• 25 цікавих фактів про Польщу.Вокруг Света. Украина
    25 цікавих фактів про Польщу
    Місця
    Неділя, 16 січня 2022

    25 цікавих фактів про Польщу

    Польща відома своєю середньовічною архітектурою і єврейською спадщиною. Країна пережила десятиліття тяжких часів, а сьогодні є однією з найбільш швидко зростаючих економік у Європі.

    1. За площею Польща посідає 69 місце у світі і 9 місце в Європі.

    2. Слово «Польща» походить від назви племені polanie, що означає «люди, що живуть у відкритому полі».

    3. Близько 35% з 60 млн поляків живуть за кордоном. Великі польськомовні громади живуть у США, Канаді, Великій Британії, Німеччині, Австралії, Бразилії та Аргентині.

    4. Польща може похвалитися 17 лауреатами Нобелівської премії (це більше, ніж в Японії, Китаї, Індії або Австралії), зокрема чотирма преміями миру і п’ятьма – з  літератури. Народжена в Польщі Марія Кюрі (Марія Склодовська) була першим і єдиним Нобелівським лауреатом у двох різних науках і першою жінкою-професором у Сорбонні.

    5. Польський астроном Микола Коперник був першим, хто припустив, що Земля не є центром Всесвіту.

    6. Польща етнічно однорідна, на території країни проживають лише невеликі національні меншини: українці, білоруси, словаки, литовці і німці.

    7. Серед слов’янських мов польська є другою за кількістю носіїв, після російської.

    8. Польща – найбільший у світі експортер бурштину. З давніх часів країна славилася своїм бурштином, який понад 1000 років перевозився Янтарним шляхом від Балтійського моря до Адріатичного узбережжя. Гданськ, місто на півночі Польщі, є чудовим місцем для бурштинового шопінгу.

    Фото: Shutterstock

    Гданьск

    Фото: Shutterstock

    9. До Другої світової війни Польща була Європейським центром єврейства, у країні проживало 3,3 млн євреїв. 450 тис. поляків рятували євреїв від смерті під час Голокосту. 6135 полякам держава Ізраїль присвоїла звання Праведника народів світу (Righteous among the Nations), це найбільша кількість серед усіх національностей.

    10. Окупована нацистами Польща була єдиною територією, де офіційно будь-який вид допомоги євреям карався смертю. До 50 тис. поляків були страчені нацистами за порятунок євреїв.

    11. Польські «пироги» (аналог українських вареників) – найвідоміша польська страва за межами Польщі.

    Фото: Shutterstock

    Фото: Shutterstock

    12. У Польщі пиво часто подається з малиновим або соком чорної смородини (piwo z sokiem), його слід пити через соломинку. У холодну пору заведено пити гаряче пиво з гвоздикою і корицею, підсолоджене медом (piwo grzane).

    13. Польща входить «у горілчаний пояс Європи». Історія виробництва горілки в країні налічує понад 500 років. Перша польська горілка з’явилася в XI столітті. Вона називалася gorzalks і використовувалася як ліки.

    14. Папа Іван Павло II (Кароль Войтила) був єдиним Папою-поляком. Його перебування на папському престолі було другим найдовшим в історії. Йому приписують сприяння у прискоренні кінця комунізму в Польщі і в усій Центральній і Східній Європі. Його рідна домівка в Вадовіце (Wadowice), неподалік Кракова, наразі є місцем паломництва.

    15. Католицизм настільки популярний у Польщі, що в країні працює телевізійний канал, присвячений Папі.

    16. Поляки частіше за представників інших національностей вигравали титул «Найсильніша людина світу» (World’s Strongest Man). Поляк Маріуш Пудзяновський є п’ятиразовим переможцем цього змагання.

    Фото: Shutterstock

    Фото: Shutterstock

    17. У Польщі розташована одна з найкраще збережених неолітичних крем’яних виробок (3500-1200 рр. до н.е.) у світі. Це одна з найцінніших археологічних пам’яток у Європі.

    18. Одна з найстаріших у світі соляних шахт – Соляна шахта у Величці (Kopalnia Soli Wieliczka) – була побудована у XIII столітті. Вона являє собою коридори і галереї на семи підземних рівнях на глибині від 57 м до 198 м загальною довжиною понад 200 км. Її також називають «Підземним соляним собором» завдяки трьом каплицям і цілому собору, які були вирізані шахтарями у соляній горі. З 1978 року соляна шахта входить у список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

    Фото: Shutterstock

    Фото: Shutterstock

    19. Поляки добре освічені: 90% молодих людей мають принаймні середню освіту. 50% поляків мають вчений ступінь.

    20. Ресторан Piwnica Świdnicka у Вроцлаві є найстарішим у Європі. Він працює з 1275 року.

    фото: commons.wikimedia.org

    фото: commons.wikimedia.org

    21. У Польщі досі заведено цілувати жінкам руку при зустрічі.

    22. Однією з найпопулярніших пісень у Польщі є Żeby Polska była Polską, яка була написана в 1976 році і стала гімном протестуючих проти комуністичного режиму. Виступаючи у 1982 році, Рональд Рейган назвав свою промову Let Poland Be Poland, а королева Єлизавета II цитувала цю пісню, виступаючи в Польському парламенті.

    23. У Варшаві є вулиця, названа на честь Вінні-Пуха – Kubusia Puchatka Street. Вулиця має довжину 149 м.

    24. Чимало поляків вважають свої іменини важливішим святом, ніж день народження.

    25. Однією з різдвяних традицій у Польщі є перегляд фільму «Один удома».

    За матеріалами Weekend Notes и Random Facts