Королівство Нідерландів розташоване в Західній Європі та займає територію площею 41,543 км². Межує з Бельгією та Німеччиною, омивається Північним морем. До складу Королівства також входить низка островів у Карибському морі (993 км2). Майже половина Нідерландів знаходиться нижче за рівень моря, а найвища точка – Ваалсерберг (321 м).
У минулому Нідерланди були далекі від звання благодатного шматка землі. Численні річки, озера і болота робили життя кельтів і німців, що населяли цю територію, дуже проблемним. Але була від цих природних умов і очевидна користь: вони відлякували загарбників із сусідніх держав. Лише у І столітті до н. е. Південь сучасної території Нідерландів окупувала Римська імперія.
Через 300 років німецькі племена почали відтісняти римлян, та був Нідерланди взагалі перейшли під владу Габсбургів і прийняли християнство. Після смерті Карла Великого франкські королі довго ділили землі і Нідерланди неодноразово переходили з рук в руки.
До цього часу тут вже досить сильно розвинулася економіка та торгівля, тому Нідерланди видавалися вигідним придбанням. Приблизно 1000 року вони увійшли до складу Священної Римської імперії, а 1556-го були передані Іспанії.
Репресивні методи управління короля Філіпа ІІ та нові податки викликали протест нідерландців, який у результаті переріс у 80-річну війну. Парадоксально, але це був період небувалого розквіту мистецтва, науки та філософії. А у поєднанні з успішним розвитком торгівлі та банківської сфери цей час сміливо можна назвати золотою ерою у житті Нідерландів. Війна закінчилася в 1648 підписанням Вестфальського мирного договору і визнанням Нідерландської республіки суверенною державою.
У 1814-1815 роках на Віденському конгресі було оголошено про створення Королівства Нідерландів, до складу якого увійшли також землі сучасної Бельгії та Люксембургу. Бельгія відокремилася від Королівства 1830 року, а Люксембург – 1890-го.
У Першої світової війни Нідерландам вдавалося зберігати нейтралітет, але під час Другої Королівства було окуповане фашистами. 1945 року Нідерланди взяли участь у створенні ООН, а 1949-го стали одним із засновників НАТО. Сьогодні Королівство Нідерландів – одне з найрозвиненіших і найбагатших держав у світі.
Тюльпани, делфтський фарфор, Ван Гог, вітряки – є сотні причин любити Нідерланди. Королівство надзвичайно багате і на природні, і на рукотворні пам’ятки. І навіть звичайнісінькі речі тут виглядають як витвори мистецтва.
Наприклад, в провінції під назвою Північний Брабант є велодоріжка, що світиться. У країні, де велосипедів більше, ніж мешканців, поява такого об’єкту нікого не дивує. Але світлодіоди, що горять у темряві, що нагадують тисячі світлячків, просто зачаровують.
Як і килими з різнокольорових тюльпанів. Вперше цибулини цих квітів були завезені в Нідерланди у 1599 році з Туреччини. І з того часу стали одним із символів країни. Побачити справжнє буяння фарб можна в Національному парку Кекенхоф в околицях міста Ліссе. На площі 32 га щорічно розквітає близько 7 млн тюльпанів, нарцисів, гіацинтів, ірисів та інших квітів. Єдиний мінус полягає в тому, що триває це все недовго – менше двох місяців.
Але є Амстердамі квіти, якими можна насолоджуватися незалежно від пори року. Це «Соняшники» та «Іриси» Ван Гога. Музей великого постімпресіоніста було відкрито у 1973 році. Його експозиція налічує близько 200 полотен, 500 малюнків та 800 листів художника до брата. Крім того, у Музеї нерідко виставляють роботи інших живописців, зокрема учнів Ван Гога.
Але якщо картину Ван Гога як сувенір навести не вдалося, то біло-синій фарфор – легко. Його з середини XVII століття роблять на Королівській керамічній мануфактурі в містечку. Делфт. Всі вироби розписуються вручну, тому дуже цінуються по всій Європі. Окрім посуду, на фабриці можна придбати різноманітні статуетки, вази та навіть магніти на холодильник.
1. голландські сири
2. «харинг» (слабосолений оселедець)
3. «біттерболи» (яловичі кульки)
4. “крокети” (м’ясна, сирна або овочева закуска, обсмажена у фритюрі)
5. «пофферчєс» (гречані оладки)
1. село Гітхорн
2. Музей Ван Гога (Амстердам)
3. королівський парк квітів Кекенхоф (місто Ліссе)
4. Палац світу (Гаага)
5. Національний парк Де Хоге Велюве (провінція Гелдерланд)
1 січня – Новий рік
3-й – 4-й тиждень квітня – Страсна п’ятниця
26 квітня – День короля, національне свято
1 травня – День Праці
4 травня – День пам’яті, День пам’яті жертв Другої світової війни
5 травня – День перемоги над фашизмом
15 серпня – Національний день спогаду
5 грудня – Сінтерклаас (День Св. Миколи)
25, 26 грудня – Різдво
Нідерланди (Королівство Нідерландів) – держава, що складається з західноєвропейської частини та островів Бонейр, Синт-Естатіус і Саба в Карибському морі.
Прапор | Герб |
Столиця – Амстердам
Найбільші міста: Амстердам, Роттердам, Гаага
Форма правління – Конституційна монархія
Територія – 41 526 км2(132-а у світі)
Населення – 16,9 млн чол. (65-та у світі)
Офіційна мова – нідерландська
Релігія – католицизм (28%), протестантизм (19%)
ІЛР–– 0,922 (п’ята у світі)
ВВП – $879,3 млрд (17-а у світі)
Валюта – євро
Граничує з: Німеччиною, Бельгією