1. Уперше пасту почали готувати в Китаї ще у V столітті до н.е. Борошно змішували з водою, нарізали тісто на дрібні фрагменти і сушили на сонці. На територію сучасної Італії пасту, найімовірніше, привезли у VIII столітті н.е. араби. Багато сицилійських рецептів пасти досі рясніють традиційними арабськими інгредієнтами, такими як родзинки і кориця.
2. У перекладі з італійської pasta означає «тісто» . Це слово походить від давньогрецького pastos, що означає «посипати сіллю» або «солоний».
3. Неаполь – ідеальне місце для виготовлення макаронів. Родючий грунт і теплий клімат у Кампанії, області на південному заході Італії, сприяють вирощуванню твердих сортів пшениці цілий рік. А прохолодні сухі бризи з моря і гарячі вологі вітри з гори Везувій дозволяють повільно сушити пасту на відкритому повітрі.
У 2013 році паста ді Граньяно, яку виготовляють у Кампанії, була удостоєна статусу «захищеного географічного зазначення» .
4. Перша фабрика макаронних виробів з’явилася у 1740 році у Венеції. Раніше кустарне виробництво процвітало по всьому півдню Італії, але першу фабрику відкрив Паоло Адамі (Paolo Adami) з Генуї. При цьому, за контрактом, він також мав поділитися своїми професійними секретами з іншими працівниками. Так мало-помалу виготовлення пасти стало одним з улюблених ремесел італійців.
5. Щорічно люди з’їдають 13 млн тонн пасти. За дослідженнями ринку Euromonitor, в 2016 році ми витратили на макарони $ 23 млрд. Лідером, звичайно, є Італія: кожен її житель з’їдає в середньому 26 кг пасти на рік. Слідом ідуть Штати і Росія.
6. Кожен вид пасти підходить для певних страв. У світі налічують від 400 до 600 видів макаронних виробів, і їхня форма диктує, що з них можна готувати. Наприклад, спагетті ідеально поєднуються з рідкими соусами, спіральки ротіні добрі для салатів, а дрібні анеллі – для супів.
7. У червні 2012 року в Польщі приготували лазанью розміром 2,5 на 25 метрів. На неї пішло 2500 кг макаронів, 800 кг фаршу, 500 л томатного соусу і 400 кг сиру. Рекордно велику лазанью зробили співробітники супермаркету в місті Величка на честь збірної Італії з футболу, яка брала участь у чемпіонаті Європи.
8. Паста буває десертом. Є окремий вид шоколадної пасти, яку подають як десерт. А ще існує безліч рецептів солодких макаронів: з медом і фісташками, фаршировані рікоттою і приправлені апельсиновою цедрою, з мигдалем, корицею і просто з цукром… Але треба розуміти, що для італійців паста з цукром – це жорстока образа национальної кухні.
9. Паста допомагає залишатися у формі. Італійські дослідники довели, що люди, які їдять багато макаронів, рідше мають надлишкову вагу. Частково це пояснюється тим, що в середземноморській кухні багато свіжих овочів і оливкової олії. Для довідки: 100 г стакан спагетті містить 160 калорій.
10. 25 жовтня відзначається Всесвітній день пасти (World Pasta Day).
За матеріалами The Local.