• Вінниця

    Місто з бурхливим історичним минулим розташоване за 199 км від Києва і вважається центром Поділля. Розкинулася Вінниця на березі Південного Бугу, однак є господинею ще трьох річок – Тяжилівки, Виннички та Вишеньки.

    Назва міста перекладається зі старослов’янського як “дар”. Однак є й інші версії: ім’я місту дала річка Винничка або місцева винокурня – вінниця.

    Як дістатися до Вінниці

    Найпопулярніший і простий спосіб дістатися до Вінниці – маршрутка (міні-бас) від центрального вокзалу в Києві. Також є досить багато автобусних маршрутів. Автобуси відправляються від центрального ж\д вокзалу (автостанція “Київ), Центрального автовокзалу, київських автовокзалів” Південний “і” Західний “. Ціна квитка на автобус від 250 до 400 грн.

    Ще один доступний і зручний варіант – поїзд. З Києва до Вінниці можна дістатися мінімум 20 різними поїздами, з яких найзручніші – поїзди Інтерсіті, які відправляються з Києва 2 рази на день (вранці), з них найшвидший Київ-Перемишль. У середньому час у дорозі становить 2,5 години. Квиток на поїзд Інтерсіті – близько 370 грн.

    Історія Вінниці

    Хто тільки не жив на цих землях! Скіфи, древляни, тиверці, литовці, українці, євреї. У різний час місто ставало частиною володінь Галицько-Волинського князівства, Золотої орди, Князівства Литовського, Речі Посполитої та Російської імперії. За ласу територію сперечалися татари, турки, поляки, литовці, козаки.

    Однак перші згадки про місто з’являються наприкінці XIV століття, коли литовський князь Ягайло привселюдно заявив про володіння ним. А племінники князя Ольгерда – Коріатовичі збудували тут перший замок і звели укріплення.

    Розвиненим промисловим і торговим центром Вінниця стала в XIX ст., коли через місто пройшла залізниця Київ-Балта-Одеса.

    Сьогодні місто стрімко розростається і розвивається. Однією з визначних пам’яток нинішнього століття вважається співаючий і танцюючий фонтан з унікальною плаваючою конструкцією, яка дозволяє в зимовий час опускати його під лід.

    Клімат у Вінниці

    Клімат у Вінниці помірно континентальний, зима м’яка, літо тепле (середня річна температура близько 18 ° C). У Вінниці випадає значна кількість опадів, здебільшого влітку. Найбільш дощовий (і при цьому найтепліший) місяць – липень. Січень – найхолодніший (середня температура -5.4 ° C).

    Транспорт з аеропорту

    У Вінниці є аеропорт, який називають “Гавришківка” за назвою найближчого села. Розташований  за 7,5 км на схід від ж\д вокзалу Вінниці. Однак з 2019 року аеропорт перебуває на реконструкції та не приймає цивільних рейсів. Натомість територію використовують, як майданчик для різних заходів.

    Найближчі аеропорти містяться в Києві (Бориспіль, Жуляни). Дістатися до них можна поїздом або автобусом (див. Розділ “Як дістатися до Вінниці”).

    Крім того, з 1 липня 2019 року МАУ в партнерстві з аеропортом Бориспіль продає квитки, що передбачають доставку пасажирів МАУ з Вінниці в «Бориспіль» і назад. Придбати єдиний квиток на комбінований рейс автобус + авіа можна в касах, на офіційному сайті МАУ, а також у спеціалізованих агентствах. Щоденні рейси між Вінницею і Києвом виконуються на автобусах Neoplan з зупинкою на ж\д вокзалі Вінниці.

    Пам’ятки Вінниці

    Через численні історичні обставини Вінниця ніколи не входила в ТОП найцікавіших міст України. У місті є кілька музеїв середньої цікавості, кілька приємних для ока соборів і кілька парків, де можна із задоволенням провести кілька годин. Що там дійсно заслуговує на увагу – то це міська інфраструктура.

    За останні років 25 Вінниця значно змінилася на краще завдяки бурхливій діяльності міської влади. Уже 5 років поспіль місто лідирує в українському рейтингу найкомфортніших для життя міст . Там хороші дороги, гарні місця відпочинку, хороший громадський транспорт – тролейбуси і трамваї можуть довезти вас практично в будь-яку точку невеликого міста. Інформацію про розклад  руху громадського транспорту можна знайти онлайн, зокрема в Telegram.

