• Суми

    Суми – невелике місто, одного-двох днів буде достатньо, щоб ознайомитися з усіма визначними пам’ятками. У Сумах є кілька старовинних храмів і садиб, пара затишних парків, куди можна сходити з дітьми, торгово-розважальні центри і цікаві музеї. Місто перетинають кілька річок, що додає цьому куточку мальовничості. Загалом, Суми – це чудовий варіант для сімейної поїздки на вихідні.

    Як дістатися до Сум

    Місто Суми знаходиться на північному сході України, всього за 48 кілометрів від кордону з Росією. Відстань від Києва до Сум – 350 км, від Харкова – 200 км. У місті немає аеропорту, тож дістатися сюди можна тільки наземним транспортом: на машині, автобусі або поїздом. Потяги відправляються в Суми з усіх регіонів України: зі Львова, Запоріжжя, Харкова, Києва, Воловця, Одеси , Лисичанська, Бердянська і т.д. Через місто також проходять автомобільні дороги: Н-07 (Київ-Суми), Н-12 (Суми-Полтава), Р-45 (Суми-Богодухів), Р-61 (Батурин-Конотоп-Суми) і Р-44 (Суми -Глухів) і Т-1901 (Суми-Глибне).

    Історія Сум

    Поселення на місці сучасних Сум виникали ще на початку н.е. Уже в II-VI століттях на берегах річки Псел, що протікає і зараз через місто, почали селитися слов’янські племена. За часів Київської Русі на території Сум існувало укріплене поселення – городище. Його залишки знаходяться в центральній частині Сум.

    Застування самого міста відноситься до 17 століття і пов’язане з подіями національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького (1648-1654 рр). Найімовірніше, Суми з’явилися в 1655 році, коли в майбутнє місто прибули переселенці з Київщини на чолі з отаманом Герасимом Кондратьєвим. Вони скоро звели оборонні укріплення, сформували Сумський козачий полк.

    У 18 столітті в Сумах почали активно розвиватися промисловість і торгівля, щороку проводилися великі ярмарки , населення міста зростало. Наприкінці століття був затверджений генеральний план забудови Сум, який передбачав появу в місті прямокутної мережі вулиць і кварталів.

    19 століття стало для Сум часом оновлення та розквіту. Після масштабної пожежі 1839-1840 рр. місто перебудували за новим планом. Воно стало важливим культурним і підприємницьким центром, багато в чому завдяки діяльності Івана Харитоненка – засновника відомої династії цукрозаводчиків.

    Не оминули Суми й бурхливі події 20 століття. Дві революції і світова війна довго не давали життю в місті стабілізуватися. Відносний спокій запанував в 1920-х, запрацювали заводи, відкрився історико-художній музей, відкрився театр. У 1939 році, коли заснували Сумську область, місто стало обласним центром. Відбудовані після Другої світової війни Суми продовжили зростати і оновлюватися. Найактивніше велося промислове будівництво.

    Після здобуття Україною незалежності Суми продовжили розвиватися. Сумчани відновлюють історичну спадщину міста, реставрують його центральну частину. У 2001 р. в місті з’явився футбольний стадіон – «Ювілейний ».

    Клімат у Сумах

    Клімат у Сумській області – помірно континентальний, з м’якою зимою і теплим літом, а також зі значною кількістю опадів. Найчастіше дощ йде в липні, найрідше – в лютому. Другий місяць літа також є найспекотнішим в році, середня температура в липні досягає +19,8 ° С. Найхолодніше в січні з середньою температурою в -16,6 ° С.

    Транспорт від вокзалу

    Від станції залізничного вокзалу до центру Сум зовсім недалеко – всього близько 2,5 км, які можна подолати і пішки. Можна дістатися до центру і на громадському транспорті: наприклад, на автобусі №14 доїхати до станції «Площа Покровська». У цьому районі міститься Центральний універмаг, Художній і Краєзнавчий музеї, пам’ятники цукру і Івану Харитоненку.

    Фото Сум

    фото Сум Альтанка Сумы Троицкий собор Сумы

    Пам’ятки Сум

    Історичний центр Сум не може похвалитися значними розмірами. Він невеликий, і в цьому є один плюс – всі визначні пам’ятки розташовані компактно, на невеликій відстані одна від одної.

    Головна пішохідна артерія Сум – вулиця Соборна . Вона розташована в історичному центрі міста і з’єднує Покровську площу з площею Незалежності. Вулиця з’явилася наприкінці 18 століття і забудована в основному будинками другої половини 19 століття.

    Головна визначна пам’ятка Соборної – Спасо-Преображенський собор . Він був зведений наприкінці 18 століття і в архітектурному плані поєднує в собі елементи бароко, ренесансу і класицизму. На місці собору колись стояла дерев’яна церква.

    Соборну вулицю 2000 року реконструювали. Зараз тут розташовані не тільки собор і будівлі 19 століття, а й магазини, ресторани, кафе, банки. У сквері імені Шевченка, також розташованому по вулиці Соборній, встановлено пам’ятник цьому видатному українському поетові.

    Найстаріша кам’яна будівля Сум – Свято-Воскресенський кафедральний собор . Він був зведенийц у стилі українського бароко в 17-18 століттях на гроші вже згаданого Герасима Кондратьєва. Колись храм виконував не лишерелігійну функцію, а й відігравав важливу роль в оборонній системі Сум.

    Ще одна архітектурна пам’ятка Сум – Троїцький собор. Його часто називають найкрасивішим храмом міста. Собор був зведений в 1914 році в стилі класицизму з елементами бароко. Головна його особливість – надзвичайно гарна мозаїчна підлога.

