• Словаччина

    Словаччина – маленька та молода держава, але це лише на перший погляд. Її культурна та історична спадщина – неймовірно багата, про що свідчить хоча б кількість словацьких пам’яток, включених до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Словаччина – це і лижі в Татрах, і піші прогулянки в заповідниках, і найдивовижніші старовинні замки на скелях, і мінеральні джерела. У такій країні, незважаючи на її невелику площу, завжди є чим зайнятися та куди поїхати.

    Як дістатися Словаччини

    Три головні аеропорти країни знаходяться в Братиславі, Попраді та Кошице. Прямі рейси літають лише з Києва, але з інших міст України (Одеси, Дніпра, Львова, Харкова) можна долетіти з однією-двома пересадками. Інший варіант – доїхати в автобусі. Вони вирушають у Словаччину з багатьох міст України: Києва, Львова, Ужгорода , Мукачево, Одеси, Івано-Франківська, Харкова, Дніпра, Вінниці, Рівного, Тернополя, Запоріжжя, Житомира, Чернівців та Хмельницького.

    Словаччина: інформація про країну

    Словаччина розташована в Центральній Європі, на півночі межує з Польщею, Сході – з Україною, Півдні – з Угорщиною, але в заході і північному заході – з Австрією та Чехією. Виходу до моря Словаччина не має, проте може похвалитися горами: 80% території країни знаходяться на висоті понад 750 метрів над рівнем моря. Столицю Словаччини – Братиславу – місцеві жителі з любов’ю називають «перлиною Дунаю».

    На площі 48,800 кв. км. проживає близько 5,5 мільйонів осіб, з них близько 400 тисяч – у Братиславі. У розпал туристичного сезону до столиці приїжджають ще близько 200 тисяч туристів щодня.

    Валюта Словаччини

    Раніше національною грошовою одиницею Словаччини була крона (міжнародна назва – SKK), проте з 2009 року її замінила загальноєвропейська валюта – євро. Валюту можна обміняти у державних банках, там найвигідніший курс обміну. Термінали для розрахунку карткою можна знайти практично скрізь: на заправках, в кафе, готелях, магазинах та ресторанах.

    Визначні місця Словаччини

    Популярні міста:

    Братислава – столиця та найбільше місто Словаччини. Історичний центр міста чудово відреставрований і приваблює туристів різноманітністю соборів, брукованих вуличок та парків.
    Банська-Бистриця – колись шахтарське містечко, а тепер – найважливіший центр національної культури, який включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
    Кошице – друге за величиною місто Словаччини. В історичному центрі міста – безліч старовинних будівель та музеїв, а також східний готичний собор у Європі – собор Святої Єлизавети.
    Нітра – найстаріше місто Словаччини. Може похвалитися не тільки чудовою історичною спадщиною, а й мальовничими околицями.
    Тренчін – важливий туристичний центр Словаччини. Місто славиться замком, побудованим на скелях в 11 столітті, та веселою студентською атмосферою.

    Інші пам’ятки:
    Високі Татри – найвища частина Татр та усіх Карпат. Тут знаходиться найбільший національний парк Словаччини та найпопулярніші гірськолижні курорти країни.
    Влколинець – традиційне карпатське село у Жилинському краї, є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
    Словацький Карст – гірський масив на сході Словаччини, частково знаходиться в Угорщини. Цей національний парк відомий мережею природних печер, які включені до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
    Дерев’яні церкви Словацьких Карпат – старовинні церкви, побудовані на півночі Словаччини в 16-18 століттях. Також включені до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
    Спішська фортеця – побудований у 12 столітті, цей замок за площею вважається однією з найбільших середньовічних оборонних споруд у Європі. Знаходиться на сході Словаччини, поряд із старовинним містом Левоча.
    Оравський замок – велична фортеця 13 століття, що височіє на скелі над річкою Орава. Це один із найбільш добре збережених середньовічних замків у Словаччині.
    Чичмани – карпатське село, що прекрасно збереглося, перші згадки про яке сягають 13 століття. Візитна картка Чичман – чорні деревані будинки, прикрашені складними візерунками з білої вапняної фарби.

    Що спробувати у Словаччині

    Словацька кухня – проста та ситна. Серед головних інгредієнтів традиційних страв – сир, м’ясо (свинина, яловичина, птах), картопля, вироби із тіста.

    Головна національна страва Словаччини – це картопляні галушки з бринзою та беконом. Також популярні пельмені з м’ясом, шницелі, вареники з овечим сиром, яловичина з овочами та різні супи: овочеві, сирні, часникові, грибні та м’ясні.

    Найпопулярніший напій у країні – це пиво. Місцеві сорти за смаком та якістю нагадують відомі чеські бренди і анітрохи їм не поступаються. Є у Словаччині та непогане вино. Головний виноробний регіон – Токай – розташований на південному сході країни.

    Мова у Словаччині

    Державна мова країни – словацька. Широко поширені також чеська, угорська, англійська, німецька та трохи російська.

    Погода у Словаччині

    Клімат у Словаччині помірний, континентальний. Літо тут спекотніше і суші, ніж у Чехії, а зима – прохолодніше. Найбільше опадів випадає у гірській місцевості. У січні середня температура становить від 1 до 4 градусів морозу, у гірських районах – 10. У середині літа термометр зазвичай вказує від 19 до 21 градуса тепла. У горах прохолодніше – у середньому близько 8 градусів.

