• Дніпро

    Дніпро розташований у середній течії річки Дніпро в центральній Україні. Місто знамените перш за все як великий промисловий центр, тим не менш у Дніпрі є що подивитися і туристу. Це і знаменита набережна, яка вважається найдовшою у Європі (понад 23 км), і найбільший у світі єврейський комплекс «Менора», і єдиний на європейському континенті залізничний міст з криволінійною траєкторією. Що ще цікавого є в Дніпрі, читайте в нашому експрес-гіді.

    Як дістатися

    Дніпро – у першій четвірці міст України за чисельністю населення, тож поїзди сюди ходять практично з будь-якого іншого міста: Києва, Львова, Харкова, Одеси, Вінниці , Запоріжжя, Кропивницького, Луцька , Миколаєва , Рівного, Тернополя, Ужгорода , Херсона , Хмельницкого .

    Важче буде дістатися до Дніпра на поїзді жителям Сум , Житомира, Івано-Франківська , Полтави, Черкас, Чернігова і Чернівців – з цих міст прямі потяги не ходять, доведеться робити пересадку в Києві, Харкові чи Львові.

    З українських міст у Дніпро щодня відправляються регулярні автобусні рейси. Зручний варіант для жителів тих міст, звідки не ходять прямі поїзди до Дніпра (наприклад, Чернівців , Сум, Черкас, Полтави).

    Також у Дніпрі є аеропорт. Прямі рейси віакомпанії «Роза Вітрів» відправляються з Києва .

    Якщо ви вирішили їхати у Дніпро на машині, знайте, що через місто проходить  низка важливих трас, зокрема М04, E50, Н08, Н11, Н31.

    Історія Дніпра

    Постійні укріплені поселення з’явилися на території сучасного Дніпра в середині 16 століття. Нове місто заснував в 1776 році князь Григорій Потьомкін за указом Катерини II. На честь імператриці воено й було назване Катеринославом. Таке ім’я місто носило аж до 1926 року. З 1926 по 2016 називалося Дніпропетровськом, а зараз, відповідно до закону про декомунізацію, Дніпропетровськ перейменували в Дніпро.

    Спочатку місто розвивалося повільно. У 1804 році тут проживало 6 тисяч осіб, до 1853 року – 13 тисяч. Будувалися невеликі заводики, працювала фабрика. У 1838 почала виходити перша газета міста – «Катеринославські губернські відомості».

    Активний розвиток почався вже в другій половині 19 століття, коли до міста проклали залізницю, а на Донбасі виявили залізорудні й вугільні родовища. У 1897 році в Катеринославі проживало вже близько 121 тисячі осіб.

    У 1894 р. у місті з’явився електричний трамвай – один з перших в Російській імперії. Він був третім після Києва та Нижнього Новгорода.

    У 20 столітті Дніпро став одним з найважливіших промислових центрів України, особливо у сферах металургії та машинобудування. Такий статус місто зберігає досі.

    Переживши кризу 1990-х, на початку нового тисячоліття Дніпро стало оживати. З’являлися новобудови, торгово-розважальні центри, кінотеатри, банки, відкрився футбольний стадіон «Арена-Дніпро».

    Клімат

    Клімат у Дніпрі теплий, помірно континентальний. Навесні і восени в місті волого – все через те, що тут протікає річка Дніпро. Зима в Дніпрі м’яка, похмура. Часто в цей час року в місті бувають тумани. Середня температура в січні – мінус 3,6 ° С. Оскільки Дніпро розташований у степовій зоні, літо тут тривале й  досить посушливе. Фактично воно триває з травня по кінець вересня. Середня температура в липні – плюс 22-24 ° С. Удень показники термометра часто досягають + 32-34 ° С, іноді і 37-40 ° С. У теплу пору року часто бувають грози.

    Транспорт з аеропорту

    Дніпропетровський аеропорт розташований приблизно за 15 кілометрів від центру міста, біля селища Старі Кодаки. До міського вокзалу, що в центрі Дніпра, можна дістатися на маршрутках № 109 і 60. Маршрутка №60 їздить з інтервалом в 3-15 хвилин з 5 ранку до півночі, №109 – з інтервалом в 4-15 хвилин з 5 ранку до 11 вечора.

