• Названо причину раннього настання весни: справа не лише в потеплінні.Вокруг Света. Украина
    Названо причину раннього настання весни: справа не лише в потеплінні
    Наука
    Вівторок, 22 лютого 2022

    Названо причину раннього настання весни: справа не лише в потеплінні

    Дослідники з Університету штату Огайо (США) розповіли, що весна з кожним роком настає в Північній півкулі дедалі раніше. Але не лише через підвищення глобальної температури.

    Нове дослідження показало, що це пов’язано зі зменшенням кількості дощових днів.

    У попередніх роботах інші команди вчених пояснювали передчасний прихід теплих днів підвищенням температури на планеті. Цей фактор ніхто не скасовував. Але до потепління на планеті кліматологи та екологи сьогодні додали ще одну причину: скорочення кількості дощових днів.

    Згідно з отриманими даними, воно суттєво прискорило появу першого листя на деревах.

    Як зазначив професор Дешенг Лю, раніше дослідники здебільшого звертали увагу на те, як на появу першого листя впливає температура. А якщо й говорили про опади, то найчастіше про їхню загальну кількість. Проте, за словами професора, значення має не загальна кількість опадів, а те, як часто йдуть дощі.

    Що дізналися вчені

    Упродовж дослідження команда проаналізувала, як скорочення частоти опадів у Північній півкулі призводить до раннього настання весни. Його показником стала поява першого листя.

    Дослідники обробили дані зі США, Європи та Китаю, що включають час появи першого листя на рослинах дикої природи та частоту дощових днів на певних ділянках. Науковці охопили період із 1982 до 2018 рр.

    Результати команда використала для створення моделі, що оцінює, наскільки раніше весна настане у різних районах Північної півкулі до 2100 року. Виявилося, що до цього часу весна приходитиме на 10 днів раніше, ніж це відбувається нині. Кожне десятиліття наближатиме настання весни на один-два дні.

    Фото: Depositphotos

    На думку дослідників, ця тенденція не така вже й нешкідлива. Тварини та рослини, які звикли до певних ритмів запилення та інших життєво важливих процесів, будуть дезорієнтовані.

    Але поки що, за словами вчених, ще є час, щоб урятувати флору та фауну від кліматичних потрясінь.

    Результати дослідження опублікував журнал Nature Climate Change.

    За матеріалами ZME Science

     

    Завантажити ще