• Львів

    Львів – обласний центр на заході країни. Це – найбільш відвідуване туристами місто України , в якому розташовано більше половини її історичних місць. А це 2500 пам’яток і більше 60 музеїв.

    Добре збережений історичний центр Львова внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО . Місто неофіційно визнано культурною столицею України .

    Одне з найпривабливіших і найзагадковіших міст, Львів дихає старовиною і зберігає свої таємниці в старих стінах і камінні бруківки.

    Щоб насолодитися чудовою панорамою міста, достатньо піднятися на вежу Львівської ратуші, що височить над середньовічною Площею Ринок.

    Однак це – лише початок, дещиця у вирі вражень, які Львів дарує своїм гостям. Усі цікаві місця Львова – попереду.

    Як дістатися до Львова

    Львів, який займає прикордонне положення, добре зв’язаний з містами Європи. У місто можна легко дістатися з будь-якого транспортного європейського вузла автобусом або поїздом.

    Як варіант: гості України можуть спершу приїхати або прилетіти в Київ , а вже потім зі столиці вибрати найбільш підходящий варіант для поїздки до Львова.

    По-перше, щодня і практично щогодини з Києва до Львова курсують потяги (зокрема й ті, що слідують з української столиці в Європу). Потяги підвищеної комфортності відправляються о 6.00 (705К, прибуття об 11.09), о 17.07 (743Л, прибуття о 22.51). Час у дорозі на поїзді – в середньому 6-7 годин.

    Є також автобуси і маршрутні таксі. Вони відходять щогодини з автостанції при Центральному ж / д вокзалі (Вокзальна площа, 1) і з Центрального автовокзалу (Московська площа, 2/1).

    Ті, хто цінує свій час і любить комфорт, віддадуть перевагу авіасполученню. У Львові працює міжнародний аеропорт.

    Львівський аеропорт розташований на вулиці Любінській, 168 і носить ім’я засновника міста – Данила Галицького. З Києва до Львова турист долетить за 1 годину 10 хвилин одним з декількох щоденних рейсів.

    Для індивідуальної поїздки на автомобілі є два маршрути: швидкий, завдовжки 541 км (5-6 годин у дорозі) і довший (632 км, 8-9 годин).

    Історія Львова

    У різний час місто належало Польщі , Австро-Угорщині, Радянському Союзу та Україні.

    Львів був заснований у XIII ст. князем Данилом Галицьким і названий на честь його сина Лева. У 1349 році місто захопив польський король Казимир III Великий. У 1356 році він дарував місту Магдебурзьке право.

    Відтоді Львів почав активно розвиватися. До того ж він мав вигідне місце розташування на перетині торгових шляхів. Намітився центр міста, який збігається з нинішнім: територія Площі Ринок.

    У той же період численна вірменська громада побудувала собор і заснувала свою митрополію. А більшу частину населення Львова становили німецькі колоністи.

    Місто переходило під управління угорських намісників і знову поверталося під вплив Польщі.

    У наступні століття Львів став важливим центром культури, науки і торгівлі. Тут сусідили різні віросповідання.

    У 1527 році пожежа майже повністю знищила місто.

    З 1608 року був заснований єзуїтський колегіум, який через півстоліття перетворили на Львівський університет.

    У XVIII столітті Львів опинився під владою Австро-Угорської імперії. Місто отримало назву Лемберг. Тоді ж українська культура в ньому змішалася з німецькою, польською, єврейською.

    У 1867 році – внаслідок послаблення жорстких законів династії Габсбургів – Галичині було надано широке самоврядування. Регіон отримав культурну і політичну свободу.

    У період Першої світової війни , а саме – в 1918 році, група українських військових взяла на деякий час Львів під свій контроль і оголосила про входження міста в Західно-Українську народну республіку.

    А в 1919-му рішенням міжсоюзницькій комісії в Парижі Львів був залишений під владою Польщі.

    У 1939 році в місто увійшли радянські війська. Через деякий час Польща спробувала повернути собі Львів. Однак він залишився територією СРСР аж до здобуття Україною державної незалежності в 1991 році.

    Клімат Львова

    Клімат Львова помірно континентальний, але при цьому вирізняється істотно більшою вологістю і м’якістю: літо тут прохолодніше і вологіше, ніж в інших містах України.

    Сильні морози взимку і посухи влітку вкрай рідкісні. Зима у Львові м’яка і коротка, нижче нуля середня температура опускається в грудні, а в уже у березні знову стає плюсовою.

    Середня температура найхолоднішого місяця – січня – становить -3.1 С, хоча можливі й сильні похолодання. Опади у Львові рясно випадають протягом усього року. Їх середня річна сума становить 748 мм.

    Улітку опадів більше, ніж узимку: в липні випадає, в середньому, 96 мм, в січні – 40 мм, але при цьому кількість похмурих днів узимку більша, ніж улітку.

