Вчені з Кембриджського університету проаналізували понад 400 000 спостережень за 406 видами рослин у базі даних цивільної науки із записами з 1753 по 2019 рік та виявили «тривожне зрушення». У середньому сьогодні квіти у Великій Британії розпускаються майже на місяць раніше, ніж до 1986 року.
Очевидно, що не всі рослини цвітуть одночасно. Трави та дерева зацвітають першими, десь у середині квітня. У той час, як кущі розпускаються приблизно на місяць довше. Проте всю тимчасову шкалу було зсунуто вперед у міру зміни клімату. Серед вивчених звичайних рослин, які цвітуть раніше, можна виділити бузок звичайний, дуб черешковий, кінський каштан, нарциси.
Англія – не єдина країна, якій доводиться турбуватися про сезон цвітіння. Раніше весняні температури відзначаються у всьому світі, як у північній, так і в південній півкулі. Наприклад, торік у Японії сакура зацвіла раніше, ніж за 1200 років спостережень.
Глобальне потепління, викликане діяльністю людини, прогресує безпрецедентними темпами і впливає на функціонування екосистем Землі. Раннє весняне потепління змінює кількість дощу і снігу, що тане, і обидва ці фактори важливі, коли йдеться про бутони.
Автори побоюються, що якщо температура продовжить зростати, відбудеться подальше усунення перших дат цвітіння, можливо, починаючи з березня або навіть із лютого. Цей перехід може призвести до того, що деякі рослини, у тому числі сільськогосподарські, дадуть нирки дуже рано, внаслідок чого вони постраждають від морозу.
Зміни призведуть до втрат у сільському господарстві та продовжать сезон алергії. Але постраждають не лише люди. «Терміни цвітіння рослин можуть впливати на їхнє запилення, особливо коли комахи-запилювачі самі є сезонними, і визначають терміни дозрівання та розповсюдження насіння», — пишуть автори.
Цвітіння рослин впливає на всіх тварин, для яких пилок, нектар, плоди та насіння є важливими ресурсами. Таким чином, наслідки раннього сезону цвітіння можуть поширюватися на всі екосистеми, викликаючи те, що вчені називають екологічною (або фенологічною) невідповідністю – коли життєві цикли видів, які розвивалися разом і залежать один від одного, не синхронізуються. Це може призвести до порушення міграційних схем, голодування видів, спалахів шкідників та хвороб і навіть зникнення видів.
За матеріалами Science Alert
Фото: Depositphotos
Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…
Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…
Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…
Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…
Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…
Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…