• Мальта

    Мальта займає територію площею 321 км2 і складається з островів Мальта, Гоцо та Коміно, а також безлічі безлюдних острівців. На Мальті немає ні річок, ні озер, тож питну воду сюди завозять із інших країн.

    Історія Мальти

    Через вигідне розташування, в центрі Середземного моря, Мальта завжди була ласим шматком землі. Приблизно з 800 року до зв. е. Мальта була колонією фінікійців. Припускають, що саме вони назвали цей остров: фінікійське слово «малат» означає гавань.

    Через двісті років, у VI столітті до зв. е., Мальта опинилася під владою Карфагена. Це було дуже вигідне придбання, адже від острова подати рукою до Італії. Римляни передбачили наміри карфагенян і 218 року до зв. е. захопили Мальту. У цей час на острові активно розвиваються ремесла та архітектура, а населення приймає християнство.

    Згідно з легендою, у 60 році до н. е. апостол Павло дорогою в Рим зазнав біля берегів Мальти аварію корабля. Він провів тут кілька місяців і навернув місцевих у нову віру.

    Мальта неодноразово ставала розмінною монетою у війнах між європейськими та арабськими країнами. У різні періоди острів належав Римській імперії, Візантії, Сицилійському королівству, а в 1530 був переданий лицарям ордена Святого Іоанна, релігійної організації хрестоносців з Єрусалиму. Незабаром на Мальті було закладено місто Валетта, яке у 1571 році стало її столицею.

    У 1798 Мальту окупувала армія Наполеона. Місцеві жителі звернулися за допомогою до Іспанії та Британії. 1800-го адмірал Нельсон звільнив Мальту від французів, але в той же час оголосив її британською колонією. До того ж на острові було облаштовано військово-морську базу. Мальтійці повстали проти колонізації, але протистояти такій сильній країні, як Великобританія, було непросто.

    Нарешті 1964 року у Лондоні було визнано незалежність Мальти, а через 10 років, 1974-го, вона стала республікою. 2004 року Мальта стала членом Євросоюзу.

    Життя на Мальті

    Мальта дуже молода країна. Вона отримала незалежність всього півстоліття тому, тому тут багато нагадує про недавнє колоніальне минуле. Зокрема, мова. На Мальті всі вільно розмовляють англійською, а місцеві діти навчаються за тими самими підручниками, що й британські. А достаток мовних шкіл і курсів зробило Мальту одним з найпопулярніших місць для вивчення англійської мови. До того ж це тут на 30–40% дешевше, ніж у європейських країнах, що вдвічі приємно.

    А якщо ви вже вивчили англійську, але хочете залишитися жити на Мальті, доведеться трохи розщедритися. З недавніх пір країна стала продавати громадянство усім охочим за символічні 650 тисяч євро. Все абсолютно законно: отримання мальтійського паспорта передбачено програмою «Громадянство за інвестиції». Взяти у ній участь уже виявили бажання майже 600 інвесторів із 40 країн світу, зокрема й з України.

    Але перш ніж вирушати на Мальту, дізнайтеся більше про її історію. На відміну від інших європейських країн Мальта зуміла зберегти свій лицарський орден. Сьогодні це міжнародний союз, який видає власні паспорти та користується своєю валютою. Стати лицарем Мальтійського ордену можна лише за розпорядженням його глави, Великого магістра. Головна сфера діяльності лицарів – допомога хворим та бідним. Що ж, похвально.

    топ-5 страв, які потрібно скуштувати

    1. фаршировані баклажани
    2. «Тімпан» (запечені в тісті макарони з м’ясним соусом)
    3. «браджіолі» (рулетики з яловичого м’яса)
    4. «руджата» (напій зі смаком мигдалю, ванілі та гвоздики)
    5. «імкарет» (десерт із фініками)

    топ-5 місць, які потрібно відвідати

    1. Палац Великого магістра (Валетта)
    2. Церква в Мості (Мдіна)
    3. арка “Вікно Азурра” (о-в Гозо)
    4. печера Гхар-Далам
    5. місто Мдіна

    Національні свята та вихідні дні

    1 січня – Новий рік
    10 лютого – Кораблекрушення Св. Павла
    19 березня – День Св. Йосипа
    31 березня – День Свободи
    квітень-травень – Страсна п’ятниця та Великдень
    1 травня – День робітників
    7 червня – День ухвалення Конституції
    кінець червня – початок липня – свято апостолів Петра та Павла, одне з головних національних свят острова.
    15 серпня – Успіння Діви Марії
    8 вересня – День Діви Марії Переможниці, день зняття великої облоги
    21 вересня – День незалежності
    8 грудня – Непорочне Зачаття
    13 грудня – День Республіки
    25 грудня – Різдво

    Експрес-інфо країни

    Мальта – острівна держава у Середземному морі.

    Прапор Герб

    Столиця – Валлетта

    Форма правління – Парламентська республіка

    Територія – 321 км2 (185-а у світі)

    Населення – 429,34 тис. чол. (174-та у світі)

    Офіційна мова – мальтійська, англійська

    Релігія – католицизм

    ІЛР – 0,839 (37-та у світі)

    ВВП – $9,6 млрд (138-а у світі)

    Валюта – євро