• Болгарія

  Болгарія має площу 110 993 км 2 знаходиться в Південно-Східній Європі, на сході Балканського півострова. Краєвид країни переважно гористий. Найвища точка – гора Мусала (2925 м). Болгарія межує з Румунією, Туреччиною, Грецією, Сербією та Македонією. На сході омивається Чорним морем.

  Історія

  Булгари, народ тюркського походження, населяли землі Південно-Східної Європи ще V столітті. У 679 році їм вдалося відвоювати частину території Візантії та створити власну державу – Перше Болгарське царство. Воно проіснувало до 1018 року, коли візантійські війська захопили його столицю – Охрід.

  Протягом XI-XII століть головою Болгарії був намісник візантійського імператора. Щоправда, ця влада була швидше номінальною – він мало цікавився життям народу. У 1185 болгари повстали проти Візантії і повернули собі свободу.

  Стати по-справжньому незалежною державою завадили внутрішні політичні конфлікти. Цього було неможливо помітити сусідні Сербія і Візантія, яких Візантія відбивалася до XIV століття. А 1393-го до Тирнового, тодішньої болгарської столиці, увійшли турки. Царя страчували, а багато городян бігли. З цього моменту Болгарія фактично стала провінцією імперії Османа. Це були найважчі п’ять століть в історії держави. Політичне утиск супроводжувалося насадженням чужої релігії.

  Монастирі та культурні пам’ятки знищувалися. Ситуація змінилася лише у XVIII столітті: спалахнули масові повстання, у школах відновилося навчання болгарською мовою, у багатьох містах з’явилися центри національної культури, а церква здобула незалежність. Все це сприяло тому, щоб у 1878 султан оголосив Болгарію автономним князівством.

  Перш ніж розпочалася Перша світова війна, Болгарія встигла втратити частину своєї території у конфлікті з Македонією. Потім була поразка в союзі з Німеччиною. Цей урок не був засвоєний, і 1941-го Болгарія знову надала підтримку фашистам.

  Радянські війська увійшли до Болгарії у вересні 1944 року, і вже разом із ними болгари почали воювати проти Німеччини та її союзників.

  1946 року була проголошена Народна Республіка Болгарія, а з 1990-го вона стала Республікою Болгарією. У березні 2004-го країна вступила до НАТО, а 2007-го – до ЄС.

  Визначні місця Болгарії

  Візантія та імперія Османа істотно вплинули на культуру Болгарії. Тому не дивно, що саме в Софії знаходиться одна з найстаріших мечетей Європи – Баня-Баші. Вона датується XVI століттям і є яскравим прикладом архітектури Османа. Інтер’єр храму було відреставровано, тому на стінах чітко видно сури з Корану та квіткові розписи.

  Ще одним архітектурним шедевром Софії є собор Олександра Невського. Церква була побудована на початку ХХ століття із граніту та білого каменю. В інтер’єрі собору використано італійський мармур, а фрески виконували як болгарські, так і російські художники.

  Є в Болгарії казкові місця. Такі, як гірський масив Ріла. Снігові вершини гір і блакитні озера (а їх тут понад сотню) зачаровують своєю первозданною красою. Тут знаходиться і найвища точка Болгарії – гора Мусала. У глибині масиву розташований один з найкрасивіших храмів Європи – Рильський монастир, який внесений до списку Всесвітнього. культурної спадщини ЮНЕСКО.

  Легендами оповитий Острів святої Анастасії – ще одна визначна пам’ятка Болгарії. Він розташований у Бургаській затоці. Приблизно XV столітті тут з’явився монастир. Ходять чутки, що свята Анастасія врятувала його від нападу піратів. А ще кажуть, що на острові прорито катакомби, ось тільки вхід туди ніхто не може знайти. 1944 року на Острові святої Анастасії відкрили музей.

  Що подивитись у Болгарії

  1. Долина троянд (біля Казанлика);
  2. Національний історичний та археологічний заповідник Мадара (біля м. Шумен);
  3. Рильський монастир;
  4. Палац королеви Марії та Ботанічний сад (Балчик);
  5. Старе місто Несебр.

  Національні свята та вихідні дні

  1 січня – Новий рік
  3 березня – Національне свято Визволення Болгарії від турецького ярма
  Великдень – чотири дні навесні (з п’ятниці по понеділок) згідно з східно-православним календарем
  1 травня – Міжнароднийдень праці
  6 травня – День Болгарської армії, хоробрості та Святого Георгія Побідоносця
  24 травня – День болгарської культури та слов’янської писемності
  6 вересня – День возз’єднання Болгарії
  22 вересня – День Незалежності
  1 листопада – День народних просвітителів (вихідний день лише для учнів)
  25 грудня – Різдво Христове

  Експрес-інфо країни

  Болгарія (Республіка Болгарія) – держава у Південно-Східній Європі, у східній частині Балканського півострова.

  Прапор Герб

  Столиця – Софія

  Найбільші міста: Софія, Пловдів, Варна, Бургас, Русе, Стара-Загора, Плевен, Добрич, Перник

  Форма правління – Парламентська республіка

  Територія – 110 993 км2 (104-та у світі)

  Населення – 7,2 млн чол. (99-та у світі)

  Офіційна мова – болгарська

  Релігія – православ’я

  ІЛР – 0,782 (59-та у світі)

  ВВП – $56,7 млрд (78-а у світі)

  Валюта – болгарський лев

  Межує з: Грецією, Туреччиною, Сербією, Македонією, Румунією.