Блоги

Непал для початківців. Чи варто йти в Гімалаї, якщо ти новачок в трекінгу?

Хочу поділитися емоціями та досвідом. Відзначу, що почала ходити в походи приблизно рік тому і побувала в українських Карпатах та андалузьких горах Іспанії. Я не маю спеціальної підготовки. Але побачити Гімалаї мені вдалося декілька місяців тому, і я дуже щаслива, що зробила це.

Як потрапити до Непалу

Ми з моїм хлопцем вже 7 місяців перебуваємо в навколосвітній подорожі. До Непалу потрапили з Індії. Їхали нічним автобусом з міста Варанасі до Сунаулі (село на кордоні Індії та Непалу). В Сунаулі пройшли паспортний контроль і вперше в житті перейшли кордон просто пішки. На стороні Непалу заповнили бланки з інформацією про себе і заплатили за візу (на 15 днів — 30$, на 30 днів — 50$). Нам потрібно було 15 днів, оскільки наша подорож в цій країні включала триденний похід в гори, відвідування Катманду — столиці, а також міста Покхара. Саме після отримання візи ми відправилися до Покхари, оскільки наш трек починався поблизу нього. Їхали місцевим автобусом за 8$ приблизно 8 годин. Можна і швидше, якщо їхати люксовим автобусом, який має зупинятися лише декілька разів. Але ми потрапили саме на той, що підбирав кожну бабусю на кожній зупинці. 

Кілька слів про Покхару. Після дуже шумної Індії, в якій ми прожили 2 місяці, місце нагадало Європу, там було спокійно і, у порівнянні з Індією, дуже чисто. Родзинкою міста є величезне озеро з красивою смарагдовою водою, оточене навкруги горами. Жили ми за 2 хв ходьби від цього озера. Оскільки ми приїхали взимку, в низький туристичний сезон, то знайти кімнату було легко. Ми жили в хорошій кімнаті за 7$ з гарячою водою. Це дуже важливо, оскільки опалення в готелі не було.

Що потрібно для трекінгу і де це все придбати

В Покхарі багато міні-крамничок з купою туристичного одягу і спорядження, де можна щось винайняти на час треку чи купити. Оскільки ми в навколосвітній подорожі та маємо по невеликому рюкзаку, то пухових курток і хорошого зимового взуття у нас не було. Ми все орендували в цих же крамничках. Знайшли все необхідне: взуття, куртку, рукавички та штани. Шапки, термобілизну і хороші кофти мали з собою. Тобто можна їхати як зі всім своїм, так і придбати всі необхідні речі прямо в Непалі, це вже як кому зручно.

Що ми брали з собою? З їжі взяли декілька батончиків і декілька пачок печива. Для води у нас була спеціальна пляшка з фільтром і ще одна додаткова без фільтра. Декілька змінних футболок, теплі носки в яких спали. Штани, термоодяг, кофти, куртки й взуття – на собі. Ще брали в’єтнамки, щоб ходити в душ і щоб відпочити від важкого взуття чи щоб висушити його. Звісно, засоби гігієни, гребінець і косметику, але все в розумній кількості. Для фотозйомки взяли триногу, селфі-палку і фотоапарат. Також до рюкзака потрапили карти, в які ми ні разу не грали, ліхтарик, ніж, 2 пластикові чашки, що складаються і, мабуть, це все.

Кілька слів про дозволи. В похід нікого не пустять, поки не буде заплачено за дозвіл входу на територію природної зони, а також за реєстрацію в пошукових роботах. Все разом коштувало 50 доларів на чоловіка. Ми оформили все самі в спеціальному офісі в Покхарі. Ці дозволи можна отримати й прямо на початку треку, але коштувати вони будуть дорожче. Ще один варіант — доручити це гіду, якщо ви йдете з ним.