    У Вінниці 6 трамвайних маршрутів. Маршрутами курсують трамваї двох видів: раритетні швейцарські вагони 60-х років, передані в 2000-х у подарунок Вінниці Цюріхом (просто ширина колії у Вінниці і Цюріху однакова) і вагони VinWay місцевого виробництва, сучасного дизайну. І ті й ті виглядають дуже по-європейському.

    Маршрутки, що належать муніципалітету, курсують здебільшого на околицях міста, що створює приємний контраст з іншими містами України, перш за все з Києвом, де брудні і переповнені маршрутні автобуси є головним видом громадського транспорту.

    Власне пам’ятки Вінниці теж здебільшого сучасні. І найголовніша з них – це, безумовно, фонтан (який часто називають “фонтаном” Рошен “, оскільки це подарунок місту від компанії” Рошен “).

    1. Світломузичний фонтан “Рошен”

    Це найбільший в Україні і Європі світломузичний фонтан, символ і головна визначна пам’ятка Вінниці. Він був відкритий у вересні 2011 року. Підводна платформа завдовжки  95 метрів змонтована в річці Південний Буг, поруч з островом Кемпа (Фестивальний), навпроти кондитерської фабрики Roshen. Висота найвищого струменя – до 70 метрів. Вода для фонтану надходить з річки. На зиму платформа опускається під лід, тому це складна гідротехнічна споруда.

    ​​Фонтан у Вінниці , звісно, працює весь день, але світломузичні водні шоу проходять щовечора в теплу пору року (з квітня по жовтень), причому сюжети змінюються щодня протягом тижня, а потім повторюються. Щовечора, приблизно з 9 години, показують три різні дійства по 20 хвилин, у цілому – годину.

    Крім власне кольорового підсвічування і руху струменів у ритмі музики, фонтан має власну “фішку” – лазерні шоу, що проєктуються на екран з водяного пилу. Зображення схожі на голограми. Багато туристів стверджують, що видовище дуже гарне й навіть більш вражаюче, ніж фонтани в Дубаї і Лас-Вегасі.

    Спостерігати за всією цією красою зручно з упорядкованої набережної завдовжки 700 метрів. Є сидячі місця, але їх швидко займають. Навколо набережної – затишний парк.

    Адреса: вул. Кармалюка, набережна.

    1. Спасо-Преображенський кафедральний собор

    Собор у стилі бароко зведено в 1624 р. за проэктом італійського архітектора Паоло Фонтана. Спочатку він належав католицькій громаді, але в 1839 році перейшов у розпорядження православних. До 1991 року тут був зал органної музики. Зараз церква діюча (РПЦ, колишня УПЦ МП).

    У соборі красиві фрески та вітражі, а його особливысть – унікальна акустика. Неголосно перемовляючись, можна почути один одного, перебуваючи на віддалі. 

    Увечері собор ефектно (хоча, можливо, занадто яскраво) підсвічується.

    Адреса: вул. Мури, 21

    1. Водонапірна вежа

    Побудована в 1912-му році. Восьмикутна вежа заввишки 28 метрів; верхній ярус колись відігравав роль пожежної каланчі. Потім її переобладнали під житлові приміщення, а зараз це частина Обласного краєзнавчого музею. У цьому приміщенні зібрані особисті речі, документи, листи солдатів, які загинули в Афганській війні.

    Також на башті встановлено головний міський годинник з двометровим циферблатом. Нагорі є оглядовий майданчик. Поруч з баштою – простора площа з лавками для відпочинку та кафе.

    Адреса: вул. Миколи Оводова, 20

    Куди сходити у Вінниці

    Музей науки

    Гарне місце, щоб повести дітей. Інтерактивний музей, де можна все помацати руками. Велика частина експонатів пов’язана з фізикою, хімією і анатомією. Різні прилади демонструють дію електрики, сили тяжіння і т.п. Є тут і криві дзеркала, і музичні інструменти, і скелети “монстрів”. У музеї добра команда екскурсоводів. Є кафе з інтер’єром у стилі лабораторії.

    Адреса: вул. Миколи Оводова, 51 (третій поверх торгового центру).

    Музей ретро-техніки «Автомотовелофототелерадіо»

    Ще одна відповідь на питання, куди піти з дітьми у Вінниці. Приватний музей зі складною назвою подобається дошкільнятам і молодшим школярам, ​​оскільки там можна забратися всередину майже всіх ретро-автомобілів і покрутити бублика. Можна чіпати й інші експонати.

