• Грузія

    Здається, в Грузії можна знайти всю різноманітність природної краси, про яку тільки мріють мандрівники. Тут і вічний сніг на гірських вершинах, і альпійські луки, печери. мінеральні води, каньйони, гірські озера… А якщо додати до цього старовинну архітектуру, сонячні курорти, найсмачнішу їжу, домашнє вино та знамениту грузинську гостинність – ну хіба не рай виходить ?

    Як дістатися Грузії

    Найзручніший спосіб дістатися з України до Грузії – повітрям. У країні є три великі аеропорти: у Тбілісі, Кутаїсі та Батумі. Прямим рейсом зі столиці до Тбілісі та Кутаїсі літає МАУ, Yanair та Georgian Airways. У повітрі проведете близько 2 години 45 хвилин. Можна летіти і з пересадкою в Стамбулі або в Мінську, або сезонним чартерним рейсом.

    З Харкова до Тбілісі та Кутаїсі літають прямі рейси МАУ та Georgian Airways, з Одеси до Батумі та Тбілісі – лоукостер Yanair. Зі Львова, Дніпропетровська та Запоріжжя можна долетіти з пересадкою в Києві, Мінську або в Стамбулі.

    Грузія: інформація про країну

    Грузія – невелика країна, що знаходиться на перетині Європи та Азії. На заході вона омивається Чорним морем, на Півдні межує з Вірменією та Туреччиною, на сході – з Азербайджаном, а на півночі – з Росією. Тбілісі – столиця Грузії – була заснована у п’ятому столітті.

    У країні площею близько 69,700 кв. км. мешкає близько 3 720 000 людей. У Грузії близько 26 тисяч річок і більше 40 територій, що охороняються, так що значна територія країни – це незаймана природа. На півночі Грузії знаходяться Кавказькі гори.

    Валюта Грузії

    Грошова одиниця Грузії називається ларі. Один ларі ділиться на 100 тетри – аналог копійки. У обігу знаходяться купюри номіналом в 1, 2, 5, 10, 20, 50 та 100 ларі, а також 5, 10, 20 та 50 тетрі.

    Гроші можна обміняти у банках та обмінних пунктах або у відділенні Bank of Georgia на будь-якій станції метро. Банки працюють у будні дні з 9 до 18, але є цілодобові пункти обміну валют.

    Визначні місця Грузії

    Стародавні пам’ятники Мцхети:

    Дварі – стародавній монастир 6 століття та перший у Грузії пам’ятник ЮНЕСКО.

    Светіцховелі – кафедральний собор 12-го століття, який протягом тисячоліття був головним собором усієї Грузії.

    Самтавро  – стародавній монастир біля злиття річок Кури та Арагві.

    Печерні комплекси:

    Уплісцихе – Стародавнє печерне місто за 15 км від міста Горі. У скелі є як природні, і рукотворні печери, у яких вже II — початку I тисячоліття до зв. е. жили люди.

    Вардзія – печерне місто в Джавахетії, висічене в надрах скелі над річкою Курою. Тут є печерний монастирський комплекс XII-XIII століть.

    Давид-Гареджа  – стародавній печерний монастир 6-го століття з чудовими фресками. Розташований за 60 км від Тбілісі на кордоні Грузії та Азербайджану.

    Природні об’єкти:

    Казбек – одна з найбільших вершин Грузії та Кавказу. Являє собою згаслий вулкан заввишки 5033 метри.

    Мтацмінда – гора в Тбілісі заввишки 740 метрів, розташована на правому березі річки Кури. З грузинської мови назва перекладається як «Свята гора».

    Мартвільський каньйон – мальовничий каньйон, оточений унікальним реліктовим лісом. Красою незайманої природи можна насолодитися з човна, побачивши водоспад Кінчха.

    Печера Прометея печера довжиною 11 км. Для туристів доступний лише кілометр маршруту, зі світловим та музичним супроводом.

    Боржомський національний парк – курорт, про який знають у всьому світі завдяки його джерелам з лікувальною мінеральною водою. На території розташований палац Романових 18 століття.

