• Харків

    Незважаючи на те, що в цьому році Харків відзначив 365-річчя, в місті мало що нагадує про його багате минуле. Пам’ятки та вікові будівлі реставруються до невпізнання, парки відпочинку та розваг повністю змінюють «начинку», і навіть старовинні церкви підсвічуються веселими неоновими вогнями.

    У центрі тут завжди щось ремонтують, добудовують і покращують, а фантасмагоричну арт-композицію – наприклад, зграю бетонних крокодилів, що «повзуть» по землі, – можна зустріти у звичайному житловому дворі.

    Складається враження, що мегаполіс, прагнучи позбутися сірого пострадянського вигляду, використовує будь-які можливості – від високоякісних світлових інсталяцій до ярмаркових пластикових скульптур. Тут проводиться безліч різних масових заходів різного ступеня захопливості і різного культурного рівня. Про результат можна з упевненістю сказати одне – нудно не буде.

    Як дістатися до Харкова

    Харків – найбільший транспортний вузол Східної України, міжнародних і внутрішніх перевезень. Тут є Міжнародний аеропорт «Харків», Центральний залізничний вокзал «Південний» (офіційна назва «Харків-Пасажирський), кілька великих вузлових залізничний станцій («Левада», «Харків-Балашовський», «Лосєве»), а також більше 10 автовокзалів і автостанцій.

    Харківський аеропорт пропонує понад 20 регулярних авіарейсів в різні країни, але якщо напрямків недостатньо, до київського «Борисполя» з Харкова можна у будь-який день долетіти за годину (рейси двічі на день).

    У цілому місто підтримує дуже тісний зв’язок зі столицею України: в київському напрямку і назад на добу ходить з десяток поїздів, зокрема один з небагатьох збережених фірмових нічних поїздів з м’якими полицями (063/064 «Оберіг»). Але улюбленим способом подорожі між двома містами у місцевих жителів є швидкісна електричка стандарту InterCity, яка здійснює тричі на день. Час у дорозі становить у середньому 4,5 години.

    Транспорт з аеропорту

    Міжнародний аеропорт «Харків» міститься в межах міста, тому дістатися до нього можна кількома видами громадського транспорту. Крім таксі до аеропорту (вул. Ромашкіна) можна доїхати на автобусі і тролейбусі, які відправляються від двох станцій метро. Найближча – «Проспект Гагаріна», звідки до аеропорту ходять:

    • тролейбус №5 (5:30 -21: 00);
    • автобус №115е (06: 30-22: 00);
    • автобус №119е (06: 30-22: 00, цей міський автобус курсує через весь Харків, зокрема по центральній вулиці Сумській, площі Свободи і площі Конституції).

    Також прямі автобуси до аеропорту відправляються від станції метро «Академіка Барабашова» (№152е і №255е).

    У Харкові оплата проїзду в транспорті здійснюється при вході. Талони видають тільки в тролейбусах і трамваях, додатково компостувати їх не треба.

    Історія Харкова

    Офіційно історія Харкова починається в 1654 році – ця дата вперше згадується в документах. Але більшість істориків, що базуються на археологічних даних і низці давньоруських і середньовічних джерел, вважають, що Харків майже на тисячу років старше. Уже в Х столітті це було велике місто, що виникло на перетині торгових шляхів.

    На початку другого тисячоліття воно було знищене кочівниками. Жителі покинули домівки, і на місці колись процвітаючого поселення запанувало Дике поле – непідконтрольна прикордонна територія, де селилися селяни-козаки та інші борці за свободу. Вони ж і стали першими жителями новоствореного в середині ХVII століття міста.

    Що означає назва Харків, ніхто точно не знає. Найпопулярнішою є версія про те, що місто заснував якийсь козак на ім’я Харько (скорочено від Харитон). Жодних історичних доказів існування цього персонажа немає, але пам’ятник міфічному батькові-засновнику харків’яни все ж встановили.

    Сьогодні бронзового козака на коні можна побачити на самому початку центрального проспекту Науки. Історики схиляються до думки, що назва Харків – подарунок від войовничих тюрків-кочівників. Їхня столиця, розташована за декілька десятків  кілометрів від сучасного міста, мала співзвучне ім’я Шарукань (Харукань).

    Те ж ім’я, що й місто, носить одна з двох головних річок Харкова. Друга ріка називається Лопань. Вони зустрічаються в центрі міста, поруч з будівлею цирку.