    Фото Дніпра

    город Днепр

    Фото: Shutterstock

    фото Днепра

    Фото: Shutterstock

    Днепр фото

    Фото: Shutterstock

    фотографии Днепра

    Фото: Shutterstock

    Пам’ятки Дніпра

    Монастирський острів. Одна з найромантичніших і таємничих пам’яток Дніпра. Дістатися на острів можна по пішохідному мосту або – якщо ви любитель чогось більш екстремального – на швидкісному тролей. Головні прикраси Монастирського острова – білосніжна Миколаївська церква і пам’ятник Тарасу Шевченку </ a> – один з найбільших в Україні.

    Мерефо-Херсонський міст. Вважається одним з найкрасивіших мостів міста і навіть внесений до списку пам’яток архітектури. Це єдиний в Європі залізничний міст, який має криволінійну траєкторію. Мерефо-Херсонський міст завдовжки 1610 метрів проходить через Монастирський острів.

    Спасо-Преображенський собор є пам’яткою архітектури національного значення. Саме з нього почалася активна забудова Катеринослава, хоча через війни Російської імперії з Туреччиною будівництво призупинялося і було завершене тільки в 1830 р.

    Центр «Менора» . Найбільший єврейський комплекс у світі площею  50 000 квадратних метрів. Комплекс звели в 2012 році і облицювали спеціально для цього привезеним єрусалимським каменем. Усередині розташовуються центри освіти і дозвілля, готель, ресторани, конференц-зали, танцювальний зал на 1700 місць, музей, концертний зал «Синай» і хостел. За 50 гривень можна замовити екскурсію по центру, а за 25 – піднятися на оглядовий майданчик «Менори».

    Катеринославський бульвар. Відкритий в 2004 році бульвар досить скоро став улюбленим місцем відпочинку жителів Дніпра. Ця пішохідна зона розташована в самому центрі міста. Тут містяться торгові центри, кафе , ресторани, кав’ярні. Особливо гарно виглядає бульвар у вечірній час.

    Що подивитися в Дніпрі

    Набережна. Головна візитівка Дніпра і одне з найкрасивіших місць міста. Прогулюючись по набережній, можна помилуватися скульптурами, відпочити в тіні дерев, випити чаю в одному з численних кафе або посидіти на найдовшій в Україні 50-метровій сімейній» лавці.

    Парк Глоби. Один з найстаріших парків Дніпра, заснований наприкінці 18 століття запорожцем Лазарем Глобою. У центрі парку є озеро з рибками і водоплавними птахами, а також літній театр. Улітку можна поплавати по озеру на катамарані. У парку Глоби також працює дитяча залізниця, побудована ще в 1936 році.

    Завод «Інтерпайп». Завод організовує безкоштовні екскурсії, в рамках яких можна дізнатися про всі етапи виробництва сталевих виробів і про унікальність самого «Інтерпайпу». А цьому заводу дійсно є чим здивувати: йдеться не лише про висококласне обладнання, а й про сучасні «зелені” технологі й арт-об’єкти.

    Оглядовий майданчик парку імені Шевченка. З цього оглядового майданчика відкривається мальовничий вид на Дніпро. Також тут розташований каскадний фонтан, що надає майданчику особливої  чарівності. Чудове місце для романтичного побачення і спокійного відпочинку.

    Цікаві місця Дніпра

    Історичний музей ім. Дмитра Яворницького. Музей був заснований в 1849 році, і зараз у його фондах налічується близько 250 тисяч предметів старовини. В експозиції – реліквії запорозького козацтва, друковані видання 16-17 століть, зброя, меблі, пам’ятки східних культур (є навіть мумія єгипетської жінки з дитиною), а також найбільша колекція давньої кам’яної скульптури в Україні, що складається з 80 статуй.

    Аерокосмічний музей. Єдиний в Україні музей ракетно-космічної техніки. Тут можна побачити справжні космічні станції, супутники, бойові ракети і ще багато чого цікавого.

