• Кліматична катастрофа: у Великій Британії цвітіння починається на місяць раніше, ніж 40 років тому.Вокруг Света. Украина
  Кліматична катастрофа: у Великій Британії цвітіння починається на місяць раніше, ніж 40 років тому
  Навколо Світу
  Четвер, 3 лютого 2022

  Кліматична катастрофа: у Великій Британії цвітіння починається на місяць раніше, ніж 40 років тому

  Зсув сезонів є проблемою не лише британців, а всього світу.

  Вчені з Кембриджського університету проаналізували понад 400 000 спостережень за 406 видами рослин у базі даних цивільної науки із записами з 1753 по 2019 рік та виявили «тривожне зрушення». У середньому сьогодні квіти у Великій Британії розпускаються майже на місяць раніше, ніж до 1986 року.

  Очевидно, що не всі рослини цвітуть одночасно. Трави та дерева зацвітають першими, десь у середині квітня. У той час, як кущі розпускаються приблизно на місяць довше. Проте всю тимчасову шкалу було зсунуто вперед у міру зміни клімату. Серед вивчених звичайних рослин, які цвітуть раніше, можна виділити бузок звичайний, дуб черешковий, кінський каштан, нарциси.

  Англія – не єдина країна, якій доводиться турбуватися про сезон цвітіння. Раніше весняні температури відзначаються у всьому світі, як у північній, так і в південній півкулі. Наприклад, торік у Японії сакура зацвіла раніше, ніж за 1200 років спостережень.

  Глобальне потепління, викликане діяльністю людини, прогресує безпрецедентними темпами і впливає на функціонування екосистем Землі. Раннє весняне потепління змінює кількість дощу і снігу, що тане, і обидва ці фактори важливі, коли йдеться про бутони.

  Автори побоюються, що якщо температура продовжить зростати, відбудеться подальше усунення перших дат цвітіння, можливо, починаючи з березня або навіть із лютого. Цей перехід може призвести до того, що деякі рослини, у тому числі сільськогосподарські, дадуть нирки дуже рано, внаслідок чого вони постраждають від морозу.

  Зміни призведуть до втрат у сільському господарстві та продовжать сезон алергії. Але постраждають не лише люди. «Терміни цвітіння рослин можуть впливати на їхнє запилення, особливо коли комахи-запилювачі самі є сезонними, і визначають терміни дозрівання та розповсюдження насіння», — пишуть автори.

  Цвітіння рослин впливає на всіх тварин, для яких пилок, нектар, плоди та насіння є важливими ресурсами. Таким чином, наслідки раннього сезону цвітіння можуть поширюватися на всі екосистеми, викликаючи те, що вчені називають екологічною (або фенологічною) невідповідністю – коли життєві цикли видів, які розвивалися разом і залежать один від одного, не синхронізуються. Це може призвести до порушення міграційних схем, голодування видів, спалахів шкідників та хвороб і навіть зникнення видів.

  За матеріалами Science Alert

  Фото: Depositphotos

   

  Завантажити ще