
6 квітня – День незалежності Шотландії
21 квітня – День народження королеви Єлизавети II
23 квітня – День святого Георгія (покровитель Англії)
квітень — Великдень
24 червня – День літнього сонцестояння
2-а субота червня – День народження королеви (офіційний)
22 вересня – Церемонія друїдів та період осіннього рівнодення
31 жовтня – День усіх святих
11 листопада – День Пам’яті (Закінчення Першої світової війни)
30 листопада – День святого Ендрю (St. Andrew’s Day), святого покровителя Шотландії
24-25 грудня – Різдво
26 грудня – День подарунків
Офіційна назва: Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії
Прапор | Герб |
Столиця – Лондон
Найбільші міста: Лондон, Бірмінгем, Лідс, Глазго, Белфаст, Манчестер, Едінбург
Форма правління – Парламентська монархія
Територія – 243 809 км2 (78-а у світі)
Населення – 63,743 млн чол. (22-а у світі)
Офіційна мова англійська
Релігія – християнство
ІЛР – 0,907 (14-та у світі)
ВВП – $2,98 трлн (5-та у світі)
Валюта – фунт стерлінгів
Межує з Ірландією