    Будинок органної та камерної музики. Розмістився в старовинній будівлі Миколаївської (Брянської) церкви, побудованої в 1915 році. У 1986 тут встановили 12-тонний орган «Зауер», і тепер в стінах колишньої церкви проводять концерти.

    Планетарій. Один з п’яти планетаріїв в Україні. Тут можна поспостерігати за зоряним небом у будь-який час доби і в будь-яку погоду і дізнатися багато цікавого про космос. Чудовий варіант, якщо не знаєте, куди піти в Дніпрі з дитиною.

    Музей ретро-автомобілів «Машини часу». Відкритий в 2014 році музей здивує своєю великою колекцією легкових автомобілів, мотоциклів, вантажних машин, автобусів та іншої техніки. Серед експонатів є і старі заправні колонки, телефонні будки та поштові скриньки.

    Шопінг у Дніпрі

    DELMAR MALL (вул. Гагаріна, 27). Просторий і стильний торговий центр на три поверхи. Тут знаходяться різноманітні модні бутіки, лаунж-кафе, гастрономічні магазини, фітнес-клуб.

    ТРК «APPOLO» (вул. Титова, 36). Якнайкраще підійде для сімейного шопінгу. У «APOLLO» можна знайти все: парфуми, аксесуари, одяг, взуття, спортивні товари, подарунки. Ще тут є зона відпочинку і розваг, кафе і салон краси.

    ТК «Пасаж» (проспект Дмитра Яворницького, 50). У цьому торговому центрі представлени найбільші світові бренди. Є тут і бутіки, і магазини аксесуарів, подарунків, годинниковий магазин, одяг, взуття, дитячі, спортивні товари, «все для відпочинку». На п’ятому поверсі – food-court, ресторан східної кухні і піцерія.

    «Гранд Плаза – Дніпро» (проспект Дмитра Яворницького, 67). Розташований в самому центрі міста і є не просто комерційною  будівлею, а й архітектурною окрасою міста. У «Гранд Плазі» близько 70 магазинів і бутіків, є ресторани швидкого харчування: українська, італійська, японська і китайська кухні.

    ТРК «Міст-Сіті Центр» (вулиця Глінки, 2). На першому рівні цього торгового центру розташовані магазини одягу та взуття, дитячих товарів, косметики та парфумерії, ювелірних виробів, сувенірно-подарункової продукції. На другому – великий вибір розваг. Тут вам і кінотеатр, і боулінг на 12 доріжок, більярд, фуд-корт з відкритою терасою, ресторани, кав’ярні, дитячий ігровий майданчик, хобі-магазини, зал ігрових автоматів.

    Популярні ресторани

    Buoni Fratelli (вул. Володимира Моссаковського, 1д). Заклад, де можна відчути атмосферу традиційного сімейного італійського ресторану. У меню – пасти і різотто, піци на будь-який смак. З вишуканих  страв – трюфельна сальса і карпаччо з восьминога.

    Coast (Січеславська набережна, 61). Вишуканий інтер’єр і приглушене світло – це місце добре підійде для побачень. В Coast пропонують страви європейської та середземноморської кухні, а також значну винну карту з 350 позицій.

    Кеди мистецтвознавця (вул. Михайла Грушевського, 4). Справжній культовий паб. Тут і великий вибір віскі, і крафтового пива, і BBQ, і жива музика. Можна прийти також на бранч або замовити комплексний обід. Кухня – європейська та українська.

    Мамою клянусь (вул. Володимира Вернадського, 27). Улюбленою і дуже популярною в Україні грузинською кухнею можна насолодитися і в Дніпрі. У ресторані «Мамою клянусь» подають смачні хачапурі, хінкалі, кебаби і харчо.

    Плов хочу (Слобожанський проспект, 128а). Ресторан узбецької кухні, який в 2019 році отримав звання найкращого ресторану національної кухні в Дніпрі за версією премії «СІЛЬ». Тут вас порадують ситними основними стравами: пловом, шашликом, казан-кавал і іншою смакотою. Великою популярністю у відвідувачів користуються чебуреки.