Ми вирішили йти без гіда. Адже трек не був важким, загубитися ніде. Перед походом ми прочитали багато інформації про цей трек, тому знали, що люди навіть з дітьми ходять самі. Але гіда найняти легко. Коштує він 20-25$ в день з людини. Також є можливість найняти портера, щоб носити речі протягом всього походу за 10-12$ в день. У нас такої потреби не було.

Як вибрати час та маршрут трекінгу у Непалі

Кращий час для походів у Непалі — це весна та осінь. Влітку сезон дощів, а взимку холодно і сніжно в горах, тому найбільш небезпечно. В зимовий час можна їхати в Непал тільки на легкі маршрути. Ми потрапили до цієї країни в кінці січня, тому вибрали легкий, але красивий маршрут на Poon hill з максимальним підйомом на висоту 3210 м.

В походи в Непалі можна ходити в зоні Евересту і зоні Анапурни. Poon hill належить до зони Анапурни. Poon hill — це невисока гора, з якої відкривається незабутній, казковий вид на гірський масив Анапурна

Після декількох днів у Покхарі та запасання необхідних речей ми відправилися у свій перший гімалайський похід (хочемо обов’язково потрапити ще туди). До стартової точки добралися місцевим автобусом десь за півтори години. Стартова точка — село Наяпул, в якому перевірили всі дозволи на трек.

Маршрут Poon hill

Перший день не був тяжким, спочатку пряма дорога, потім трохи під нахилом, найскладніше було в кінці маршруту — 3000 сходинок. Ніяких сніжних гір на початку не було видно, дорога проходила крізь ліс і села. Йти було дуже жарко, про пухову куртку не було й мови. Ми йшли у футболках. Раніше й уявити собі не могла, що взимку, в Гімалаях можна бродити просто у футболці, але виявилося, що можна.

До речі, цей похід відрізнявся від звичайних походів. Не потрібно було брати намет, адже увесь шлях проходив між гірськими селами, де можна заночувати. В цих селах повно чайних будинків, які радо приймають туристів. Оскільки ми попали не в високий сезон, то обирати можна було будь-яку кімнату. Ба більше, господарі були готові прийняти нас пожити безкоштовно за умови, що ми повечерям і поснідаєм в них. А от коли туристів дуже багато, то вони здирають гроші за кімнату, їжу, wifi, душ і навіть розетку. Ми платили лише за їжу. Але їжа в таких будиночках дорожча десь у 2-3 рази ніж в Покхарі, наприклад.

Після втомливого першого дня десь між 16:00 і 17:00 ми дійшли до першого пункту маршруту — села Улері, знайшли кімнату. Опалення не було, в кімнаті дуже холодно. Ліжко, ковдра, постіль — все дуже холодне. Просто сидіти в кімнаті не хотілося. Гарячий душ виявився тепленьким. Тому душ прийшлося приймати дуже швидко, а одягатися ще швидше. Дуже нас порадувала буржуйка на першому поверсі. Це така бочка, в яку закидали дрова, і всі гості та господарі грілися. Там же в теплі всі куштували страви. Біля цієї бочки також були спеціальні мотузки, щоб посушити одяг.

Ранок наступного дня розпочався з красивого виду з вікна. Виднілася з-поміж зелених гір висока білосніжна гора. Ще вчора все було в тумані й нічого не було видно. А на ранок показалася така краса. Це додало впевненості та бажання йти далі, щоб побачити більше.

Цього дня зустрічалося більше туристів, особливо китайців. Бачили багатьох місцевих, які на спині чи на поні перевозили продукти між селами. Були там і стада кіз та корів, які жували траву на різних висотах. Дорога була знову зі сходинками майже увесь день, простягалася через ліс і села. Було так само спекотно. Але які ж красиві гори почали виднітися, і повітря стало таким смачним і приємним. Хотілося частіше зупинятися і робити фото.

Цей день треку пройшов швидко, ми дісталися другої точки маршруту — села Горепані. Тут ми отримали кімнату з таким красивим видом з вікна, що повірити не могли, що це все відбувається з нами.

