Норвегії належить площа 385 186 км2 на Скандинавському півострові, безліч дрібних островів та архіпелаг Шпіцберген. Королівство межує зі Швецією, Фінляндією та Росією. Омивається Баренцевим, Норвезьким та Північним морями.
Сучасна Норвегія – втілення прогресивної мирної країни, та її історія сповнена драматичних подій і жорстоких воєн.
У доісторичні часи присутність цих землях людини залишалося непомічених рештою Європою через розташування і несприятливих природних умов. Але із 400 року сюди почали приходити південні племена. Вони навчили місцевих письма, виготовлення тканин, залізних знарядь праці та кераміки. Це, зокрема, сприяло швидкому розвитку суднобудування та відкрило шлях до нових островів.
У VIII–IX століттях вікінги a> постійно робили набіги на Велику Британію, Ірландію та Північну Європу. Це швидко перетворило Норвегію з маловідомої північної околиці на всесильну імперію, здатну підпорядкувати своєї влади весь світ. Але якщо колишні правителі всю енергію спрямовували на завоювання та грабежі, то Харальд Прекрасноволосий запам’ятався насамперед тим, що поєднав скандинавські племена в одне королівство.
Його син Хакон Добрий виховувався в Англії, але після смерті батька повернувся до Норвегії та приніс сюди християнство. Любов до моря та глибока віра – головна спадщина вікінгів.
Могутня та багата Норвегія стала головним предметом міжусобних зіткнень. Боротьба за владу тривала роками, і це не могло не вплинути на становище країни. У XVI–XVII століттях у її бік почали поглядати шведи та данці. Одна війна змінювалася іншою, захистити Норвегію не було кому, і вона швидко втрачала свої землі. У результаті зійшлися у тому, що з Норвегії та Данії відтепер буде спільний король.
Потім сталася англо-датська війна, і Норвегія була передана Швеції. І тут, як кажуть, норвежці вже не стерпіли. Вони вирішили раз і назавжди повернути владу над своєю територією. У 1905 відбувся референдум, результатом якого стало проголошення Норвегії суверенною державою.
1946 року країна взяла участь у створенні ООН, а 1949-го приєдналася до НАТО. Наприкінці 1960-х років у Північному морі знайшли нафту, і це кардинально змінило життя країні. Сьогодні Норвегія – п’ятий експортер нафти у світі, і тут один із найвищих рівнів ВВП на душу населення.
Про норвежців жартують, що вони народжуються із лижами на ногах. І це говорить не лише про затяжні снігові зими в країні, а й про кохання місцевих жителів до спорту. Уряд всіляко підтримує систему освіти і, зокрема, програми з фізичному розвитку дітей. Навіть у найглухіших норвезьких селах є свої спортивні секції, тому половина населення країни регулярно займається спортом.
Але не лижами єдиними. Є також велосипед, скелелазіння, хайкінг. Улюбленим місцем норвежців для пішохідних прогулянок є хребет Бессеген, який розділяє два неймовірно красиві озера.
Норвегія омивається трьома морями, тому багато хто живе не далі, ніж за 200-300 м від води, і у більшості є свої човни та катери. Тут це не розкіш, а потреба.
Фіорди – головна природна коштовність Норвегії. Найпопулярніші з них – Согне-фіорд, Хардангер-фіорд і Гейрангер-фіорд. Перший і найдовший (204 км), розташований приблизно в 170 км від Бергена. Величні гори, потужні водоспади та мальовничі села на берегах додаються.
Норвежці дуже дбайливо ставляться до природи. Наприклад, тут не прийнято викидати пляшки чи пакети – усю тару здають для переробки.
Майже таке ж трепетне ставлення норвежці відчувають до тролів, міфічних карликів. Одним із найпопулярніших туристичних маршрутів є « Сходи тролів в регіоні Вестланн. Від панорам, що відкриваються з оглядових майданчиків, просто перехоплює дух.
Крім сходів, у Норвегії також є «Мова троля» – кам’яний виступ на горі Скьєггедаль, що навис над озером Рінгедалсватн на висоті 350 м. Щоправда, щоб сфотографуватися на кінчику «мови», прийдеться вистояти чергу таких самих туристів.
1. “кліпфікс” (сушена тріска)
2. оселедець
3. «форикол» (запечене ягня)
4. “бруност” (овечий сир)
5. «тислерт бондепікер» (яблучна запіканка із сухарями)
1. фіорди
2. фунікулер Флейбанен
3. “Мова троля”
4. музей «Старий Берген»
5. архіпелаг Шпіцберген
1 січня – Новий рік
березень-квітень – Великдень, Великий четвер, Великодня Неділя, Страсна п’ятниця та Великодній понеділок
1 травня – День праці
17 травня – День Конституції (День незалежності)
39-й день після Великодня – Вознесіння Господнє
31 травня – Духів день
49-й день після Великодня – Трійця
25 грудня – Різдво
Норвегія (Королівство Норвегія) – держава в Північній Європі, розташована в західній частині Скандинавського півострова, на прилеглих до нього островах та архіпелазі Шпіцберген.
Прапор | Герб |
Столиця – Осло
Найбільші міста: Осло, Берген, Тронхейм, Ставангер
Форма правління – Конституційна монархія
Територія – 385 155 км2 (67-а у світі)
Населення – 5,37 млн осіб. (118-та у світі)
Офіційна мова – норвезька
Релігія – лютеранство
ІЛР – 0,944 (1-а у світі)
ВВП – $499,8 млрд (26-та у світі)
Валюта – норвезька крона
Граничує з: Фінляндією, Швецією, Росією