    Дощ іде у Львові 158 днів у році, зокрема й у літні, й у зимові дні. Характерним явищем, яке може спостерігатися протягом усього року, є львівська мжичка – невеликий дощ при високій вологості повітря.

    Транспорт з аеропорту

    З Міжнародного аеропорту імені Данила Галицького, подолавши близько 6 км, до центру Львова можна дістатися автобусом № 48 або тролейбусом № 9. До речі, обидва маршрути дають уявлення про різноманітні гарні місця Львова.

    Фото Львова

    Фото Львов

    Фото: Shutterstock

    Фото Львов

    Вид на Італійський дворик: Shutterstock

    Фото Львов

    Фото: Shutterstock

    Пам’ятки Львова

    Почати знайомство з містом бажано з Площі Ринок. І перш за все – піднятися 350 дерев’яними сходами на оглядовий майданчик Львівської ратуші. (Увага: вхід на майданчик – не безкоштовний, але символічний).

    Кафедральний Латинський костел – Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії (або Катедра, пл. Соборна, 1). Центральний католицький храм. Був побудований в XIV-XV століттях. У XVII ст., після облоги міста турками, на стіні костелу повісили гарматні ядра противника.

    Домініканський костел (площа Музейна, 1) – одна з найбільш значних пам’яток барочної архітектури Львова. До початку 1990-х функціонував як Музей релігії та атеїзму. Зі здобуттям Україною незалежності храм був переданий УГКЦ.

    Вірменська церква (вул. Вірменська, 7-13) об’єднує в єдиний комплекс собор, монастир, банк і палац. Історія цього архітектурного дива сягає корінням у XIV століття. Наприкінці 1970-х ця пам’ятка була відображена у фільмі «Три мушкетери»: в знаменитій сцені дуелі.

    Високий замок – найвища точка Львова (висота 413 метрів над рівнем моря). Замку там немає, а є гора, яку насипали наприкінці XIX століття на честь річниці Люблінської унії. Сьогодні це дуже мальовничий оглядовий майданчик, підйом на який потопає в зелені вікових дерев.

    yoastmark

    Собор Святого Юра (пл. Святого Юра, 5) – головний у місті греко-католицький храм, яскравий зразок архітектури бароко.

    Куди піти у Львові

    Насправді в цьому місті питання так апріорі не стоїть. Тут можна просто ходити без мети і натрапити на концерти живої музики або танці просто неба, попиваючи глінтвейн або попиваючи каву, краще якої немає ніде.

    А якщо поставити собі за мету – знайти цікаві місця Львова , то можна скористатися коротким планом, який можна осилити навіть за один день.

    Спустившись з Високого Замку та пройшовши до кінця вулиці Івана Гонти, можна дійти до Львівської опери (проспект Свободи, 1).

    yoastmark

    Дорогою трапиться Львівський театр ляльок (пл. Данила Галицького, 1). Мальовнича будівля театру була зведена в 1912 році як Палата ремісників. Театр оселився тут після Другої світової війни.

    Сюди можна піти з дітьми, а можна і дорослою компанією. Тут традиційно ставлять цікаві спектаклі і для дорослого глядача.

    А ось і ще одна відповідь на запитання: куди можна піти у Львові з дітьми: Музей Арсенал (вул. Підвальна, 5). Це – пам’ятник ренесансної оборонної архітектури і єдиний в Україні музей зброї. Тут можна подивитися постійну експозицію. Також у цьому музеї проводяться тематичні виставки.

    Стрийський парк (рекомендований вхід – з вулиці Стрийської): один з найчудовіших парків України, де буде цікаво і дітям. Ландшафтний парк національного значення, створений у другій половині XIX ст. Гордість львів’ян. Тут водяться білки і лебеді. Біля парку можна помилуватися старовинними розкішними іменними віллами.

    Личаківський цвинтар (вул. Мечникова, 33). Легендарний некрополь, у якому поховано багато знаменитих особистості, був заснований в 1876 р. Тут майже кожен надгробок або склеп являє собою витвір мистецтва. Екскурсії на кладовищі проводяться не лише вдень, а й вночі.

    Тому якщо турист губиться в думках – куди піти у Львові ввечері? – може сміливо замовляти екскурсію на найбільш вражаюче кладовище міста.

    Цікаві місця у Львові

    Однак вище перераховані об’єкти – це далеко не всі незвичайні місця Львова.

    Каплиця Боїмів (вул. Театральна, 13) розміщується з тильного боку Катедри. Приваблює туристів віртуозними барельєфами і скульптурними композиціями.

    Одне з найцікавіших місць Львова ще й тому, що на даху каплиці можна побачити рідкісну скульптуру сидячого Ісуса.