    Собор розташований на Троїцькій вулиці. Крім нього, тут увагу привертають старовинна аптека (1914) біля лікарні св. Зінаїди і будинок Олександра Крінера – директора одного з найбільших рафінадних заводів в Європі кінця 19 – початку 20 ст. На початку Троїцької вулиці (за нумерацією будинків) стоять будівлі Олександрівської гімназії (1873-1885) і католицького костелу Пресвятої Діви Марії (1911).

    Своєрідний символ міста – фонтан-пам’ятник Сумці. Пам’ятник являє собою колодязь з кам’яною аркою, на якій висить мідна сумка з грошима. З сумки ллється вода. З сумками пов’язана легенда про походження назви міста. За переказами, засновник міста полковник Кондратьєв з його козаками знайшов на місці, де річка Сумка (раніше – Сума) впадає в річку Псел, три мисливські сумки з монетами. На честь цієї знахідки місто нібито й назвали Сумами, а самі сумки зобразили на гербі.

    Сумська Альтанка теж вважається візитною карткою міста. Ця альтанка була побудована з дерева наприкінці 19 століття, причому без єдиного цвяха. Вона являє собою відкриту терасу з вісьмома гранями, розташовану на цегляному фундаменті. Прикрашають альтанку гранований купол, різьблені шпилі, карнизи і різні декоративні візерунки. Навесні навколо альтанки цвіте бузок.

    Ще одна незвичайна визначна пам’ятка Сум – пам’ятник цукру-рафінаду . Такий цукор почали виробляти в Сумах в 19 столітті з подачі цукрозаводчика Харитоненка. Скульптура розташована на Покровській площі. Туристи люблять забиратися на неї і робити тут пам’ятні фото.

    Куди сходити в Сумах

    У міському районі Лука, який раніше був окремим селом-слободою, розташований будинок-музей Антона Павловича Чехова . У цьому невеликому будиночку, який є частиною садиби родини Линтварьових, письменник жив наприкінці 80-х років 19 століття. У музеї можна дізнатися про життя і творчість Чехова, його лікарську діяльність і подорожі по нашій країні.

    Ще одне цікаве місце – Сумський обласний художній музей ім. Н. Онацького. Він розташований на Покровській площі, в будівлі колишнього Державного банку початку 20 століття, і обернутий фасадом в сторону річки Псел. Сам музей був відкритий в 1920 році. Сьогодні тут можна побачити роботи італійських, фламандських і голландських живописців 17-19 століть, шедеври Шикшіна, Саврасова, Васнецова, Айвазовського і Куїнджі.

    Варто відвідати і Сумській обласний краєзнавчий музей . Він розташований в колишній будівлі Земської управи, зведеній в 1886 році. У 20 столітті тут розміщувалися друкарня і редакції перших сумських газет, а в 1920 році відкрився музей. Тут можна ознайомитися з ранніми і давньоруськими артефактами, унікальними історичними і природними експонатами Сумщини.

    Цікаві місця Сум

    У центрі Сум розташований парк з романтичною назвою «Казка» . Сюди можна сходити прогулятися з дитиною, покататися на атракціонах. У парку часто проводяться веселі заходи, приїжджає цирк. Головні цікавинки «Казки» – дитячий майданчик, спроєктований як середньовічний замок в мініатюрі, і скульптури у вигляді казкових персонажів.

    Ще одне чудове місце в Сумах, куди можна піти з дітьми, – парк культури і відпочинку імені І. Кожедуба . Тут є багато дитячих атракціонів, часто проводяться свята, фестивалі, виставки та інші розважальні заходи. Парк розташований в центральній частині міста, неподалік від футбольного стадіону «Ювілейний». На його території також є міський пляж .

    Покупки в Сумах

    Найбільші торгові центри Сум – це «Лавина», «Мануфактура» та «Універмаг Київ». Тут можна не тільки шопінгом зайнятися, а й розважитися: крім продуктових супермаркетів, магазинів техніки, одягу, косметики і аксесуарів, в «Лавині», наприклад, є боулінг, більярд і роллеродром, в «Мануфактурі» – кінотеатр, а в «універмазі Київ» – розважальний центр з роллеродромом, «скалодромом», кривими дзеркалами, настільними іграми та більярдом. Чудовий варіант для тих, хто не знає, куди піти в Сумах з дитиною.

    У Центральному універмазі , розташованому поруч з основними пам’ятками, можна купити одяг, косметику, прикраси та сувеніри.

    Популярні ресторани Сум

    Fonconi (вулиця Покровська, 4). Італійський ресторан, розташований в самому центрі Сум, неподалік від Покровської площі. Тут можна насолодитися стравами європейської та італійської кухні. Ресторан також пишається своїм винним погребом. Влітку гостям пропонують місце у дворику з фонтаном.

    Здибанка (вулиця Заливна, 7/1). Заклад міститься біля річки Псел, неподалік від міського пляжу. Тут можна скуштувати піцу, приготовлену на вугіллі, м’ясні і рибні страви з печі. Кухня – європейська та українська.

    Старий млин (провулок Дачний, 9-а). Ресторан в українському етнічному стилі. Також розташований в мальовничому місці, на березі Псла. Тут подають страви української та європейської кухні: борщ, деруни, млинці, різноманітні салати, гарніри і м’ясні страви.

    Брудершафт (вулиця Гагаріна, 16). Паб, де можна скуштувати не тільки безліч сортів пива, а й страви німецької кухні. Розташований в центрі Сум, неподалік від Театру драми і комедії. Тут також транслюють спортивні ігри.