    Середньовічні пам’ятки:

    Шатилі  – мальовниче село на схилах Головного Кавказького хребта та унікальний комплекс середньовічних фортець та укріплених будинків з каменю.

    Фортеця Нарікала – Стародавня цитадель в історичній частині Тбілісі. У IV столітті, ще до заснування міста, форт існував під іменамиїм Шуріс-Ціхе.

    Сванські вежі – середньовічні укріплення на території Сванетії, один із символів гірської Грузії. Імовірно, використовувалися як сторожові пости.

    Міські пам’ятки:

    Пішохідний міст Миручерез річку Кура – одна з визначних пам’яток Тбілісі, що сполучає квартали Старого Тбілісі з нещодавно облаштованим парком Ріке на правобережжі Кури.

    Площа П’яцца в Батумі – Один з головних зразків сучасної архітектури в Грузії. За італійський стиль площу називають маленькою Венецією.

    Цмінда Самеба – найбільший православний собор Тбілісі, один з символів нової Грузії. Храм височить на 101 метр, а його золота баня помітна з будь-якого місця в місті.

    Що спробувати у Грузії

    Грузинська кухня – одна з найпопулярніших у світі. Ви напевно хоча б раз у житті пробували хачапурі, хінкалі та чурчхелу. У кожного історичного регіону країни збереглися кулінарні традиції, які вдосконалювалися століттями.

    У Грузії дуже люблять м’ясо, проте велика увага приділяється також овочам, фруктам та зелені. М’ясні страви готують із свинини, баранини, яловичини, птиці. Дуже популярні страви з дичини – кабана, перепілки, а рибні страви поширені на заході країни.

    Ще одна відмінна риса грузинської кухні – велика кількість сирів. Важливим інгредієнтом грузинських страв є і волоський горіх. Часто використовуються трави, часник, соуси.

    Місцеві вина також займають важливе місце у грузинській кухні, особливо люблять у країні напої домашнього виробництва. Повсюдно варять самогон «чача» та горілку «араки».

    Мова в Грузії

    Офіційна державна мова – грузинська, але в країні поширені ще російська (9%), вірменська (7%), азербайджанська (6%) та інші. У грузинської мови багато різних говірок, чому сприяла ізольованість гірських селищ, розкиданих ущелинах між хребтами Великого Кавказу. Цією особливістю рельєфу пояснюються як мовні особливості, а й деякі звичаї окремих етнічних груп.

    У Грузії можна спілкуватися і англійською, адже більшість молоді вивчають цю мову і вільно на ньому говорять.

    Погода у Грузії

    Клімат у Грузії досить різноманітний. На Кавказі він гірський – сирий та холодний; у східній частині країни – сухий степовий, а на Чорноморському узбережжі – теплий та вологий субтропічний.

    Влітку біля моря середня температура становить 24-27 градусів тепла. Зима на узбережжі м’яка, не морозна – у середньому плюс 4-8 градусів. У внутрішніх регіонах країни клімат різкіший. Влітку спекотно, температура може підніматися до 40 градусів. Взимку, навпаки, холодно, іноді сягає мінус 20. Сніг у таких регіонах лежить з листопада до березня.

    Головні курорти Грузії 

    Батумі– центр розваг та нічного життя. Місто відоме своїми дискотеками, клубами, кафе, а також чудовим променадом, де можна прогулюватися або кататися на велосипеді.

    Цихісдзирі  – одне з найкращих місць для купання. Тут є і відокремлений пляж, і кемпінг, і розкішний готель-курорт.

    Кобулеті, Чакві, Гоніо та Кваріаті підходять для спокійного сімейного відпочинку. У Кобулеті також знаходиться заповідник Кінтріші з водоспадами та старовинними мостами.

    Уреки та Григолеті з їх магнітним піском відмінно підходять для тих, хто хоче поправити здоров’я. Влітку грузини часто вивозять туди дітей.

    Анаклія  у Самегрело з недавніх пір став місцем проведення масштабних музичних фестивалів.

    Головні свята Грузії

    Навіть звичні свята (Новий рік, Різдво, Міжнародний жіночий день та ін.) у Грузії відзначають із розмахом. Наприклад, грузинський Новий рік – це бенкет до 2-го січня.