Цього разу також змогли домовитися, що будемо платити тільки за сніданок і вечерю. Кімната була холодна, але нам дуже пощастило, що ми мали гарячий душ прямо в кімнаті. Як же спати в такій холодіні? Є один лайфхак. Потрібно гарненько нагрітися біля буржуйки на першому поверсі, швиденько бігти в ліжко і закутуватися двома-трьома ковдрами з головою. Реально стає тепленько спати. Я мерзлячка, тому спала в термобілизні, рукавичках і шапці.

Ранком наступного дня десь о 5:30 почався 40-хвилинний маршрут на Poon hill. Всі речі ми лишили в номері, взяли тільки найнеобхідніше для фотозйомки та бамбукову палку для опори.

Підйом був не дуже легким для мене, організм ще не прокинувся, ноги трохи боліли від попередніх двох днів підйому, дихати було важкувато. 

На верхів’ї ми побачили неймовірно красиву гірську панораму. Дух перехоплювало. Було дуже холодно, так що зуб на зуб не попадав, хоча ми й були добре одягнені. На горі було багато туристів, всі чекали сходу сонця і фотографувалися. Всі були щасливі, з червоними щоками й носами. Провели ми на цій горі десь години три, милувалися сходом сонця, гарними краєвидами і, звісно, зробили тисячу фотографій.

Далі нас чекав дводенний спуск. Він виявився набагато складнішим за підйом. Велика частина стежки була стрімка і вкрита льодом, а ще поряд біля стежки текла холодна гірська річка, в яку не хотілося злетіти. На деяких відрізках була прикріплена мотузка, щоб легше спускатися. Деколи ми просто сідали на лід і їхали, як з гірки. Цього дня ми потрапили до села Тадапані. Гостьовий будинок там відрізнявся тільки наявністю біля буржуйки півника, який грівся з усіма.

Вранці ми снідали на вулиці та милувалися казковими білосніжними горами. 

Настрій був чудовий і погода теж, тому за декілька годин ми добралися до села Гандрук, з якого поїхали назад до Покхари. Дорога також була цікава. Автобус був набитий місцевими, які постійно кричали й слухали непальські пісенні хіти. Їхали дуже довго, оскільки дорога була слизькою, а інколи дуже вузькою. Краєвиди теж захоплювали. Красиві поля і села серед гірської зелені виглядали просто чудово. А вже ввечері ми насолоджувалися місцевою смачною стравою – момо.

Читайте також:

Правительство Непала закрыло Эверест на карантин

Путешествие в страну счастья: лучшие места Непала и Бутана

Богдан Юсипчук: “В Непале я спас человека”

 

 

 

Вікторія Кучер

Дуже люблю подорожувати. Прямо зараз у навколосвітній подорожі, яка розпочалася у вересні 2019 року. А ще люблю куховарити та збираю рецепти страв, які куштую в різних країнах.

Recent Posts

5 мифов про туристическую страховку в 2024 году

Туристическое страхование часто воспринимается как дополнительная трата средств, которой можно избежать. Однако, это ошибочное представление,…

7 месяцев ago

Каким бывает в казино онлайн бонус за регистрацию

Открытие учетной записи на игровой площадке обычно вознаграждается подарком. Иногда клиенту для этого достаточно завести…

8 месяцев ago

Что делает Фраголино таким особенным и любимым

В мире виноделия существует напиток, который завоевал сердца многих гурманов своим уникальным вкусом и ароматом.…

8 месяцев ago

Как выбрать надежное онлайн-казино – полезные советы

Рынок азартных развлечений в Украине активно развивается, что заметно по регулярному пополнению списка легальных онлайн-казино.…

9 месяцев ago

Туризм ради игры: топ городов для игры в казино

Туризм ради игры становится всё более популярным среди путешественников по всему миру. Казино уже давно…

9 месяцев ago

Фриспины казино Vbet

Рассказываем о бонусах Vbet. Мы расскажем о разных видах поощрений - как стандартных для всех…

9 месяцев ago