    Як легко здогадатися з назви, експозиція музею включає колекцію раритетних авто і техніки – від автомобілів до патефонів і фотоапаратів, здебільшого радянських, але також американських і німецьких. Колекція належить вінничанину Стрембіцькому.

    Адреса: вул. Соборна, 1а (приміщення автосалону “Володимир”)

    Дитячий центр Roshen

    Ще одна локація, яку варто відвідати з дітьми у Вінниці. Міститься на території фабрики “Рошен”, тому можна заїхати по дорозі до фонтану. Тут дітям розповідають про виробництво шоколаду в ігровій формі – по суті, дитячий центр являє собою щось на кшталт квест-кімнати, де треба відгадувати загадки і виконувати завдання. На вході дітей зустрічає робот. Звісно, за виконані завдання є солодка нагорода. Цікаво дітям приблизно від трьох до 10 років.

    Обласний краєзнавчий музей

    Типовий провінційний краєзнавчий музей. Зібрані експонати з історії краю, культури та етнографії. Найефектніший – великий скелет мамонта, який зустрічає кожного відвідувача практично біля входу. Опудала інших тварин, зразки рослин, сільськогосподарський реманент, меблі; великий пласт експозиції пов’язаний з історією Другої світової війни – документи, зброя, форма. Є ще унікальна колекція золотих прикрас сарматської доби – можливо, головний аргумент, щоб сходити в цей музей Вінниці.

    Музей розміщено в будівлі колишнього єзуїтського монастиря, точніше архітектурного комплексу “Вінницькі мури”, спорудженого монахами-єзуїтами в 17 столітті.

    Адреса: вул. Соборна, 19

    Вінницький обласний художній музей

    Там же, у Вінницьких мурах, міститься і художній музей. Відвідати його варто тільки в тому випадку, якщо у вас багато часу і ви вже все одно опинилися тут. Колекція, скажімо прямо, не вирізняється багатством. Тут зібрані полотна другорядних європейських художників XVII-XX століть, здебільшого експропрійованих з палацу Щербатової – представниці сімейства князів Потоцьких. Також у колекції є монети і книги.

    Адреса: вул. Соборна, 19.

    Ботанічний сад

    Не дуже багатий провінційний ботанічний сад, тим не менш, дає уявлення про флору і природні характеристики Поділля. Утримується він посередньо, розчищати сад від бурелому почали лише в 2019 році, тож у багатьох місцях це скоріше ліс, ніж парк, але, тим не менш, приємно пройтися по доріжках в тиші. Гарне місце для ранкових пробіжок. Є дендрарій.

    Музей Коцюбинського

    Відкритий в 1927 році в колишній садибі Коцюбинських – тут народився майбутній великий письменник Михайло Коцюбинський. Цей будинок в 50-х рр. 19 століття збудував дід Коцюбинського Максим Абаза. На території садиби-музея збереглися сторожка, 300-річні липи, а також привезені Михайлом Коцюбинським з Криму тамариск і агави, які любив письменник. Фонди музею налічують майже 9 000 предметів, зокрема  різні документи, пов’язані з життям Коцюбинського.

    Цікаві місця у Вінниці

    Сквер “Бітлз”

    Поруч з “Мурами” міститься сучасна пам’ятка Вінниці – сквер, який назвали «Бітлз» (або «Ліверпуль»). Як нескладно здогадатися, у сквері встановлено скульптуру “бітлів”, виконану з металу, скла та пластику. Парк варто відвідати хоча б заради того, щоб зробити ефектні селфі: у сквері обладнана фотозона.

    Міні-Вінниця

    У Центральному міському парку культури і відпочинку імені Горького кілька років тому відкрився міні-парк з дванадцятьма копіями відомих архітектурних пам’яток Вінниці (масштаб 1:25). Тут можна побачити Будинок реального училища, готель «Савой», музичний театр, костел, кафедральний собор та інші будівлі. Сам центральний міський парк Вінниці теж вартий уваги – це улюблене місце прогулянок вінничан.

    На території 40 гектарів розкинувся дубово-грабовий гай зі стежками і брукованими доріжками; зона атракціонів і багато пам’ятників збереглися ще з радянських часів. В останні роки до них додалися фастфуд, контактний міні-зоопарк, тенісні корти з орендою інвентарю і ковзанка зі штучним льодом.

