• Польща

    Республіка Польща – держава у Східній Європі. Межує з Україною, Білорусією, Литвою, Чехією, Словаччиною, Німеччиною та Калінінградською областю Росії. На півночі омивається Балтійським морем. Третина Польщі займають ліси, а загальна площа країни становить 312 679 км2.

    Історія Польщі

    Територія сучасної Польща заселена з незапам’ятних часів. Родючі землі робили її привабливою для життя та ведення сільського господарства. У Х столітті поляни об’єднали навколо себе сусідні племена та створили першу державу, а у 966 році прийняли християнство. Почалося активне будівництво та розвиток міст.

    З 1025 року Польща стала королівством. Але міжусобні війни послабили країну, що зробило її легкою здобиччю для завойовників. Частина земель дісталася німцям, датчанам та чехам, а частину відібрав Ярослав Мудрий.

    Потрібно було терміново рятувати ситуацію та шукати союзників. І князь Мазовії Конрад знайшов їх у особі тевтонських лицарів. Але незабаром довелося боротися і з хрестоносцями, які вимагали за свою допомогу чималі угіддя.

    Поступово виходити з кризи і ставати сильною державою Польща почала лише за правління Казимира III Великого (1333–1370). Він провів низку реформ в економіці та судовій системі, а також розширив свої володіння на південному сході. Було побудовано понад 70 нових міст, університет у Кракові та низку оборонних фортець.

    1569 року Королівство Польське уклало з Великим князівством Литовським Люблінську унію і об’єдналося з ним у нову державу – Річ Посполиту. Початок XVII століття принесло нові випробування: династичні суперечки, війна зі Швецією, та був із Росією. Все це послабило державу і призвело до поділу її території між Пруссією, Австрією та Росією. У 1795 Річ Посполита припинила своє існування.

    Незважаючи на те, що територія Польщі в ХІХ столітті була розділена між трьома країнами, її мешканці прагнули возз’єднання своїх земель. Ряд збройних повстань та Перша світова війна допомогли Польщі у 1918 році здобути незалежність.

    Але тільки-но оговтавшись від руйнівних наслідків Першої світової, країна знову зіткнулася з фашистською агресією. Сотні тисяч поляків були відправлені до концтаборів, а інтелігенція та євреї знищені. Польща була звільнена від нацистів у 1945 році. Сьогодні вона є членом Євросоюзу та НАТО.

    Визначні місця Польщі

    Поляки – глибоко віруючий народ, тому не дивно, що Польщу називають країною костелів. А ще замків, фортець та площ. Майже в кожному великому місті є своя пам’ятка – і не одна. У Варшаві це Палацова площа та Королівський замок, у Кракове – замковий комплекс Вавель та Маріацький костел, а в Познані – Старий Ринок.

    Польща – дуже фотогенічна країна: тут за кожним кутом можна натрапити на твір архітектурного мистецтва. Тому, плануючи свій маршрут, орієнтуйтеся не так на конкретні об’єкти, як на міста в цілому.

    Гданськ, Торунь, Вроцлав та Ченстохова – серед лідерів з відвідуваності. Останній, до речі, є одним із головних місць паломництва у Європі. У Ясногорському монастирі зберігається чудотворна Ченстоховська ікона Божої Матері. Вважається, що її написав святий Лука, один із авторів Євангелія. Про скоєні цією іконою чудеса нагадують дари віруючих, які зцілилися в цьому монастирі.

    Багато в чому віра допомогла полякам пережити трагічні події минулого століття. Друга світова війна залишила глибокий слід історії Польщі. І щоб хоч віддалено зрозуміти, що тоді відбувалося, варто завітати до концентраційного табору. Освенцим. Місце моторошне, але це невід’ємна частина минулого Європи.

    В Освенцимі загинуло близько 4 млн. осіб (більшість з них були євреями). Тисячі в’язнів стали жертвами медичних експериментів, а народжених у таборі дітей тут же топили. Дивно, але десяту частину наглядачів становили жінки.

    В’язні Освенцима були звільнені у 1945 році військовими 1-го Українського фронту. Сьогодні тут відкрито музей, в якому зберігаються фотографії та особисті речі загиблих.

    Що спробувати в Польщі

    1. «пироги» (вареники)
    2. мисливське рагу
    3. охолодник (суп)
    4. польські ковбаски
    5. “колочки” (різдвяне печиво з джемом)

    Що можна побачити в Польщі

    1. Старе м’ясо у Варшаві
    2. Краків
    3. Освенцім
    4. комплекс “Золоті тераси” (Варшава)
    5. замок Мальборк

    Національні свята та вихідні дні

    1 січня – Новий рік
    березень-квітень – Великдень
    березень-квітень – Великодній понеділок
    1 травня – День праці
    3 травня – День Конституції
    травень-червень – свято Тіла Господнього
    15 серпня – Свято війська польського (День приєднання)
    серпень – Успіння Пресвятої Богородиці
    30 жовтня – 2 листопада – День усіх святих та День поминання покійних
    11 листопада – День незалежності
    25-26 грудня – Різдво

    Експрес-інфо країни

    Польща (Республіка Польща) – держава у Центральній Європі.

    Прапор Герб

    Столиця – Варшава

    Найбільші міста: Варшава, Лодзь, Краків, Вроцлав, Познань

    Форма правління – Парламентська республіка

    Територія – 312 679 км2 (69-а у світі)

    Населення – 38,48 млн чол. (36-та у світі)

    Офіційна мова – польська

    Релігія – католицизм

    ІЛР – 0,843 (36-та у світі)

    ВВП – $544,96 млрд (23-та у світі)

    Валюта – польський злотий

    Межує з: Росією (Калінінградська обл.), Литвою, Білоруссю, Україною, Словаччиною, Чехією, Німеччиною