    На Різдвоу столиці організовують святкову ходу, на вулицях люди співають гімни та славлять Христа, у вікнах запалюються свічки.

    26 травня відзначають День незалежності: 1918 року країна на три роки стала незалежною від Російської імперії. У Тбілісі проводять військовий парад та святковий концерт.

    9 квітня Грузія відзначає День національної єдності – на згадку про загиблих під час придушення мітингів 1989 року (Тбіліські події).

    Офіційний День матері у Грузії припадає на 3 березня. Цього дня сім’ї збираються за святковим столом та вітають жінок.

    Одне з найважливіших релігійних свят – День Святого Георгія, покровителя Грузії. Його відзначають 23 листопада. У церквах проводяться урочисті богослужіння, а в будинках – застілля.

    Найголовніше серед неофіційних свят – урочистість на честь збору. винограду – Ртвелі. Цей справжній фестиваль вина відзначають наприкінці вересня – на початку жовтня.

    Культура та звичаї

    Грузини – один із найбільш гостинних народів світу, але кожен мандрівник повинен розуміти, що зловживання гостинністю – це велика образа. Якщо ви гостюєте у грузинському будинку на запрошення, не забудьте привезти подарунки для кожного члена сім’ї. Оскільки для грузинів обмін подарунками це цілий ритуал, можете розраховувати на подарунок у відповідь. Річ не обов’язково має бути дорогою, головне – щоб від щирого серця.

    Релігія

    У Грузії протягом століть мирно уживаються люди різних релігій і віросповідань. Мечеті, синагоги, православні та католицькі храми стоять тут пліч-о-пліч. Християнство Грузія прийняла ще IV столітті, отже більшість населення – православні християни.

    Інші релігії представляють переважно мусульмани. У південних та південно-західних районах країни частина грузинів сповідує іслам суннітського штибу. Мусульманами є також азербайджанці, ассірійці та курди. Греки, вірмени і росіяни, які проживають у Грузії, мають свої православні церкви. Найменша релігійна меншість у Грузії – католики.

    Корисна інформація

    Медичну страховку бажано оформити на весь час перебування, оскільки її можуть попросити при в’їзді.

    Ввезення іноземної валюти до Грузії не обмежене, але великі суми (від двох тисяч доларів) краще декларувати. Також радять декларувати ювелірні прикраси. Вивезти можна до 3000 ларі, задекларовану валюту та коштовності, а також до трьох літрів вина чи інших алкогольних напоїв. Митний контроль проходить швидко і без ускладнень, якщо не в’їжджати до Грузії та не виїжджати через Абхазію.

    Найоптимальніший час для відвідування Грузії – травень-червень та вересень. У ці місяці зазвичай чудова погода і не так багато туристів. Серпень та липень у Тбілісі та деяких інших містах можуть бути досить спекотними. На чорноморські курорти краще їхати з липня до жовтня.

    Чи потрібна віза до Грузії?

    З недавнього часу віза до Грузії для українців не потрібна. У країні можна перебувати до 90 днів за півроку без візи. Необхідно мати тільки дійсний понад 3 місяці закордонний паспорт.

    Туристи з відмітками у паспорті про відвідування Південної Осетії та Абхазії можуть мати проблеми при в’їзді до країни.

    Експрес-інфо країни

    Грузія – держава, розташоване в Передній Азії і на Близькому Сході.

    550px-Georgia_(orthographic_projection_with_inset).svg

    Прапор Герб

    Столиця – Тбілісі

    Найбільші міста: Тбілісі, Кутаїсі, Батумі, Руставі, Зугдіді, Поті

    Форма правління – Республіка

    Територія – 69 700 км2 (118-я в світі)

    Населення – 3,72 млн осіб. (132-я в світі)

    Офіційна мова – грузинський

    Релігія – православ’я

    ІЛР – 0,754 (76-я в світі)

    ВВП – $ 16,53 млрд (116-я в світі)

    Валюта – грузинський ларі

    Межує з: Вірменією, Туреччиною, Азербайджаном, Росією