Робота над вивченням скам’янілості Woodwardopterus freemanorum, знайденої поблизу міста Теодор (штат Квінсленд), тривала близько 10 років.
Хоч вид і зарахували до групи морських членистоногих Eurypterida, ракоскорпіон мешкав не в солоній воді, а у прісній. Водна тварина, що населяла річки та озера нинішньої Австралії, виростала до метрової довжини.
Скам’янілість виявив неподалік Теодора місцевий житель Нік Фрімен у 1990-х рр. Згодом на честь нього й назвали викопний вид, невідомий раніше. Деякий час Фрімен зберігав знахідку вдома. А 2013-го вирішив передати палеонтологам із Квінслендського музею для дослідження.
Аналізувати скам’янілість взялася команда доктора Ендрю Розефельдса, головного куратора музею. Він запросив до участі в роботі провідного експерта з ракоскорпіонів – доктора Маркуса Пошманна з Головного управління культурної спадщини землі Рейнланд-Пфальц (Німеччина).
Про що ще розповіли дослідники
За словами палеонтологів, ракоскорпіон Woodwardopterus freemanorum був одним із найбільших хижаків озер та річок в районі сучасного Теодора. За допомогою радіовуглецевого датування вони визначили вік зразка: близько 252 млн років. Також вчені встановили, що це був останній викопний морський скорпіон, який мешкав на нашій планеті.
Під час масового вимирання в кінці пермського періоду евриптериди безслідно зникли разом із іншими групами фауни, зазначив доктор Розефельдс.
На його думку, скам’янілість допомагає заповнити прогалину в наукових знаннях про ракоскорпіонів, що мешкали в різних куточках Землі.
Eurypterida – ракоскорпіони, морські скорпіони або евриптериди – вимерлий загін викопних членистоногих підтипу хеліцерових. Викопний загін жив на нашій планеті 510-248 млн років тому. До нього входило близько 250 видів скорпіонів та павуків. Деякі ракоскорпіони були досить масивними тваринами близько двох метрів завдовжки. Частина з них зробила перехід від життя в морі до життя в прісній воді. Серед них були й представники Woodwardopterus freemanorum.
За матеріалами Queensland Museum