• Миколаїв

    Ще в минулому десятилітті Миколаївську область і особливо її адміністративну «столицю» місцем для відпочинку вибирали лише рідкісні любителі. Тут з радянських часів були проблеми з екологією, туристичною інфраструктурою і сферою обслуговування. Місцеві жителі просто не розуміли, що в їхньому місті можна не лише працювати, тому мало уваги приділяли наведенню зовнішнього лиску і розвитку розважальної індустрії.

    Усе змінилося в 2014-му, коли українці розгледіли на мапі, що південь країни – це не лише Крим, а й Миколаїв. Переживши культурний шок від натовпу гостей, місто почало стрімко розвиватися.

    Як дістатися до Миколаєва

    Головний атрибут великого міста – міжнародний аеропорт, в Миколаєві є. Але поки він використовується тільки для чартерних рейсів. Керівництво підприємства періодично повідомляє про плани на відкриття регулярних рейсів – як міжнародних, так і внутрішніх (до Києва). Однак коли це станеться, поки не зрозуміло. Найближчі аеропорти з регулярним сполученням в Херсоні (близько 70 км) і Одесі (близько 140 км).

    Зате в Миколаєві є два залізничні вокзали, що активно працюють: Миколаїв-Вантажний (приміські поїзди) та Миколаїв-Пасажирський (міжміські та міжнародні поїзди). До столиці України на сьогоднішній день ходить 6 рейсів на день, час у дорозі – від 6,5 до 15 годин, залежно від класу поїзда, маршруту і кількості зупинок.

    Також у місті є дві автостанції: Міжміська (просп. Богоявленський, 21) і Приміська (просп. Центральний, 26-б). Міжміська автостанція здебільшого приймає рейси з усіх великих міст України, а також кілька міжнародних рейсів. Приміська сполучує Миколаїв із зоною відпочинку – узбережжям Чорного моря, а також Дніпро-Бузьким лиманом.

    Історія Миколаєва

    Миколаїв – відносно молоде місто. Він був заснований у 1788 році. Згідно з указом знаменитого фаворита Катерини II князя Григорія Потьомкіна в гирлі річки Інгул була закладена верф, яка швидко обросла житловими будинками і перетворилася на місто. Свою назву населений пункт отримав через рік на честь Святого Миколая, який серед іншого вважається захисником моряків.

    Уже через два роки після заснування, в 1790-му, з верфі було спущено перший корабель – 46-гарматний фрегат «Святий Миколай». Так було визначено основну галузь міста – суднобудування. У наступному столітті додалася ще одна почесна спеціалізація: Миколаїв став великим торговим портом. Під ці потреби і велася забудова – з кварталами правильної форми і довгими прямими вулицями, що ведуть у порт.

    Свою «прямолінійність» Миколаїв зберіг і сьогодні. Найдовша транспортна артерія міста – Богоявленський проспект, має довжину 18 км. Подорож ним у громадському транспорті для звиклих до різких поворотів і зигзагів туристів може здатися нескінченною. День міста Миколаїв відзначає в 2-у неділю після 1 вересня. У 2019 р. місто урочисто відсвяткувало своє 230-річчя. У 2020 році свято припадає на 12 вересня.

    Клімат у Миколаєві

    Миколаїв міститься на півдні степової зони України. Це означає, що влітку тут може бути жарко, а іноді спекотно. Наприклад, найвища температура в липні була зафіксована на позначці 45,3 ° C. Рятує ситуацію те, що найспекотніший місяць липень одночасно є і найбільш дощовим, тому середня температура за цей літній місяць залишається на оптимістичній позначці близько 22 ° C. Зима, як правило, м’яка і не дуже сніжна, хоча можливі і морози – 20, і метрові кучугури. У холодну пору року атмосфера здається більш прохолодною, ніж є, за рахунок високої вологості повітря. Її забезпечує велика кількість води навколо: місто розташоване на півострові, що омивається великими річками Південний Буг і Інгул.

    Туристам важливо пам’ятати, що Миколаївська область є територією проживання одного з найнебезпечніших видів павуків – каракуртів (рід чорних вдів). Останніми роками випадки укусів отруйних павуків фіксуються частіше, зокрема в самому Миколаєві – в приватному секторі. Тому під час подорожі слід дотримуватися обережності і не ходити у відкритому взутті по густій ​​траві.

    Транспорт з аеропорту

    Миколаївський міжнародний аеропорт розташований за 15 км на північ від центру міста по автомобільній дорозі Р-06, неподалік від села Баловне. Дістатися з центру Миколаєва сюди можна на приміському автобусі «Баловне – Центральний ринок» (автостанція «Приміська») або на таксі. З Херсона та Одеси, де розташовані найближчі аеропорти з регулярним авіасполученням, до Миколаєва можна приїхати автобусом, поїздом або приміською електричкою. Але часом на грудень 2021 Миколаївський аеропорт обслуговує тільки рейси до Стамбулу.

    Фотографії Миколаєва

    Миколаївський морський порт.

    Миколаївський зоопарк.

    Річкове таксі в Миколаєві.

    Адміністративна будівля суднобудівного заводу, відома як Адміралтейство.

    Пам’ятки Миколаєва

    У Миколаєві безліч пам’яток, не пов’язаних з його профільним напрямком – суднобудуванням (тут багато церков з цікавою архітектурою, незвичайний пам’ятник нареченій та ін). Але все ж «корабельна» сторінка особливо важлива для міста, і акцент варто зробити саме на ній. Наприклад, відвідати Музей суднобудування і флоту (вул. Адміральська, 4) – єдиний у своєму роді в Україні. Він розміщений в історичній будівлі зі шпилем, зведеній наприкінці ХVIII століття як резиденція головнокомандувача флоту.