    Статуя сидячої Свободи. «Сидить» також статуя, що нагадує нью-йоркську Свободу. Розміщена над входом до музею етнографії та художнього промислу (проспект Свободи, 15). Та й сам музей представляє інтерес для любителів декоративно-ужиткового мистецтва. Колекція почала формуватися ще наприкінці XIX століття. Це ще одне місце, куди можна сходити у Львові.

    Вірменське кафе (або «Вірменка», вул. Вірменська, 19) – більше, ніж просто кафе. Традиційне місце спілкування львівської богеми, де споконвіку готують каву на піску. Постійні відвідувачі найчастіше роблять це самі.

    Аптека-музей (вул. Друкарська, 2). Працює у Львові з 1795 року. Раніше тут продавали препарати власного виробництва. Сьогодні тут можна нескінченно розглядати різноманітне аптечне начиння. Якщо турист знову розгубився у Львові, не знаючи, куди сходити, неподалік є ще одне цікаве місце.

    Кафе «Гасова лямпа» (вул. Вірменська, 20). Це не лише кафе, де можна непогано підкріпитися, а й музей гасових ламп, які можна брати в руки і розглядати.

    Що привезти зі Львова

    За оригінальністю сувенірів Львів не поступається Кракову і будь-якому іншому місту Європи, де живуть оригінали. Львівська національна академія мистецтв традиційно спеціалізується на підготовці майстрів декоративно-ужиткового профілю. Тому топ подарунків зі Львова частково присвячені плодам їхньої творчості.

    Вироби з львівського скла, яким місто славиться споконвіку. Просто в центрі Львова (пл. Ринок, 2) варто завітати в Glass Museum In Lviv. І музей цікавий, і небанальні сувеніри на будь-який смак є.

    Львівська кераміка. Акцент у пошуку керамічного подарунка варто зробити на авторській кераміці. Ці справжні витвори мистецтва будуть стояти на гідному місці в будинку і нагадувати про поїздку до Львова. Найрізноманітніші вироби керамістів продаються по всьому місту. Можна відвідати спеціалізований магазин-склад «Керамікос» (вул. Хуторівка, 23).

    Кава. Цей напій, без перебільшення, найголовніший для львів’ян. Відвідавши Львівську шахту кави (копальні кави, пл. Ринок, 10), можна вибрати у подарунок зерна за смаком. Їх обсмажування при покупцях – видовище для естетів.

    Львівські наливки. Галичина славиться своїми наливками і настоянками на спеціях, травах, горіхах, фруктах, які витримують у діжках. Скуштувати і купити їх можна в барі «П’яна вишня» на площі ринок і в «Ресторації Бачевських» (вул. Шевська, 8).

    Ексклюзивний шоколад. Його краще купувати в Львівській майстерні шоколаду (вул. Сербська, 3).

    Популярні ресторани у Львові

    «Криївка» (пл. Ринок, 14) – найбільш розрекламований заклад Львова, відомий нарочито агресивним прийомом. Насправді тепла і затишна точка, де смачно годують національними стравами. Туристи часто віддають перевагу півметровій ковбасі та юшці з білих грибів.

    «Монс Піус» (вул. Лесі Українки, 14) – модний ресторан класичного стейка. Тут подають яловичі стейки трав’яної і зернової відгодівлі, сухого або вологого дозрівання. Авторське пиво і душевна атмосфера додаються.

    фото Львов

    Фото зі сторінки Restaurant Mons Pius в Facebook

    Ресторан Bar Mushly (пл. Ринок, 35) – демократичний ресторан середземноморської кухні з акцентом на молюсках. Тут можна скуштувати устриці, морські равлики, запечені гребінці, креветки фрі, стейк з тунця або лосося. Особливо подобаються туристам мідії у вині і сирному соусі, гребінці, запечені з кремовим чилі-соусом, плато гриль.

    фото Львов

    Фото зі сторінки Bar Mushly в Facebook

    «Кафе 1» (площа Катедральна, 5) – атмосферна винотека, де можна дуже смачно поїсти. Інтер’єр оформлений у дусі довоєнної львівської квартири (антикварні меблі, абажури, килими ручної роботи). Меню славиться фаршированими артишоками, равіолі з різними начинками, тушкованими мідіями, салатами з пармською шинкою. Тут подають найкращі вина Франції , Іспанії , Італії .

    фото Львов

    Фото зі сторінки Атляс-Atlas в Facebook

    Ресторан «Атляс» (пл. Ринок, 45) – хранитель традицій автентичної галицької кухні. Знавці рекомендують скуштувати тут гусячу ніжку з грушею у вині, каре з телятини з журавлиновим соусом. Тут розробили дуже різноманітне вегетаріанське меню. Інтер’єр ресторану створений за мотивами міської історії. До слова, сто років тому тут процвітала «Атлас Арт-Кнайпа», улюблений заклад тодішнього львівського бомонду.