У Відні легко відкрити для себе багато нового навіть після двадцятого візиту. І все ж мандрівникам, які збираються в легендарне місто вперше, можна позаздрити. Адже у них попереду знайомство з найвідомішими пам’ятками серця Австрії , вони зможуть побачити на власні очі розтиражовані на листівках і фотографіях в соцмережах «візитівки» міста і скласти свою власну думку.
Швидше і комфортніше добиратися до столиці Австрії літаком. Прямі рейси до Відня літають з Києва і Харкова , а з Львова і Одеси можна дістатися з однією пересадкою. Пункт пересадки – в залежності від перевізника. Час в дорозі – від 2 до 5 годин.
Другий за популярністю спосіб – автобусні перевезення. Навіть під час пандемії прямі автобуси з’єднують Київ з Віднем, також зупиняться у Житомірі, Рівному, Львові, Ужгороді. Час в дорозі залежить від відстані. З Києва, наприклад, до столиці Австрії добиратися на автобусі в середньому добу (ціна від 1250 грн)
Українські туристи також люблять поєднувати авіа- і автотранспорт. Тоді можна за раз подивитися кілька країн і міст. Наприклад, відправитися на літаку в якийсь із найближчих до Відня європейських міст (як правило, це словацька Братислава або угорський Будапешт ), а звідти за кілька євро дістатися до Відня на автобусі. Цей спосіб може виявитися навіть бюджетнішим, ніж прямий переліт.
Нарешті, за бажання можна дістатися до Відня залізницею – прямим поїздом 749 Київ-Відень (приблизно 22 години в дорозі) або поїздом 705 до Перемишлю з пересадкою на австрійський поїзд Перемишль-Грац, який робить зупинку у Відні.
Люди оселилися на території сучасного Відня ще в VI тисячолітті до нашої ери. Але місто веде свою історію з середини 1 століття нашої ери, коли римляни побудували тут форпост для захисту прикордонної провінції Паннонія (територія, яку зараз ділять між собою кілька європейських держав). Табір отримав назву Виндобона, що означає місце Венді, предків слов’ян.
Незабаром навколо укріплень з’явилися цивільні споруди. Античні легіони покинули Віндобона в кінці V століття, після падіння Риму. Однак місцеві жителі залишилися, давши початок майбутньому Відню. У VIII столітті цю територію стали заселяти франки – давньонімецькі племена, які в підсумку склали більшу частину населення Відня. Перша згадка про місто під його сучасною назвою в письмових джерелах зустрічається в 881 році – як про місце битви осілих племен з прийшлими угорцями. Незважаючи на співзвучність Відня і Віндобона, історики стверджують, що ці назви не пов’язані. Відень походить від кельтського слова відуніа (Vedunia). Воно розшифровується як «лісовий струмок», під яким мається на увазі сучасна річка Відень, притока Дунаю. У тому ж IX столітті на місто звернули увагу перші представники королівської крові: династія Каролінгів побудувала тут собі замок. Їх швидко змінили Бабенберги, яких в ХIII столітті витіснили могутні Габсбурги. Вони панували у Відні аж до листопада 1918 року, коли розпалася Австро-Угорська імперія і останній правитель династії Габсбургів, імператор Карл I, залишився не при справах.
У столиці Австрії помірно теплий клімат. Середньорічна температура становить близько 10 градусів. Зима в цілому м’яка, часто сніжна, морози бувають рідко. Тому передсвятковий грудень у гостей Відня є улюбленою порою року. Найхолодніше в лютому, тому цей період вважається «мертвим сезоном». Також Відень порожніє в листопаді, коли настає глибока дощова осінь. Взагалі опади тут йдуть часто, тому парасолька або дощовик повинен бути завжди під рукою. Літо спекотне, сухе і може принести неприємні сюрпризи у вигляді дуже високої температури повітря (до 38 градусів). Проте червень, липень і серпень – високий туристичний сезон, а численні кондиціонери і фонтани не дозволять спеці зіпсувати відпустку.
Аеропорт Відень-Швехат (Flughafen Wien-Schwechat) розташований в 16 км від Відня. До центру столиці можна дістатися на швидкісному поїзді-шатлі, електричці, автобусі або таксі. Таксі – найкомфортабельніший, але водночас дорогий варіант (від 40 євро, час в дорозі – 20 хвилин). Є способи простіше та цікавіше.
