Наука

Найвищий льодовик світу втратив за чверть століття 2000-річний запас льоду

А це близько 55 метрів льодового покриву. Тобто він витончувався приблизно у 80 разів швидше, ніж формувався. Про це розповіла міжнародна команда дослідників із США, Британії, Швейцарії, Китаю та Непалу.

Дослідники стверджують, що найвищий льодовик на найвищій горі світу втрачає лід з такою неймовірною швидкістю через антропогенну зміну клімату.

Група вчених та альпіністів відвідала льодовик у 2019 році та зібрала зразки крижаного керна завдовжки 10 метрів. Також дослідники встановили дві найвищі у світі автоматичні метеостанції для збору даних. Команду цікавило: чи впливає зміна клімату, пов’язана з діяльністю людини, на важкодоступні льодовики Землі?

Відповіддю було рішуче «так», сказав Пол Маєвскі, керівник експедиції та директор Інституту зміни клімату Університету штату Мен (США).

Що дізналися дослідники

Вчені зазначили, що сніговий покрив льодовика перетворився переважно на лід. І ця зміна, мабуть, датується ще 1950-ми роками. Проте істотніші втрати льоду почалися наприкінці 1990-х.

Перетворення снігового покриву на лід означає, що льодовик більше неспроможний відбивати сонячне випромінювання. І це прискорює його танення.

Фото: Mariusz Potocki

Моделювання показало, що через екстремальний вплив сонячної радіації танення або випаровування в цьому регіоні може прискоритися більш ніж у 20 разів, щойно сніговий покрив перетвориться на лід. Падіння рівня відносної вологості та сильніші вітри також сприяють таненню.

Швидке танення льодовиків у найвищих точках Землі може призвести до серйозних наслідків. Зокрема до частіших сходів лавин та висихання водних джерел, від яких залежить близько 1,6 млрд мешканців гірських районів.

Процеси, що відбуваються на льодовику, ускладнять експедиції на Еверест. Оскільки сніговий і крижаний покрив у найближчі десятиліття дедалі більше витончуватимуться.

У той час, коли танення льодовиків широко вивчається науковою спільнотою, льодовикам у найвищих точках планети приділяється замало уваги. Так вважають вчені, результати дослідження яких опублікував журнал Nature Portfolio Journal Climate and Atmospheric Science.

За матеріалами CNN

 

Вокруг Света

Recent Posts

Як зробити подорожі незабутніми: розваги для кожного мандрівника

Подорожі — це завжди щось більше, ніж просто переміщення між точками на карті. Це можливість…

2 тижні ago

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

2 місяці ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

6 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

6 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

7 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

8 місяців ago