• Мадрид

    Мадрид – третє за кількістю населення місто в ЄС після Лондона і Берліна. У столиці Іспанії проживає 3,27 млн ​​осіб. Це найбільший політичний та культурний центр країни. Незаслужено відсунутий на другий план яскравою Барселоною, величний Мадрид знає, як вразити, розважити і пригостити своїх гостей. Переконайтеся самі!

    Як дістатися

    Найшвидший спосіб дістатися до Мадрида – це, звичайно, авіапереліт. Наприклад, з Києва до столиці Іспанії можна долетіти за 4,5 години прямим рейсом авіакомпаній SkyUp чи Ryanair. З інших міст: Одеси , Львова , Дніпра, Запоріжжя, Харкова , Херсона , Чернівців і Івано-Франківська – з однією пересадкою. Також у Мадрид можна приїхати на автобусі, хоча в цьому випадку дорога займе 2-3 дні. Автобуси відправляються з Києва та Львова.

    Історія Мадрида

    В 711-718 рр. Піренейський півострів разом з землями, де зараз стоїть Мадрид, завоювали араби. Вважається, що це місто було засноване арабом Мохаммедом I, правителем Кордовського емірату (756-929), щоб захистити вже велике на той момент місто Толедо.

    Мадрид виростав навколо фортеці під назвою Маджирит. Перша згадка про неї в письмових джерелах датується 932 роком. У 1086 р. , під час реконкісти – іспанського відвоювання півострова – місто зайняв король об’єднаних Леона і Кастилії Альфонсо VI.

    У 1561 році, вже після завершення реконкісти про утворення об’єднаного Іспанського королівства, король Філіп II проголосив Мадрид столицею. Почався інтенсивний розвиток міста, Мадрид набув деяких сучасних  рис.

    На початку 18 століття іспанський трон перейшов до Бурбонів. Король Філіп V ініціював будівництво нового палацу, а при Карлі III Мадрид став по-справжньому процвітаючим європейським центром.

    У 1808 р. Мадрид захопили французи. Вони скинули короля Фердинанда VII і проголосили королем Жозефа Бонапарта. Жителі Мадрида підняли повстання, але його жорстко придушили окупанти. Визвольна боротьба спалахнула через два роки з новою силою, перейшовши у війну 1808-1814 рр.

    Розвиток міста продовжився при королеві Ізабеллі II (1833-1868). Місто розросталося так бурхливо, що довелося знести всі міські ворота, крім Толедських  і воріт Алкала, що збереглися до наших днів.

    Наприкінці 19 – на початку 20 століття місто перебудовувалося. Замість вузьких вулиць проклали нові, широкі вулиці і бульвари, зводилися будівлі в стилі модерн. У 1950-ті роки в Мадриді почав розвиватися туризм. У 90-х були відкриті два нові художні музеї – Музей королеви Софії і Музей Тіссена-Борнеміси.

    Клімат

    Мадрид – найвище розташована столиця в Європі. Місто стоїть  на висоті 667 м над рівнем моря, тож місцевий клімат визначається гірськими вітрами і сухим повітрям.

    Крім того, Мадрид – це ще і найбільш сонячне місто Європи: ясна погода тут у середньому 115 днів на рік. Найбезхмарніші місяці – липень і серпень. Перший місяць літа – теплий, з середньою температурою близько +21 С °, а от серпень – спекотний і задушливий. Найприємніше в Мадриді навесні, коли середня температура в місті становить близько +16 С °. Єдиний мінус – навесні в місті випадає найбільше опадів.

    Схожий на весну температурний режим спостерігається і восени: у вересні середній показник термометра – близько +20 С °, в листопаді +9 С °. Зима в Мадриді холодніша, ніж у прибережних іспанських містах. Тут це найпохмуріший час у році. Іноді температура падає нижче нуля, але в середньому становить близько +6 С °.

    Транспорт з аеропорту

    Аеропорт Мадрида Барахас (Barajas) – один з найбільших в Іспанії . Він складається з п’яти терміналів і розташований за 13 кілометрів на північний схід від центру міста. До центру можна дістатися різними способами, найзручніші – на метро, ​​автобуси Airport express або ж таксі.

    Станції метро є в терміналах Т1, Т2, Т3 і Т4. Вони з’єднані з лінією метрополітену №8. Від неї за 15 хвилин можна дістатися до кінцевої зупинки «Nuevos Ministerios», що міститься неподалік від центру. Звідти можна продовжити шлях на метро –  лініями 6 або 10, що веде до історичного центру Мадрида. Метро працює з 6 ранку до 2 ночі.

    Інший спосіб дістатися в центр Мадрида з аеропорту – на автобусі. Жовті автобуси Airport express відправляються з аеропорту 24/7. Удень – через кожні 15-20 хвилин, вночі – через 40. Зупинки розташовані відразу біля входу в термінали. На них можна доїхати до центральних станцій Аточа (залізничний вокзал), площі Сибелес або вулиці O’Donnel. З цих трьох одна зупинка – Аточа – працює тільки в денний час (з 6 ранку до 23:30).