    Погода в Харкові

    Клімат у Харкові, як і все місто, нудьгувати туристам не дасть. Усі чотири сезони тут виражені дуже яскраво: літо вологе і спекотне, осінь суха і прохолодна, зима морозна і сніжна, весна тепла і волога. При цьому треба постійно бути готовим до сюрпризів – сніг може випасти тільки в січні і пролежати до квітня, навесні не проллється ані краплі дощу, літо триватиме на пару місяців довше, а в середині осені вдарять морози.

    Найхарактерніший природний катаклізм у Харкові – потужні зливи, які викликають короткочасну повінь. Як правило, вони трапляються в липні. Тоді на вулицях вода піднімається до колін, а станції метро закривають через підтоплення. З огляду на всі кліматичні нюанси, найкращий час для огляду визначних пам’яток Харкова – квітень-травень. Це час свіжої зелені і квітучих рослин, які місто справно висаджує на численні і вельми незвичайні клумби. Навесні не буває виснажливої ​​спеки, а всі розважальні заклади, парки і фонтани вже працюють на повну силу.

    Фотографії Харкова

    Скляний струмінь.

    Пам’ятник закоханим, площа Архітекторів.

    Канатна дорога.

    Проспект Науки і пам’ятник Харькові.

    Пам’ятки Харкова

    Історичний центр міста (і основна туристична зона) лежить між двома площами: площею Конституції, де колись проходила перша міська стіна і стоїть найстаріша будівля Харкова – Покровський собор (1689), і площею Свободи – однією з найбільших площ Європи, де стоїть головна візитна картка міста – будівля Держпрому (пам’ятник архітектури минулого століття; на фото вгорі ).

    Площі з’єднує вулиця Сумська. На самому початку головної вулиці міста міститься ще одна з його візитівок – величезний вуличний градусник. Це улюблене місце для зустрічей.

    У середині Сумської розташований символ міста, фонтан Скляний струмінь (часто його називають Дзеркальним), встановлений з нагоди перемоги у Другій світовій війні. Навпроти фонтану починається центральний парк Шевченка, де стоїть відомий всьому світу пам’ятник поетові.

    У парку дуже багато різних скульптур і композицій Наприклад, тут є алея відбитків рук відомих харків’ян і гостей міста, пам’ятник 50-й паралелі – оригінальний знак, що підтверджує, що Харків є найбільшим містом на 50-й паралелі північної широти і безліч інших відомих і не дуже пам’ятників.

    Куди сходити в Харкові

    У Харкові працюють кілька десятків музеїв, галерей і театрів. Найцікавішим місцем у Харкові можна назвати Харківський ляльковий театр (пл. Конституції, 24), очолюваний титулованим режисером Оксаною Дмитрієвою. У репертуарі театру гарні вистави для дітей та дорослих, що отримали чимало міжнародних нагород.

    Тут же розташований найстаріший в Україні музей ляльок. Також у місті є дельфінарій, два зоопарки – комунальний (зараз він закритий на реконструкцію) і приватний Фельдман Екопарк (селище Лісове, від станцій метро «Героїв Праці» і «Держпром» щодня ходять безкоштовні автобуси за розкладом), два ботанічні сади від університету ( великий і малий), два цирки (Державний цирк і так званий Старий – перший кам’яний міський цирк, що відкрився на початку ХХ століття і припинив роботу в 1970-і роки. Зараз тут навчають циркових артистів і іноді влаштовують перфоманси).

    Нарешті, гордістю міста вважається парк Горького – комплекс атракціонів, спортивних майданчиків і зон відпочинку з фонтанами і озером. Багато харків’ян назвали б саме цей парк, якщо туристи запитали б їх, куди піти в Харкові. Поза конкуренцією тут – найвище в Україні колесо огляду (55м) і канатна дорога завдовжки понад 1300 метрів, що  рухається в одну сторону більше 15 хвилин і піднімає пасажирів на висоту 26 метрів.

    Також у Харкові діє друга за довжиною в Україні Дитяча залізниця (довжина 3,6 км; розташована між парком Горького і Лісопарком, працює з 1 травня по 1 листопада).

