• Данія

    Батьківщина Гамлета, Андерсена та конструктора «Лего» розташована у північно-західній частини Європи, на півострові Ютландія та островах Данського архіпелагу (більше 400). По суші Данія межує тільки з Німеччиною. На заході омивається Північним морем, але в сході – Балтійським. Фарерські острови та найбільший острів у світі Гренландія також є частиною Королівства.

    Історія

    Середньовічні Ютландії, так само, як і Норвегію і Швецію, населяли вікінги. Вони були людьми вільними, підкорялися лише королю і жили переважно за рахунок морських набігів на сусідні держави. Вікінги були язичниками, але після завоювання Англії в Данії почало поширюватися християнство. Це докорінно змінило життя країни. Тепер церква нарівні з королем володіла землями та розпоряджалася скарбницею.

    У XVI столітті Європу захопив дух Реформації, і Данія також не залишилася осторонь. Державною релігією країни було визнано лютеранство. Слідом за церковними реформами розпочалася боротьба за верховенство у Північній Європі. У 1611 році Данія розв’язала війну зі Швецією , але зазнала поразки і втратила частину своїх земель. 1657-го країна спробувала взяти реванш, але знову прорахувалася і віддала Швеції ще третину своєї території.

    На рубежі XIX століття Данія, що оговталася від минулих поразок, почала все активніше проявляти себе у морській торгівлі на півночі Європи. Англії, одному з лідерів у цій сфері, така обстановка не подобалася, тому в 1801 вона розбила датський флот і спалила Копенгаген. Рішення стати союзником Франції у війні проти Англії здавалося розумним, але в 1814 Наполеон програв, і Данії довелося віддати шведам Норвегію.

    Незважаючи на такий трагічний початок XIX століття, вже до 1830-х років Данія повернула собі економічну стабільність. А за нею прийшли політичні реформи. Король Фредерік VII під тиском з боку нової ліберальної партії скасував абсолютну монархію та прийняв демократичну конституцію. Із цього моменту законодавча влада перейшла парламенту.

    І в Першій, і у Другій світових війнах Данія дотримувалася нейтралітету, що дозволило їй вийти з них з мінімальними руйнуваннями.

    Визначні місця Копенгагена

    Згідно з опитуваннями, в Данії живуть найщасливіші люди. І це не дивно. Тут чиста екологія, високі зарплати, немає безробіття і дотримуються законів.

    Чи був тут щасливий Андерсен? Напевно. Жити серед усієї цієї краси та цілими днями складати історії – чи не це щастя? Одному з персонажів великого казкаря у Копенгагені навіть звели пам’ятник . І з того часу статуя Русалочки – постійний знак столиці.

    Так само, як і гавань. Нюхавн. Гряда привабливих різнокольорових будиночків – улюблене місце туристів. Коли в них мешкали моряки, а сьогодні тут безліч кафешок та пабів.

    Неподалік столиці є містечко Хілерід, а в ньому – дивовижне палац Фредеріксборг. Він унікальний тим, що розташований на трьох островах посеред озера. Замок був збудований на рубежі XVI–XVII століть, а сьогодні діє як Музей національної культури.

    Данія – неймовірна країна, в якій не буває нудно. По сусідству з історичними пам’ятниками тут спокійно вживаються ультрасучасні споруди. Такі, наприклад, як аквапарк “Лаландія” у містечку Біллунн. Це найбільший у Скандинавії аквапарк із безліччю гірок та підводними печерами. Там же в Біллунні знаходиться знаменитий Legoland (Леголенд), парк, де абсолютно все зроблено з деталей легендарного конструктора Lego. Саме тут, у Біллунні, знаходиться штаб-квартира знаменитої фірми Lego, тут були виготовлені перші іграшки цього бренду – спочатку дерев’яні, потім пластикові. Набір Lego стане гарним сувеніром з Данії.

    А ще — велосипед. У Данії культ велосипеда. Щоправда, місцеві крутять педалі не так через турботупро навколишнє середовище або про власне здоров’я, скільки через високі податки на машини та дорогого бензину. Ось так зовнішні фактори сформували нову культуру, яка стала невід’ємною складовою життя данців.

    Що спробувати

    1. «смеребред» (житній хліб із вершковим маслом та різноманітними добавками)
    2. свинина з чорносливом та яблуками
    3. оселедці
    4. «рід-мрій-мез-флез» (густий ягідний кисіль)
    5. данська випічка

    Що можна побачити

    1. палац Амалієнборг (Копенгаген)
    2. Леголенд (Біллунд)
    3. парк Тіволі (Копенгаген)
    4. Музей пива “Карлсберг”
    5. центр Ілуліссату (Гренландія)
    6. Крижаний каньйон (Гренландія)

    Національні свята та вихідні дні

    1 січня – Новий рік
    7 тижнів до Великодня – Масляна
    березень-квітень – Великдень
    1 травня – День праці
    5 червня – День Конституції
    40-й день після Великодня – Вознесіння
    7 тижнів після Великодня – День Святої Трійці
    24 червня – Різдво Іоанна Хрестителя
    24 грудня – Святвечір
    25-26 грудня – Різдво

    Експрес-інфо країни

    Дания – государство в Северной Европе.

    Прапор Герб

    Столиця – Копенгаген

    Найбільші міста: Копенгаген, Орхус, Оденсе

    Форма правління – конституційна монархія

    Територія – 43 094 км2 (130-я в світі, а без урахування Гренландії і Фарерських островів)

    Населення – 5,57 млн осіб. (110-я в світі)

    Офіційна мова – датська

    Релігія – лютеранство

    ІЛР – 0,923 (4-я в світі)

    ВВП – $ 342,3 млрд (34-я в світі)

    Валюта – датська крона

    Межує з Німеччиною