    Таксі зупиняються в спеціальних зонах біля терміналів Т1, Т2 і Т4.

    Фото Мадрида

    фото Мадрида

    Фото: Shutterstock

    фотографии Мадрида

    Фото: Shutterstock

    фото Мадрида

    Фото: Shutterstock

    Мадрид

    Фото: Shutterstock

    Пам’ятки Мадрида

    Одна з головних визначних пам’яток Мадрида – Національний музей Прадо. У Прадо, який входить до двадцятки найбільш відвідуваних художніх музеїв світу, зберігаються чотири тисячі творів мистецтва, зокрема роботи Боттічеллі, Ель Боско, Веласкеса і Гойї.

    Прадо є частиною так званого «Золотого трикутника». Це три великі художні галереї Мадрида, розташовані досить близько одна від одної, утворюючи трикутник. Крім музею Прадо до нього належать Музей Тіссен-Борнеміса (the Museo Thyssen-Bornemisza) і Національний центр мистецтв Арте Рейну Софія (the Museo National Centro de Arte Reina Sofia).

    У музеї Тіссен-Борнеміса представлені роботи Ренуара і Ван Ейка. У Національному центрі мистецтв Арте Рейну Софія виставлене іспанське мистецтво XX століття, зокрема знаменита «Герніка» Пікассо.

    У Мадриді є ще десятки цікавих музеїв, серед яких Музей королеви Софії, Музей Серральбо, Музей королівської зброї, Музей сучасного мистецтва.

    Відразу за музеєм Прадо розташований міський парк Буена-Ретіро . Тут можна відпочити від інформаційних потоків, що виливаються на туристів в новому місті, під тінню каштанів або біля ставка. А ще в парку є Кришталевий Палац (Palacio de Cristal del Retiro). Він був побудований за проєктом архітектора Рікардо Веласкеса Боско в 1887 році як павільйон для виставки, що представляла флору Філіппінських островів.

    Поруч з парком Ретіро міститься ще одна природна пам’ятка Мадрида – Королівський ботанічний сад. Тут можна побачити зразки флори з усієї країни, а також з Європи, островів Тихого океану.

    Обов’язково варто відвідати і Королівський палац – офіційну резиденцію іспанської королівської родини в Мадриді. Король, щоправда, в ньому не живе. У палаці налічується 3418 кімнат загальною площею 135 тис. м 2 . Це найбільший за площею королівський палац у Європі.

    З північного боку Королівського палацу розташувалися Сади Сабатіні. Цей оазис площею 2,5 га виріс на місці колишніх королівських стаєнь, спроєктованих відомим архітектором Франческо Сабатіні, на честь якого і назвали парк. Він межує з пагорбом Сан-Вінсент і вулицею Байлен.

    Мадрид славиться і своїми величними соборами. Один з них має назву Альмудена . Він був зведений у 20 столітті, але красою не поступається і 260-річному собору Святого Франциска з його багатим оздобленням, величним інтер’єром і безліччю каплиць. Інтер’єр собору Альмудена виконаний у традиційному готичному стилі. Тут багато арочних вікон і гарних вітражів.

    Ще одна чудова архітектурна пам’ятка Мадрида – монастир Дескальсас Реалес . Цей жіночий монастир був заснований в 1559 році інфантою Хуаною Австрійською. У ньому зібрана багата колекція предметів мистецтва – кожна знатна дівчина або жінка, що приходила в монастир, приносила в дар своє придане.

    Що подивитися в Мадриді

    Площа Puerta del Sol (Ворота Сонця). Розташована в центрі Мадрида площа є фізичним центром країни. Місце Sol (Сонце) розташоване перед будівлею центрального поштового відділення і є Нульовим кілометром іспанської радіальної дорожньої мережі. На узбіччях іспанських доріг можна бачити позначення відстані від цього місця до Sol.

    Площа Сибелес . Це одна з головних і наймальовничіших площ Мадрида. Сибелес оточена гарними будівлями: Банком Іспанії, палацами Лінарес і Буенавіста. У центрі площі міститься фонтан Сибелес, зведений в 18 столітті. Він уособлює богиню родючості Кібелу. Головна перлина площі – Палац Сибелес. З 2011 року так почали називати колишній Палац телекомунікацій, зведений у стилі модерн.

    Ворота Алькала . Зведені в 1778 році ворота замінили старий головний в’їзд у місто 16 століття. Вони розташовані в центрі Мадрида, неподалік від головного входу в парк Буена-Ретіро.