    Церква-некрополь (усипальниця Пирогова)

    Це саме те, что ви подумали, – усипальниця, тобто мавзолей знаменитого лікаря, хірурга Миколи Пирогова, який помер в 1881 році в Україні , у своїй садибі в селі Вишні, яке вже давно стало частиною Вінниці. Тіло Пирогова було забальзамоване в рамках наукового експерименту і потім зберігалося в саркофазі зі скляною кришкою в усипальниці. Пізніше над усипальницею була зведена церква. За час, що минув від смерті великого хірурга, тіло піддалося розкладенню через неправильне зберігання саркофага. Його неодноразово бальзамували заново. Словом, видовище на любителя, дітей краще не брати.

    Усипальниця є частиною музею Пирогова. Національний музей-садиба Миколи Пирогова включає будинок з експозицією про життя і діяльність великого хірурга; музей-аптеку, де відтворені його приймальня і операційна; а також парк, де досі ростуть дерева, посаджені Миколою Пироговим.

    Руїни ставки Гітлера «Вервольф»

    Розташована за 6 км від Вінниці, в селищі Стрижавка. Ставка нацистів під Вінницею існувала з липня 1942 р. по березень 1944 р. Тут Гітлер радився з найближчим оточенням і розробляв військові плани. При відступі німці підірвали ставку. Усередині вона майже не постраждала. Однак вхід завалений, розкопки практично не проводилися, тож зараз це місце лише формально є Історико-меморіальним комплексом пам’яті жертв фашизму та філією обласного краєзнавчого музею. Але любителям історії буде цікаво побачити багатотонні бетонні уламки, що розлетілися на 10-30 метрів після вибуху.

    Будинок реального училища (ВТЕІ)

    Вінницький торговельно-економічний університет міститься в будинку, збудованому в 1888 році для реального училища. Цікава будівля в еклектичному стилі, створена за проєктом київського архітектора Чекмарьова, і зараз притягує погляди туристів. Саме в цьому училищі складав іспити на звання народного вчителя Михайло Коцюбинський. А під час Першої світової війни в приміщенні був шпиталь.

    У 1968 році в училищі відкрили філію Київського торгово-економічного інституту, яка функціонує досі.

    Карта пам’яток Вінниці

    Фотографії Вінниці

     Вінниця фонтан Фото: Shutterstock

    Світломузичний фонтан у Вінниці

     пам'ятки Вінниці водонапірна вежа Фото: Shutterstock

    Водонапірна башта з міським годинником (нині частина краєзнавчого музею)

    Трамваї у Вінниці – предмет гордості міської влади і городян. До речі, колія теж утримується в порядку і модернізована.

     пам'ятки Вінниці Свято-Преображенський собор Фото: Shutterstock

    Свято-Преображенський собор у Вінниці

    Що привезти з Вінниці

    До Вінниці навряд чи варто їздити за брендовим одягом або унікальною їжею, тому для туриста список покупок обмежується сувенірами. Можна порадити купити гарні листівки ручної роботи з видами Вінниці, які продаються, наприклад, в книжкових магазинах “”. Інший варіант корисного і симпатичного сувеніра – кавові чашки з розписом, які тут можна купити практично в будь-якій пристойній кав’ярні.

    Що стосується їстівних сувенірів, то логічно придбати щось із шоколадної продукції, а також… сало. Багато хто вважає, що найкраще українське сало роблять саме на Поділлі . За салом вирушайте на ринок – наприклад, на найбільший і “престижний” “Урожай”.

    Популярні ресторани

    “Трофей” (вул. Театральна 20). Колишній “Тифліс”. Ресторан європейської кухні з грузинським ухилом. Розташований у центрі міста. Інтер’єр в охотницькому стилі. Є літній майданчик і кальян. Зазвичай готують смачно, але багато відвідувачів скаржаться на повільне обслуговування. Ціни вище середнього.

    Mont Blanc (вул. Соборна 34). Ресторан при готелі “Франція”, але зайти може будь-хто охочий (для постояльців знижка 20%). Європейська кухня з ухилом у французьку. Смачна їжа, великі (навіть іноді занадто великі) порції. Привітний персонал, жива музика вечорами. Ціни вище середнього.

    Кафе “Бібліотека” (вул. Оводова 34). Колись такі заклади були в моді в Києві – ресторанчик з європейською (здебільшого італійською) кухнею, стилізований під бібліотечний зал. Іжа середнього рівня, але атмосфера приємна. Після піци і пасти можна взяти з полиці книгу, читати і пити каву. Це популярний серед городян заклад.

    Кафе “Теремок”. Це мережа, що складається з двох закладів, в обох представлена ​​українська та австрійська кухня, алкоголь не подають. Порції середні, ціни теж, обслуговування швидке і привітне.