    Історичною є також будівля Миколаївського яхт-клубу (вул. Спортивна, 7), зведена в 1889 році. Це єдиний яхт-клуб у країні, який продовжує працювати на місці свого заснування. Миколаївська астрономічна обсерваторія (вул. Обсерваторна, 1) була заснована для спостереження за морем у 1821 році і є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи, а також пам’яткою архітектури загальнонаціонального значення. Миколаївська Шуховська водонапірна вежа (вул. Рюміна) хоч і не пов’язана з суднобудуванням, але демонструє інженерну міць місцевих жителів. Вона була відкрита в 1907 році і стала першою у світі гіперболоїдною конструкцією, використаною в системі міського водопостачання.

    Куди сходити в Миколаєві

    Поза конкуренцією за популярністю у гостей міста є Миколаївський зоопарк (площа Миколи Леонтовича, 1). Історія зоопарку почалася в 1901 році, коли міський голова Микола Леонтович створив свою приватну колекцію – акваріум-музей, яка за радянських часів поповнилася і теплокровними.

    Миколаївський зоопарк вважається одним з найкращих не тільки в Україні, а й у Європі і є єдиним в Україні, який входить до Всесвітньої асоціації зоопарків і акваріумів (WAZA). У парку мешкають близько 6 тис. тварин, багато  яких занесені в Червону Книгу. У зоопарку є власний прапор, герб, гімн, ювілейна монета і марка.

    Також об’єктом для гордості у жителів Миколаєва є Дитяче містечко «Казка» (вул. Декабристів, 38-а). Ігровий розважальний комплекс розташований на території близько 4 га, де раніше був звичайний міський ринок. Тут проводяться дитячі свята і конкурси. Крім того, містечко є музеєм декоративного та художнього мистецтва.

    Цікаві місця в Миколаєві

    На відміну від сусіднього Очакова, де збереглося безліч пам’яток старовини, Миколаїв не може похвалитися багатою історичною спадщиною. Тим цінніше городище «Дикий Сад» – руїни кіммерійського поселення XII століття до н.е. Вони розташовані в самому центрі історичної частини міста Миколаєва вздовж берега річки Інгул (вулицями Артилеристів, Пушкінською та Набережною). Розкопки тут ведуться майже 100 років і дозволили зробити безліч відкриттів.

    Ще одним мust see в Миколаєві є Флотський бульвар. Він простягнувся над Воєнною гаванню уздовж річки Інгул. Бульвар був створений в 1826 році на місці великого міського сміттєзвалища. Тепер у місцевих жителів це улюблене місце для прогулянок, звідки відкривається чудовий вид на річку і місто.

    Покупки

    Шопінгом в Миколаєві не займаються навіть місцеві жителі – для цих цілей вони їздять у сусідню Одесу. Але якщо без покупок подорож буде не повною, можна влаштувати шопінг-квест по ТРЦ CityCenter (проспект Центральний, 98) або центральній вулиці міста Соборній, яка частково є пішохідною (від Соборної площі до Центрального проспекту). Тут зосереджені найкращі магазини Миколаєва. Місцевим колоритом можна насититися на двох найбільших ринках міста: «Колосі» (речовий; проспект Миру, 2) і Центральному (продуктовий; проспект Центральний, 25). У районі ринку «Колос» традиційно збирається найбільша міська «барахолка», проте торгівля тут стихійна і припаде до смаку тільки дуже азартним людям.

    Їжа та напої

    Унікальної автентичної їжі і напоїв в Миколаєві немає: тут полюбляють загальноукраїнську кухню. Якщо грати в асоціації (Херсон – кавуни, Полтава – галушки, Маріуполь – бички і т.п.), то, мабуть, Миколаїв буде стояти поруч з пунктом «фруктові та овочеві соки». Продукцію місцевих заводів можна купити в будь-якому супермаркеті, а фреші – наприклад, в кафе FRUTTI BAR (ТРЦ CityCenter, проспект Центральний, 98).

    Вулична їжа і заклади швидкого харчування в Миколаєві поки в стадії розвитку. Порожню нішу поступово заповнюють мережеві заклади (ресторан «Крила», «Де Густо”, “Пузата хата” та ін. На цьому тлі виділяється місцева їдальня «Велика ложка» (вул. Рюміна, 16; час роботи – з 7.00 до 16.00, у суботу та неділю – з 8.00 до 15.00). Тут пропонують національні страви по-домашньому.

    Популярні ресторани Миколаєва

    У ресторанах Миколаєва представлені всі найпопулярніші кухні світу: італійська, американська, східноєвропейська, мексиканська, азіатська і ін.

    Найчастіше гості міста відвідують:

    • «Старгород» (вул. Спортивна, 9; час роботи – з 11.00 до 23.00), де спеціалізуються на європейській кухні і морепродуктах.
    • «Дейлі Спорт» (вул. Спортивна, 2; час роботи – з 11.00 до 23.00), де віддають перевагу італійській і загальноєвропейської кухні.
    • «Дейлі Кафе» (вул. Фалєєвська, 41; час роботи – з 11.00 до 23.00), де пропонують загальну кухню. Користується популярністю у відвідувачів з дітьми.
    • Приватну пивоварню «Генріх Шульц» (ул.Дунаева 32; час роботи – з 11.00 до 00.00), де подають крафтове пиво, морепродукти і готують страви німецької кухні. Тут регулярно бувають живі концерти.