    Храм Дебод . Справжній давньоєгипетський храм віком понад 2000 років. Його єгипетська влада вирішила передати Іспанії  як подяку за допомогу в порятунку історичних реліквій від затоплення під час будівництва Асуанської греблі. Храм розібрали на камені, перевезли в столицю Іспанії і встановили в парку Del Oste. Тож огляд храму можна поєднати з прогулянкою.

    Гран-Віа . Найвідоміша вулиця Мадрида. Тут розташовані бари, кінотеатри, бутіки і ресторани, тож життя на Гран-Віа вирує – особливо ввечері.

    Цікаві місця Мадрида

    Королівська фабрика гобеленів. Тут можна не лише поспостерігати, як роблять гобелени, а й купити собі один на згадку про поїздку. Фабрика була заснована в 1721 році і досі зберігає першість у галузі.

    Ринок Сан Мігель. Справжній рай для любителів гастротуризму. На ринку  Сан Мігель можна скуштувати традиційні смаколики з усіх регіонів Іспанії: Галісії, Кастилії, Астурії, Країни Басків і т.д.

    Арена Лас-Вентас. Хоча в самій Іспанії відбуваються масштабні протести проти кориди, бої биків все ще проходять у Мадриді. З травня по жовтень на арені щонеділі проводиться це «шоу». Лас-Вентас також часто використовують як майданчик для концертів та фестивалів.

    Стадіон Сантьяго Бернабеу. Домашню арену популярного футбольного клубу «Реал Мадрид» можна відвідати з екскурсією, в рамках якої можна не лише дізнатися історію команди, а й навіть зайти в роздягальню спортсменів.

    Вокзал Аточа. Найбільший не тільки в Мадриді, а й у всій Іспанії залізничний вокзал. У 1992 р. стара будівля Аточа припинила виконувати функції вокзалу. Зараз тут розкинувся тропічний сад, з’явилися магазини, кафе і навіть нічний клуб.

    Королівський театр. Театр був збудований ще в середині 19 століття, це головна оперна сцена Мадрида. За свою насичену історію він встиг побувати і казармою, і складом, і місцем засідання парламенту. З 1977 року в його стінах знову заграла музика.

    Що привезти з Мадрида

    Чи не в усіх сувенірних лавках Мадрида ви знайдете іспанські віяла – всіх розмірів і кольорів. Цей яскравий аксесуар врятує у спекотний день і стане чудовим нагадуванням про час, проведений в іспанській столиці.

    Хоча, можливо, значно більше приємних спогадів у вас викличе шоколад для чуррос – улюблені ласощі місцевих жителів. Солодкі довгі смажені тістечка із заварного тіста їдять на сніданок, вмочуючи в особливий гарячий шоколад. Спробуйте і ви вдома!

    Ще можна привезти з Мадрида шаль . Цей аксесуар давно став популярним серед танцюристів фламенко і врешті-решт увійшов в повсякденний гардероб іспанок. Яскрава шаль зі складною вишивкою – дуже популярний іспанський сувенір.

    Улітку багато місцевих і туристів ходять по Мадриду в еспадрильї – легкому взутті, зробленому з мотузок і тканини. Ці туфлі дійсно асоціюються з сонячною і яскравою Іспанією. У місті продаються еспадрильї безлічі забарвлень – чудовий подарунок для друзів!

    Подорожуючи Мадридом, багато дівчат напевно мріють приміряти на себе образ танцівниці фламенко . І де, як не в цьому місті, можна обзавестися всім необхідним одягом і аксесуарами: сукнями, жилетами, головними уборами, сережками і, звичайно, кастаньєтами.

    Оливкова олія та вино також стануть чудовими сувенірами з Мадрида. Тут ці продукти не тільки смачні, а й  недорогі.

    Популярні ресторани Мадрида

    San Gines (Pasadizo de San Ginеs, 5). Найкраще місце, щоб насолодитися улюбленими ласощами іспанців – чашкою гарячого шоколаду з чуррос. Ця кондитерська була заснована ще в 1894 році і досі користується великою популярністю.

    Entre Caceres y Badajoz (Calle Don Ramon de la Cruz, 109). У цьому ресторані можна скуштувати відмінний іспанська тапас. Тапас – це фактично будь-яка закуска, яку подають до пива або вина. Для романтичної вечері місце не підійде, зате тут можна повеселитися в галасливій компанії.

    Sobrino de Botin (Calle Cuchilleros, 17). Це найстаріший ресторан не лише в Мадриді, а й у світі. Sobrino de Botin був заснований в 1725 році, тут обідав Хемінгуей і підробляв Гойя – вже тому місце можна вважати обов’язковим до відвідування. Ресторан спеціалізується на кастильскій кухні.

    La Sirena Verde (Calle Gran Vía, 62). Ресторан, що спеціалізується на середземноморській кухні та морепродуктах. Розташований на головній вулиці Мадрида – Гран-Віа. З верхнього поверху відкривається чудовий вид на місто.