    Головні курорти Словаччини

    Низькі Татри – ідеальний варіант для любителів гірськолижного спорту. Цей гірський масив у Центральній Словаччині є другою за величиною гірською системою країни. Він розташований між долинами річок Ваг та Грон. На схилах Низьких Татр більше снігу, ніж Високих, до того ж тут можна зайнятися альпінізмом і параглайдингом.

    Новий Смоковець – курорт, розташований на висоті 1018 метрів над рівнем моря. Цей невеликий знаходиться у Високих Татрах і відомий своєю мальовничою природою, чистим гірським повітрям та чудовими гірськолижними трасами.

    Татранска Ломниця – курорт, розташований у Високих Татрах на висоті 850 метрів над рівнем моря. Місце це відоме, тому що виступає як відправна точка багатьох туристичних маршрутів.

    Вишні Ружбахи – курорт, розташований на південно-східних схилах гірського хребта Спішська Магура на висоті 623 метри над рівнем моря. Тут знаходиться природне джерело слабомінералізованої гідрогенкарбонатної кальцемагнієвої води з температурою 21С. Загалом у Вишніх Ружбахах 14 мінеральних джерел.

    Попрад – відомий курорт та основне місто у регіоні Високі Татри. Попрад був заснований у 13 столітті саксонською громадою, а до 18 століття він перетворився на важливий центр торгівлі.

    Штребське Плесо – найвищий гірський курорт у Словаччині. Містечко розташоване на висоті 1355 метрів над рівнем моря на березі однойменного озера. На Штребському Плесі найкращі умови для катання та найдовший гірськолижний сезон.

    Головні свята Словаччини

    1 січня. День Словацької Республіки. Цього дня 1993 року Словаччину як республіку визнали 93 держави.

    6 січня. Об’явлення Господнє (Єпіфанія та Православне Різдво). Цього свята віруючі йдуть у церкві на урочисту службу, а будинки прикрашають фігурками святих.

    5 липня. День Святих Кирила та Мефодія. У Центральній Європі братів вважають хрестителями народу та засновниками писемності.

    29 серпня. День Словацького Національного Повстання. Цього дня у Словаччині відзначають річницю повстання проти Вермахта.

    1 вересня. День Конституції. У великих містах організовуються концерти, але видовищні уявлення можна побачити на вулицях.

    1 листопада. День Усіх Святих. Наступного дня словаки відвідують могили рідних: шанують пам’ять та прибирають на цвинтарі.

    17 листопада. День боротьби за свободу та демократію.

    24-26 грудня. Різдвяні канікули.

    Культура та звичаї

    Культура Словаччини – це суміш європейського модерну та традиційного сільського життя. Сучасні картини та скульптури тут мирно співіснують з різьбленням по дереву, плетеними тканинами та килимами, розписаним склом. Хоча Словаччина послідовно рухається до модерну, її традиційна сутність залишається незмінною.

    Релігія

    Більшість населення Словаччини – близько 70% – сповідує католицтво. Протестанти становлять приблизно десяту частину жителів країни, греко-католики – 4%, лютерани та православні – 1%.

    Корисна інформація

    Найоптимальніші місяці для відвідування Словаччини з погляду погоди – травень, червень та вересень, а на гірськолижні курорти найкраще вирушати з грудня до березня.

    У Словаччині досить добре розвинені автобусна та залізнична мережі, причому автобус найчастіше є найшвидшим способом пересування країною. Основні транспортні вузли – Братислава, Кошице та Жиліна.

    Ввезення іноземної валюти в Словаччину не обмежене, проте суму понад 10 тис. євро при в’їзді слід задекларувати.

    Щодо проживання, Словаччина – це одна з найдоступніших країн Центральної Європи. У невеликих містах та селах ціни на житло дуже низькі.

    Чайові у словацьких ресторанах становлять приблизно 10% вартості рахунку.

    Серед словацьких сувенірів найбільшою популярністю користуються ляльки у національних костюмах, кераміка, вироби з дерева та шкіри, скатертини з вишивкою, подушки.

    Чи потрібна віза до Словаччини?

    Для відвідування Словаччини потрібна віза. Щоб її отримати, потрібно надати закордонний паспорт з особистим підписом власника, який діє 6 місяців після закінчення поїздки, фото 3,5 х 4,5 та анкету. Віза дітям віком до 15 років оформляється безкоштовно.

    Експрес-інфо країни

    Словаччина (Словацька Республіка) – держава в Центральній Європі.

    Прапор Герб

    Столиця – Братислава

    Найбільші міста: Братислава, Кошице, Прешов, Жиліна, Нітра

    Форма правління – парламентська республіка

    Територія – 49 034 км2 (126-я в світі)

    Населення – 5,42 млн осіб. (116-я в світі)

    Офіційна мова – словацький

    Релігія – католицизм

    ІЛР – 0,844 (35-я в світі)

    ВВП – $ 100,9 млрд (63-тя у світі)

    Валюта – євро

    Межує з: Україна, Польщею, Чехією, Австрією, Угорщиною