• Найбільший титанозавр Європи: у Піренеях знайшли новий вид динозавра. Відео.Вокруг Света. Украина
    Найбільший титанозавр Європи: у Піренеях знайшли новий вид динозавра. Відео
    Наука
    Вівторок, 8 лютого 2022

    Найбільший титанозавр Європи: у Піренеях знайшли новий вид динозавра. Відео

    Під час розкопок у Каталонських Піренеях палеонтологи виявили скам'янілості нового виду титанозавру.

    Міжнародна група вчених повідомила про відкриття нового виду тиранозавру з назвою Abditosaurus kuehne. Викопні залишки цього стародавнього гіганта знайшли в південних Піренеях іспанської Каталонії.

    Скелет цього травоїдного динозавра — найповніший з усіх, виявлених раніше у Європі. Більш того, знайдений абдитозавр найбільший з усіх титанозаврів, яких колись відкопували на Іберо-Арморіканському острові. Цей древній регіон зараз містить Іберію і південь Франції. Абдітозавр, якого знайшли в Піренеях, був уже похилого віку, 17.5 метрів завдовжки з вагою тіла, що перевищує 14 тисяч кілограмів.

    Розмір цього велетня здивував учених. Титанозаври Європи періоду Верхньої Крейди зазвичай були маленькими або середнього розміру через їх еволюцію в ізольованих умовах. Під час верхньокрейдового періоду, який тривав з 83 до 66 мільйонів років тому, Європа була великим архіпелагом, що складався з десятків островів. І види, які там проживали, ставали дедалі меншими. Вони навіть починали виглядати карликами в порівнянні з їхніми родичами, які мешкали на великих площах суші. Так відбувалося через те, що на островах була обмежена кількість ресурсів пиши. Цей феномен в історії життя на Землі повторювався неодноразово, і палеонтологи мають кілька скам’янілостей, що зафіксували таку особливість еволюції. Ось чому великі розміри знайденого титанозавра настільки вразили дослідників.

    Внаслідок польових робіт, які тривали кілька десятиліть, було викопано 53 частини скелета цього титанозавра. Серед них кілька зубів, хребців, ребер, кінцівок, кісток лопатки та тазу, а також фрагмент шиї з 12 хребців.

    Як діставали та обробляли скам’янілості

    Мігруючий динозавр

    У статті, опублікованій у журналі Nature Ecology & Evolution, вчені дійшли висновку, що абдітозаври належали до групи сальтозаврових титанозаврів із Південної Америки та Африки. Вони відрізнялися від інших європейських динозаврів, які мали невеликі розміри. Вчені припустили, що предки абдітозаврів досягли Іберо-Аморіканського острова, скориставшись глобальним падінням рівня моря, яке відновило стародавні міграційні маршрути між Африкою та Європою.

    Гіпотезу міграції підтверджують інші знайдені під час розкопок докази. У тому ж місці палеонтологи виявили шкаралупу яєць динозаврів, які заселяли Гондвану, найпівденніший континент.

    Нові знахідки є великим проривом у розумінні еволюції завроподоморфних динозаврів під кінець Крейдяного періоду.

    Фото: Bernardo González Riga

    Силует Abditosaurus kuehnei. Скам’янілості, знайдені під час різних етапів розкопок, розфарбовані різними кольорами. Світло-рожевим позначені втрачені кістки, викопані у минулому столітті

    Під час Юрського та Крейдового періодів Іберія була перевальним пунктом між Євразією, Африкою та Північною Америкою. Вивчення того, як абдитозаври пов’язані з фауною цих континентів, дозволить ученим зрозуміти, коли ці зв’язки між ними існували, і коли настала ізоляція.

    Фото: Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

    Різні частини скам’янілих останків Abditosaurus kuehnei

    Величезні травоїдні Крейдового періоду

    Титанозаври – це група завпроподоморфних динозаврів, які відрізнялися значною різноманітністю. Їх було дуже багато в екосистемах суші Крейдяного періоду. Всі вони були чотириногі та рослиноїдні. Титанозаври мали маленький витягнутий череп з невеликими загостреними зубами, за допомогою яких вони викорчовували рослини. У них було масивне тіло, передні лапи коротші, ніж задні, довга шия та хвіст. У деяких видів титанозаврів шкіра була вкрита кістяними пластинами-остеодермами. Остеодерми за одними гіпотезами виконували захисну функцію, а за іншими були сховищами кальцію.

    За матеріалами Phys.org

    Читайте також:

    Археолог знайшла на пляжі сліди хижого динозавра: їм 175 млн років

    Коли жили динозаври?

     

    Завантажити ще