Це – третя, завершальна частина блогу. Про те, як дістатись, що подивитись у Сен-Мало та як правильної їсти устриць в Канкалі, столиці устриць, читайте у першій частині блогу про подорож до Бретані. Другу частину – про місто студентів та горностаїв Ренн, а також про курортне містечко Дінар, популярне серед британських аристократів, читайте тут.
Бретонська їжа – тема для цілої енциклопедії. У будь-якому м’ясному магазинчику можна знайти терин (м’ясний хлібець із шматочками м’яса), рієт (паштет з волокнами м’яса) та мусс (звичний для нас паштет). Зроблені вони можуть бути з дикого кабана, оленя, кролика і, звісно, свині. Саме свині – одні з гордощів регіону, на місцевих базарах, до речі, можна купити справжнє свиняче сало. А ще тут є звичний для нас кефір – у жодному іншому регіоні Франції ви його не знайдете.
Популярні сьогодні устриці та інші молюски колись були їжею бідняків – мушлі і сьогодні можна спокійно назбирати під час відпливу. Заможні бретонські громадяни надавали перевагу їжі, яку спершу слід було виростити самотужки. Одна з традиційних місцевих страв – тартіфлетт, картопля із шкварками та сиром. На різдвяному ярмарку у Ренні порція тартіфлетту коштувала 8 євро – важила вона як мінімум півкілограма (див. головне фото).
Ще одна місцева страва – гречані млинці. Прикметно, що купити гречку як крупу в Бретані практично нереально, натомість гречане борошно є в будь-якому магазині. На гарячий гречаний млинець викладають шинку та сир, а потім вибивають яйце і загортають краї млинця в конверт. Їсти слід зразу ж, поки гаряче. Ще один варіант подачі – гречаний млинець, в який загорнута ковбаска. Такий собі аналог хот-дога. Коштує близько 6 євро.
Галетт — млинець із гречаного борошна
Молюски та інші морепродукти найкраще купувати на ринках – їхній розклад можна подивитись на сайті Сен-Мало. Тут є і краби, і лангустини, і десятки видів різноманітних мушель, частина з яких вже приготовлена. На нашому новорічному столі у підсумку було дев’ять видів морепродуктів.
Лангустини, краб, устриці та інші мушлі
Мандруючи Бретанню доведеться забути про правильне харчування – перед місцевою випічкою просто неможливо встояти. З традиційного – шухети (маленькі заварні тістечка, посипані крупним цукром), куньяман (слоєний пиріг з величезною кількістю вершкового масла), чимало печива на соленому бретонському маслі, традиційні бретонські пироги з чорносливом, а ще галет-де-руа – слоєний пиріг, який готують на День трьох королів 6 січня. У пиріг раніше запікали квасолину чи біб, а сьогодні – фігурки різних персонажів. У нашому галет-де-руа була фігурка Ідефікса – песика мультяшних персонажів Астерікса та Обелікса. Той, кому дістанеться фігурка, буде щасливим у новому році, а ще йому належиться корона – її запаковують у пекарнях разом з пирогом. Серед більшості тістечок, якими заманюють покупців бретонські «буланжері», почесне місце займає десерт «Парі-Брест». Це кільце чи прямокутник із заварного тіста, начинені кремом з лісовими горіхами. Придумали його 1891 року на честь велогонки «Париж – Брест – Париж». Брест, до речі, не білоруський – це місто на самому заході французької Бретані.
Ще один місцевий спеціалітет – іриски на соленому вершковому маслі. Їх можна купити у різноманітному фасуванні та упакуванні. Цукерки у коробочці, на якій зображені бретонські жінки у чепцях-бігуденах, – один з найкращих сувенірів.
Бретонське традиційне печиво та іриски на соленому маслі
Чи же запивати всю цю пишноту? По-перше, бретонським сидром. Він буває солодким або брют. Пляшка 0,7 у супермаркеті коштує від 2,5 євро. По-друге, ламбігом. Фактично це аналог кальвадосу, однак зроблений не в Нормандії, а в Бретані. Щоправда, знайти його тут не так просто – вибір розрекламованого Ремарком кальвадосу у місцевих магазинах набагато ширший. Пляшка ламбігу 0,7 обійдеться від 25 євро. Є ще середнє між сидром та ламбігом – поммо. Це настояна у бочках суміш яблучного соку та ламбігу/кальвадосу. Коштує від 20 євро за пляшку.
Бретонці люблять жартувати над своєю пристрастю до спиртного
Окрема стаття гастрономічних витребеньок – водорості. На полицях магазинів можна знайти гірчицю із водоростями, сіль із водоростями (морську сіль «флер-де-сел» («соляна квітка») збирають вручну у соляних озерах на березі Атлантики) і навіть солене вершкове масло з тими ж водоростями.
І це – лише невеличкий шматочок загадкової та неймовірно мальовничої Бретані. Регіону постійної вологості, захопливих відпливів і неймовірних краєвидів. Найбільш нефранцузької Франції.
Читайте також:
Фукуок у В’єтнамі – райський острів, про який ви навіть не чули
Подорожі — це завжди щось більше, ніж просто переміщення між точками на карті. Це можливість…
Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…
Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…
Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…
Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…
Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…