Шатл CAT (City Airport Train) з’єднує аеропорт Швехат з ж/д станцією Wien Mitte (поруч станція метро Landstraße, гілки U3 / U4). Поїзд CAT щодня курсує з аеропорту з 6:06 до 23:36 назад зі станції Wien Mitte з 5:36 до 23:06 з інтервалом в 30 хв. Час в дорозі 16 хв, потяг йде без зупинок. Квиток в один кінець – 11 євро. Знайти поїзд в аеропорту можна по зеленим вказівниками CAT.
Найекономічніший спосіб доїхати з аеропорту до Відня – це електричка S7 внутрішньо залізниці S-Bahn. Поїздка на S7 до Wien Mitte всього на 9 хвилин довше, ніж на поїзді САТ, зате найдешевший квиток коштує 1,80 євро. З аеропорту рух починається щодня з 5:18 і закінчується о 00:18. З вокзалу Відень-Пратерштерн (Wien Praterstern) в аеропорт – з 4:15 до 23:45. З вокзалу Wien Mitte в аеропорт – з 4:19 до 23:49. Інтервал руху – 30 хв.
До центру Відня також їдуть автобуси Vienna Airport Lines. Зупинка біля залу прильоту. Існує кілька автобусних маршрутів різної протяжності. Періодичність руху: 30 хвилин – 1 година. З аеропорту перший автобус йде о 6:00. Час закінчення руху залежить від маршруту (20.40 – 23.30). Час в дорозі також залежить від маршруту. Найкоротший до центру міста Stephansplatz – 20 хвилин. Квиток коштує 8 євро.
Центр Відня
Будинок Хундертвассера
Громадський парк Prater
Cafe Sacher
Головною визначною пам’яткою столиці Австрії є собор Святого Стефана на площі святого Стефана (Stephansplatz). Вперше храм на цьому місці був побудований в середині ХІІ століття, але за століття він згорів. За п’ять років церкву відбудували заново, і день її освячення, 23 квітня, до сих пір є особливою датою для місцевих жителів. Протягом майже двох століть собор розширювався і реконструювався, і до початку ХVI століття набув сучасного вигляду. Церква діюча і кожен день в ній проводять служби, тому час відвідування туристів і взимку, і влітку строго обмежений (з 09:00 до 11:30 і з 13:00 до 16:30, у неділю та свята тільки в другій половині дня). Крім огляду архітектури та внутрішнього оздоблення, собор Святого Стефана пропонує відвідувачам екскурсію по катакомбах, де зберігаються останки померлих містян, і підйом на Південну і Північну вежі, звідки відкривається чудовий вид на Відень. Вартість комплексного квитка, що включає огляд всіх визначних пам’яток храму, становить 15 євро, але можна купувати квитки окремо в катакомби, вежі або собор.
У списку обов’язкових пам’яток – зимова резиденція Габсбургів Хофбург (Hofburg), палацовий комплекс Бельведер (Belvedere), Віденська державна опера (Wiener Staatsoper), Віденська ратуша (Wiener Rathaus) і Будинок Хундертвассера (Hundertwasserhaus).
Найпопулярнішим місцем для прогулянок є комплекс Шенбрунн (Schonbrunn) в районі Гітцінг – колишня літня резиденція Габсбургів. Замок налічує 1441 кімнату, хоча для огляду відкриті всього сорок. Існує близько 10 варіантів білетів, що включають різний набір пам’яток комплексу, тому ціна може відрізнятися в кілька разів (10 – 40 євро). Краще купувати квитки заздалегідь онлайн. На території Шенбрунна знаходиться найстаріший зоопарк в світі – звіринець на цьому місці з’явився ще в ХVI столітті. Зоопарк працює з 9.00 до 18.30. Ціна квитка для дорослого – 18,5 євро, діти до 19 років і пенсіонери – 9 євро.
Громадський парк Prater (Пратер) розтягнувся між Дунаєм і Дунайським каналом на 5 км в південній частині району Leopoldstadt (Леопольдштадт). Він включає дві зони: Grüner Prater (Зелений Пратер), де розташована головна алея парку, Віденський міжнародний ярмарок, іподром, стадіон, велодром, спортивні майданчики, а також Wurstelprater (Вурстельпратер) – парк атракціонів. У повну потужність Prater працює з середини березня до кінця жовтня, але головна визначна пам’ятка Вурстельпратер – найстаріше в світі оглядове колесо, працює цілий рік. Атракціон був зведений в 1897 році і, незважаючи на появу на території парку другого, більш сучасного колеса, є найбільш відвідуваним атракціоном парку. Кабінки, схожі на ретро-трамваї, піднімають відвідувачів на висоту близько 65 метрів, звідки відкривається прекрасний вид на центр міста. У деяких кабінках облаштовано міні-кафе, можна випити кофе та поласувати солодощами. Вартість квитків на атракціони – 5-12 євро.