    Цікаві місця в Харкові

    Найзагадковішим місцем Харкова є його підземелля. Досі ніхто точно не знає, коли саме з’явилися катакомби, яку вони мають площу і з якою метою будувалися, але, за чутками, підземними ходами зритий весь історичний центр міста. Абсолютно точно катакомби є під Покровським монастирем та Успенським собором, в районі вулиць Римарської  і Пушкінської.

    Більшість лазів знаходяться в аварійному стані, але невелику частину місцеві активісти та історики привели в порядок. Точне місце входу тримається в секреті, щоб не спокушати хуліганів і вандалів, але іноді харківськими підземеллями проводять екскурсії. Запис у групи проводиться в соцмережах. Найцікавіші місця Харкова “на поверхні” необізнаній  людині допоможе знайти екскурсовод Макс Розенфельд , який у будь-який час року пішки водить охочих не тільки по центру, а й по околицях.

    Покупки в Харкові

    У Харкові працює один з найбільших речових ринків Європи – Торговий центр «Барабашово», і це багато в чому вплинуло на імідж міста, підживлюючи його амбіції на звання промислового, студентського та культурного центру і надавши статус торгової столиці. Багато гостей приїжджають сюди виключно заради шопінгу. Ринок розташований між станціями метро «Академіка Барабашова» та «Академіка Павлова» і працює щодня з 7.00 до 16.00.

    Найбільший багатофункціональний ринок (тут торгують абсолютно всім) офіційно називається Центральним, але в місті він відомий як Благовіщенський базар. Крите приміщення ринку було зведене понад 100 років тому і зараз є пам’яткою. Вхід до ринку прикрашає бронзова скульптура баби Мані, що представляє собою збірний образ торговки насінням.

    У районі Благовіщенського базару працює Книжковий ринок (в просторіччі Балка), де можна купити хороші книжки за копійки (якщо пощастить) і Блошиний ринок (Барахолка). Дістатися сюди можна на метро (станція «Центральний ринок»). Ще одна торгова пам’ятка Харкова – окремий ринок тварин (Пташиний ринок, вул. Базарна, 16). сувенірні крамнички зосереджені на головній вулиці Сумській.

    Панорами Харкова

    Їжа та напої

    У Харкові є певні труднощі з вуличною їжею – тут не зустрінеш на кожному кроці візок з хот-догом чи віконце з пончиками. Один з небагатьох варіантів перекусити на бігу – продукція фірмових кіосків хлібзаводу «Кулиничі». Треба віддати монополісту належне: асортимент давно вийшов за межі булок, і налічує десятки позицій, починаючи із сендвічів і закінчуючи складними десертами.

    Кіоски розкидані по всьому місту і зустрічаються часто. Тут же можна купити чай, каву і іноді спиртне, але каву краще все ж брати у кіосках відомих мережевих брендів.

    Воду в Харкові можна пити тільки покупну. Місцеві бренди – «Березовська» (продається тільки в пляшках) і «Роганська» (нею заряджають автомати, які стоять в житлових масивах і навіть у центрі).

    Популярні ресторани Харкова

    У Харкові працює безліч закладів громадського харчування з різними кухнями, хоча до українських гастрономічних столиць – Києва , Одеси і Львова – місту ще далеко. Проте вибір і перспективи добре провести час у гостей Харкова точно є. Для початку місцеві жителі радять:

    • поснідати в міському кафе 16/54 (європейська кухня; пл. Конституції, 2/2, відкрито з 8.00 до 23.00),
    • пообідати в ресторані «Італійська Редакція №2» (середземноморська кухня; вул. Сумська, 19, відкрито з 7.00 до 23.00),
    • повечеряти в ресторані «Чехов» (східноєвропейська і центральноєвропейська кухня; вул. Сумська, 84/2, відкрито з 9.00 про 23.00),
    • відпочити за містом в ресторані «Наша дача» (українська, європейська кухні, морепродукти; вул. Батумська, 4а, відкрито з 10.00 до 00.00, в понеділок – з 13.00)
    • випити в барі коворкінгу Fabrika.space в приміщенні колишньої сільськогосподарської фабрики 1930-х років (міжнародна кухня, вул. Благовіщенська, 1, відкрито з 10.00 до 23.00).
    • Найекзотичнішим місцем залишається ЕHOT Coffee (вул. Сумська, 92, відкрито з 7.30 до 23.00) – кафе, де відвідувачам пропонують поспілкуватися з двома ручними єнотами.