На півночі та заході Люксембург межує з Бельгією, на сході – з Німеччиною, а на півдні – із Францією. Разом із Бельгією та Нідерландами входить до Бенілюксу, політичного, економічного та митного союзу.
На шляху до своєї незалежності Люксембургу довелося подолати чимало випробувань. У різні періоди його територія належала німцям, французам, австрійцям, голландцям та навіть іспанцям. А починалося все з фортеці біля річок Зауер та Альзет, побудованої графом Зігфрідом у 963 році. До XVIII століття форт переходив із рук до рук. Багаторазово обложений, спустошений і перебудований більш ніж 20 разів за 400 років, замок став найсильнішою фортецею у Європі. Нарешті 1713 року, коли Бельгія і Люксембург опинилися під владою Габсбургів, тут настав світ.
Але тривав він дуже недовго. Наполеон розв’язав війну та підпорядкував собі Люксембург. Теж ненадовго. Віденський конгрес 1814-1815 років оголосив Люксембург великим герцогством і передав його королю Нідерландів Вільгельму I. У 1830 проти нього повстала Бельгія, і Люксембург охоче її підтримав. У результаті його західна частина відійшла Бельгії, унаслідок чого Велике Герцогство значно зменшилося.
У 1914 Люксембург окупували німці. Відновити незалежність країні вдалося лише 1918-го. Ситуація повторилася 1940 року: знову війна, знову захоплення. Це змусило Люксембург відразу після Другої світової знехтувати своїм нейтралітетом і вступити до НАТО. А завдяки політичній стабільності та розумній системі оподаткування Люксембург зміг залучити великих іноземних інвесторів та досягти успіхів у промисловості та сфері послуг.
Єдине у світі герцогство живе дуже насиченим життям: у Люксембурзі з найвищих показників грамотності населення, ефективності ведення бізнесу та ВВП на душу населення. Поняття взагалі взаємопов’язані, тому нічого дивного.
Столиця називається так само, як і князівство, – Люксембург. І головною його перлиною є Великий герцогський палац. Він був побудований в 1572 в стилі пізнього ренесансу. Але резиденцією місцевих ченців він не відразу. Спочатку тут розташовувалась міська ратуша, а під час Другої світової німці облаштували у палаці таверну. Сім’я Великих герцогів повернулася сюди 1945-го. Сьогодні тут ніхто не живе, палац використовується для офіційних прийомів та проведення урочистостей.
Міст Адольфа – не менш знаменитий символом Люксембурга. Він був названий на честь герцога, який правив у країні на початку ХХ століття і особисто у 1900 році заклав перший камінь у його будівництво. Міст Адольфа довжиною 153 м з’єднує основні райони Люксембургу – Верхнє та Нижнє місто. Останній, до речі, також варто відвідати. На відміну від історичної частини столиці, де групами снують туристи, у Нижньому місті люблять відпочивати самі місцеві. Прогуляйтеся вздовж річки Альзет і уявіть себе одним із них.
А потім вирушайте до Вільца, мальовничого містечка на півночі Люксембургу. Але не заради гарних пейзажів (хоча вони тут справді гарні), а заради пивоварні Simone, яка постачає пиво до герцогського замку. Адже цікаво, чи відрізняється тутешній хмільний напій від звичайного, з бляшанки. Продегустувати його можна в музеї Таннері поряд із пивоварнею.
1. арденська шинка
2. спекотне з кролика по-люксембурзькому
3. кров’яна ковбаса
4. паштет із гусячої печінки
5. випічка (тістечка, відкриті пироги та булочки)
1. Собор Люксембурзької Богоматері
2. Каземати Петрус
3. Винна стежка Люксембургу
4. замок Віанден
5. місто Естернах
1 січня – Новий рік
березень-квітень – Великдень та Великодній понеділок
1 травня – День праці
травень – Вознесіння Господнє
травень-червень – Духів день
23 червня – Національне свято, День народження Великого Герцога Люксембурзького
15 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці
1-2 листопада – День усіх Святих
2 листопада – День поминання
25 грудня – Різдво
26 грудня – День Св. Стефана
Люксембург (Велике Герцогство Люксембург) – держава у Європі.
Прапор | Герб |
Столиця – Люксембург
Форма правління – Конституційна монархія
Територія – 2 585 км2(167-а у світі)
Населення – 520,67 тис. чол. (171-а у світі)
Офіційні мови – люксембурзька, французька, німецька
Релігія – католицизм
ІЛР – 0,892 (19-а у світі)
ВВП– $64,87 млрд (70-та у світі)
Валюта – євро
Граничує з: Бельгією, Німеччиною, Францією