У Відні працюють понад 100 музеїв, багато з яких є унікальними. Кожен вартий відвідування. Чи то один з найбільших в світі художній музеїв – галерея Альбертіна (Albertina), або маленький затишний музей шнапсу (Alt-Wiener Schnapsmuseum). Якщо часу мало, то варто заглянути хоча б до Музейного кварталу (Museums Quartier Wien, MQ). На території комплексу знаходяться декілька музеїв: сучасного мистецтва, Музей Леопольда, Кунстхалле, дитячий Zоом Kindermuseum. На окрему увагу заслуговує просторий двір Музейного кварталу, який облаштований для відпочинку. Деякі музеї тут щодня працюють цілодобово, хоча довідкові служби і квиткові каси – з 10:00 до 19:00. Вартість квитка варіюється в залежності від того, яку кількість музеїв ви плануєте подивитися. За всі 4 музея потрібно заплатити 26 євро.
Незвичайний спосіб провести час – оглянути кладовище Святого Марка (Sankt Marxer Friedhof) – одне з найстаріших кладовищ Відня, закрите ще в 1870-х роках. Найбільш відвідуваним місцем некрополя є могила композитора Вольфганга Амадея Моцарта. На місці поховання стоїть пам’ятник Ангелу, який плаче – його встановили за 50 років після смерті музиканта. Кладовище навесні і влітку відкрито з 6.30 до 20.00, а восени і взимку – до 18.30. Вхід безкоштовний.
У Відні можна купити без перебільшення все. Більш того, нерідко в столицю Австрії їздять саме для шопінгу, бо під Віднем розташований один з найбільших аутлетів Європи – Desinger Outlet Parndorf, де легко купити одяг відомих брендів з великими знижками.
Що стосується сувенірів, то найпопулярніші подарунки з Відня – гастрономічні. Наприклад, шоколадно-марципанові цукерки Mozart, вафлі Manner, кава, шнапс або лікер Mozart. Символами Відня також вважаються годинник з зозулею і статуетки білого коня (ліпіццанер – це порода коней, яких сторіччями використовували в кінних шоу так званої Іспанської школи верхової їзди – це шоу було традиційною розвагою імператорів). Найрізноманітніші варіанти цих сувенірів можна зустріти буквально на кожному розі.
З’їздити до Відня і не спробувать легендарний торт «Захер» можуть тільки люди на суворій дієті. Таких небагато, тому одним з найпопулярніших закладів громадського харчування у Відні є Cafe Sacher при однойменному готелі (Philharmonikerstrasse 4 A). Тільки це кафе має ліцензію на виробництво знаменитого торта, хоча в реальності торт “без ліцензії” продають скрізь. Як правило, під Cafe Sacher завжди стоїть черга, але рухається вона досить швидко. Час роботи закладу 8.00 – 00.00.
Також дуже популярні:
Тут можна спробувати не тільки фірмові десерти австрійської столиці, а й комплексні сніданки.
На обід можна відправитися в історичний ресторан традиційної австрійської кухні Esterhazykeller (Naglergasse, 9 / Haarhof, 1), який почав роботу ще в ХVII столітті. Esterhazykeller працює по буднях з 11.00 до 23.00.
Якщо ви хочете поєднати вечерю з дегустацією спиртних напоїв, вирушайте в один з кращих пивних ресторанів Відня Salm Bräu (Rennweg, 8; час роботи 11: 00-00: 00). Тут є своя пивоварня і винокурня, тому пиво, шнапс, віскі і ягідні настоянки будуть абсолютно автентичними. Те ж стосується страв, адже тут подають традиційні свинячі реберця, рульку, австрійські супи і шніцелі.
Якщо у вас настрій просто випити, то потрібно йти в пивну Känguruh (Bürgerspitalgasse, 20), де можна продегустувати понад 300 сортів пива з Австрії, Німеччини, Голландії, Великобританії, Бельгії та ін. Паб «Кенгуру» працює з понеділка по суботу з 18.00 до 02.00.