Межує з Чорногорією, Сербією, Болгарією, Грецією та Албанією. Виходу до моря Північна Македонія не має, зате в надлишку гори. Найвища точка – гора Кораб (2753 м). Площа країни дорівнює 25333 км².
Історико-географічна Македонія сьогодні поділена між Північною Македонією, Грецією (провінція Македонія) та Болгарією (Піринська Македонія). Але у IV столітті до н. е. це була одна держава. За 11 років успішних походів Олександр Великий (Македонський) зумів завоювати Грецію та Перську імперію, розширивши свої землі до річки Інд.
У 323 до н. е. цар помер і Македонія перетворилася на перевалочний пункт для завойовників. Нарешті 148 року до зв. е. сюди приходять римляни і залишаються довгих 8 століть. Коли 395 року Римська імперія розпалася, Македонія увійшла до складу Візантії (Східна Римська імперія).
У середні віки Македонією по черзі правили Болгарія, Візантія та Сербія. Після розгрому останньої турками в 1389 Македонія увійшла до складу Османської імперії. Інша культура, віра та мова не були схвалені місцевими жителями, і вони повстали проти ісламізації. Щоправда, суттєво покращити умови життя не змогли.
Османське панування закінчилося 1878 року, коли за результатами російсько-турецької війни Македонія увійшла до складу Болгарії. Західна Європа те, що тепер у Росії з’явилися союзники на Балканах, сприйняла як тривожний знак і повернула Македонію туркам.
У 1912 році Сербія, Болгарія, Чорногорія та Греція об’єднали зусилля у боротьбі проти турків, а потім почали воювати один проти одного за панування у регіоні. Після завершення Балканських воєн територію Македонії поділили між собою Сербія, Греція і Болгарія. Після Першої світової війни Сербія стала частиною Королівства Югославії, однією з провінцій якого була майбутня Республіка Македонія.
У 1991 році Македонія вийшла зі складу Югославії та проголосила себе незалежною державою. В результаті довгограючої суперечки з Грецією про назву в 2019 році Македонія стала Північною Македонією.
Відсутність виходу до моря в Македонія сповна компенсується численними озерами. Хоча одне вже Охридське озеро могло його замінити. Це найдавніше (більше 5 млн років) та глибоке (288 м) озеро на Балканах. Македонія ділить його з Албанією, тому Охридське озеро є визначною пам’яткою обох країн.
На його березі стоїть однойменне місто, яке вважається одним із найдавніших у Європі. Окрім пляжів та санаторіїв, в Охриді варто звернути увагу на історичні об’єкти: фортеця Самуїла, церква Іоанна Канео, палац Робеву, мечеть Імарет та інші.
А ось архітектура столиці Північної Македонії Скоп’є вже не така багата, як була ще півстоліття тому. Справа в тому, що у 1963 році тут стався сильний землетрус, який зруйнував місто майже на 70%. Не встояла й найстаріша споруда країни (III ст. до н. е.), фортеця Кале. Але пізніше її було відбудовано, адже це один із символів столиці.
Також у Скоп’є варто відвідати Старе місто, просякнуте духом турецької культури Тут розташовані найкрасивіші мечеті Мустафа-Паші та султана Мурата, а також турецькі лазні Дауд-паші.
А ще у Скоп’є є музей, чи, швидше, будинок пам’яті Матері Терези. Агнес Гондже Бояджіу народилася в столиці Македонії в 1910 році, пізніше в церкві поруч із нинішнім музеєм прийняла перше причастя, а 1979-го отримала Нобелівську премію миру «За діяльність на допомогу стражденній людині». У 2003 році Мати Тереза була зарахована до лику святих.
1. «пастрмка» (запечена форель із чорносливом)
2. «айвар» (салат із тушкованого перцю з квасолею та баклажанами)
3. кебаб
4. шопський салат
5. «бугаца» (шаровий пиріг із заварним кремом)
1. Старий ринок Чаршія у Скоп’є
2. палац Робеву (Охрід)
3. Меморіальний дім Матері Терези (Скоп’є)
4. каньйон «Матка» (неподалік Скоп’є)
5. Монастир святого Науму
1 січня – Новий рік
6-7 січня – Православне Різдво
13 січня – Старий Новий рік
березень-квітень – Православний Великдень
8 березня – Міжнародний жіночий день
1 травня – День праці
24 травня – День Свв. Кирила та Мефодія
2 серпня – День повстання (Національне свято) або День Св. Іллі (Лінден)
8 вересня – День Незалежности (День Республіки)
11 жовтня – День партизанів
Македонія (Республіка Македонія) – держава на південному сході Європи, розташована на Балканському півострові.
Прапор | Герб |
Столиця – Скоп’є
Найбільші міста: Скоп’є, Куманово, Бітола
Форма правління – Парламентська республіка
Територія – 25 333 км2(145-а у світі)
Населення – 2,05 млн чол. (146-та у світі)
Офіційна мова – македонська
Релігія – православ’я, мусульманство
ІЛР – 0,747 (81-а у світі)
ВВП – $11,3 млрд (136-а у світі)
Валюта – македонський денар
Граничує з: Сербією, Албанією, Грецією, Болгарією, Республікою Косово (частково визнана)