• Тарган з бірманського бурштину був активним у світлий час доби.Вокруг Света. Украина
    Тарган з бірманського бурштину був активним у світлий час доби
    Наука
    Середа, 26 січня 2022

    Тарган з бірманського бурштину був активним у світлий час доби

    Японські палеонтологи з Університету Хоккайдо і Університету Фукуока дослідили органи чуття викопного таргана зі шматка бурштину віком 100 млн років.

    Дослідження прояснило специфіку поведінки та середовища існування вимерлого таргана Huablattula hui.

    На думку палеонтологів, представники цього виду мешкали в більш розмаїтому середовищі та поводилися інакше, ніж сучасні таргани.

    Комахи дуже залежать від своїх органів чуття, які допомагають їм виявляти їжу, партнерів і ворогів. Тобто мають вирішальне значення для виживання та еволюції видів.

    Скам’янілості дають змогу простежити різноманіття та еволюцію органів чуття. Проте у комах вони рідко зберігаються у скам’янілостях. Тому що ці органи дуже маленькі і крихкі. Про це розповів Ріо Танігуті з факультету природної історії Університету Хоккайдо. За його словами, один зі способів розв’язати цю проблему – досліджувати викопний матеріал з бурштину, що відмінно зберігся.

    Про що дізналися палеонтологи?

    Команда дослідила органи чуття самця Huablattula hui зі шматка бурштину з М’янми віком 100 млн років. Для аналізу вчені використали комбінацію сучасних методів дослідження. Зокрема фотографії, мікроскопії, рентгенівської комп’ютерної томографії, 3D-моделювання.

    Палеонтологи порівняли особливості вимерлого таргана і представників сучасних видів тарганів. Команда виявила, що в порівнянні із сучасними тарганами, які надають перевагу темряві, у H. hui були досить великі, добре розвинені очі. Також у викопного таргана було менше рецепторів на антені, що дозволяє комасі отримувати інформацію. Таку як запахи, температура і фізичний контакт.

    Фото: Hokkaido University

    Унаслідок комплексного дослідження вчені встановили, що вимерлий тарган був активним у світлий час доби й у відкритому середовищі. Це істотно відрізняє його від багатьох сучасних тарганів, що надають перевагу темряві. І зазвичай ховаються в печерах або під лісовими підстилками.

    Команда також встановила, що у вимерлого виду на антенах була велика кількість сенсорних рецепторів, які нагадують ті, що використовують самці богомолів для виявлення статевих феромонів. Кількість і структура рецепторів свідчать про те, що H. hui міг використовувати їх для міжстатевого спілкування.

    У цілому спостереження показали, що таргани, які жили у крейдяний період, 145-66 млн років тому, могли мешкати у більшому діапазоні довкілля в порівнянні зі своїми сучасними родичами.

    Підсумки дослідження опублікував журнал The Science of Nature.

    За матеріалами Hokkaido University

     

    Завантажити ще